Četvrtak, 8. svibnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

VIDEO “MILJEVAČKA OLUJA” SJAJNA AKCIJA HV-e “MILJEVCI” POTUKLA I OTPUHALA SRPSKOG OKUPATORA…

Prije 29 godina 21. lipnja 1992. godine oslobođeno je sedam miljevačkih sela. Akcija je trajala od ranih jutarnjih sati a u njoj su sudjelovali pripadnici 4. bojne 113. brigade te dijelovi 3. bojne 142. brigade, i Vojne policije…
Na okupiranome području Miljevačkog platoa (na Miljevačkom platou su isključivo živjeli Hrvati) okupator je maltretirao preostalo stanovništvo, minirao i palio domove Miljevčana. Također su s okupiranoga područja vršeni topnički napadi na Šibenik i Skradin…
Akciji „Miljevačka oluja“ prethodila je akcija oslobađanja Nos Kalike (02. ožujka 1992.) koju je izvela 2. satnija 4. bojne 113. brigade HV-a. Ta akcija je omogućila sljedeće akcije HV-a. Nakon akcije Nos Kalika, srpski agresor je ubio četvoro Miljevčana, dvadesetak ih je odveo u Kninski zatvor te uništavao domove Miljevčana pa je stanje postalo neizdržljivo. To je bio glavni povod za akciju „Miljevačka oluja“.

Operacija je pripremljena u tajnosti i izvedena u jednom danu. Munjevitom akcijom Hrvatska vojska oslobodila je Miljevački plato (7 sela, oko 150 km2) u općini Drniš. Glavne snage za napad činile su dijelovi 113. brigada  i dijelovi 142 brigade, ukupno 520 vojnika.

Zapovjednik akcije bio je zapovjednik 4. bojne 113. brigade HV-a pukovnik Kruno Mazalin, a zapovijed za izvođenje akcije potpisao je zapovjednik 142. brigade pukovnik Luka Vujić.

Napad je počeo iz tri smjera, bez topničke pripreme, s ciljem da se iznenadi neprijatelj što je uspjelo. Neprijatelj je krenuo tenkovima iz vojarne Trbounje, ali nakon što je uništen prvi tenk, ostali su se vratili u vojarnu. Borbe su trajale cijeli dan 21. lipnja do jutra 22. lipnja 1992. godine.

Agresoru su naneseni znatni gubitci u ljudstvu i tehnici: 60 poginulih, uništena 3 tenka, 2 oklopna transportere, 4 kamiona, zarobljeno 18 vojnika, 1 tenk, 2 oklopna transportera, 6 haubica 150 mm, 17 motornih vozila, 4 topa ZIS-a, 2 minobacača 120 mm, 5 bestrzajnih topova, 2 OULK 9 K11 i veća količina streljiva.

U akciji je poginulo 6 hrvatskih branitelja, a 2branitelja su umrla od posljedica ranjavanja: Ivica Goreta, Petar Sedlar, Milan Novaković, Ivica Barišić, Mate Pućo, Nikola Cigić, Ante Škopljanac i Halid Kopić.

Zbog složene političke situacije zatraženo je od hrvatskih vlasti da se hrvatske snage povuku što je zapovjednik akcije odbio, a kasnije je izjavio: “Bili smo svjesni da bi u slučaju povlačenja stradanja bila još veća, pa je 23. lipnja došlo do protuudara Torbičinih vojnika. Uspjeli smo zadržati oslobođeni teritorij, a onda su počeli pregovori o predaji tijela neprijateljskih vojnika.

Nakon odbijanja povlačenja hrvatskih snaga uslijedio je protuudar srpskih snaga, 23. lipnja 1992., koji je uspješno odbijen. Nakon toga slijedili su topnički napadi agresora po dalmatinskom gradovima.

Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je Rezoluciju 762 kojom je osuđena akcija i zatraženo povlačenje na početne položaje. Hrvatska vojska se nije povukla već je branila oslobođeni prostor. Akcija je olakšala izvođenje VRO „Oluja“. Političke okolnosti (Sarajevsko primirje, mandat UNPROFOR-a) bile su složene pa se postavljalo pitanje legitimiteta akcije.

Nakon „Miljevačke oluje“ dio Miljevčana vratio se iz progonstva u razrušene domove svojim svakodnevnim poslovima. Mnogi donatori i Caritas Šibenske biskupije pomogli su taj povratak.

Šime Strikoman je na obljetnicu 113 brigade ovjekovječio milenijskom Fotografijom

 

M.M.

Najnovije

 Ante Deur: Nisu branitelji ginuli za lijeve ili desne. Ginuli su za Hrvatsku, za sve ljude, za zajedništvo

Hrvatski branitelj koji je prošao sva bojišta danas je na listi za Skupštinu Zagreba kaže da su branitelji u glavnom gradu gurnuti sa strane....

Drina, Sava, Čović – tri stupa velikosrpske politike

Cimer Ljiljana Zlatnog iz Titine 16 povjerio se ovih dana novinarima kako rado čita Kecmanovića i Antića. Malo ih je, doduše, za potrebe Tisućljetne...

Drugi je dan konklave i moguća četiri kruga glasanja

Najveća konklava u povijesti Katoličke crkve trebala bi se nastaviti danas kada se mogu održati četiri kruga glasanja budući da u srijedu, što je...

Biblijska poruka 8. 5. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Tko vjeruje ima vječni život

  Iv 6,44-51   Reče Isus mnoštvu: »Nitko ne može doći k meni ako ga ne povuče Otac koji me posla; i ja ću ga uskrisiti u...

Ministar Pavle Radić na «Napretkovoj» proslavi tisućgodišnjice hrvatskog kraljevstva u Sarajevu 1925.godine

ZLATKO MATIJEVIĆ, Hrvatski institut za povijest, Zagreb, Republika Hrvatska    Autor je na temelju znanstvene literature, suvremenog tiska i dostupnoga arhivskog gradiva rekonstruirao tijek proslave tisućgodišnjice hrvatskog...