Foto:Screenshot
Na današnji dan, 19. rujna 1991, dogodilo se poznato „bacanje cveća pred tenkove“ u Beogradu. Bilo je to prilikom kretanja Prve gardijske oklopne divizije JNA (poznatije kao elitna Titova divizija) prema hrvatskom gradu heroju Vukovaru.
Hrvatski junaci branitelji Vukovara uspjeli su razbiti jednu od najelitnijih oklopnih postrojbi Europe u to vrijeme.
Bio je to samo još jedno od niza „događanja naroda“ u glavnom gradu Srbije, Beogradu čiji su građani masovno i učestalo sudjelovali na huškačkim ratnim mitinzima od 1987. nadalje. Tako se stvarala ratna atmosfera i podloga za agresiju na Hrvatsku i druge u cilju ostvarenja općeprihvaćene ideje Velike Srbije.
Tisuće Beograđana oduševljeno je izašlo na ulice pozdraviti tenkove koji su išli na Hrvatsku. Vukovar je razrušen, Hrvati pobijeni ili raseljeni, a slika o cvijeću i oduševljenju Beograđana ostala je u kolektivnoj memoriji hrvatskog naroda.
U to vrijeme razboriti i časni antiratni glasovi u Srbiji i Beogradu postojali su, ali bili su rijetkost kao i danas.
Naime, sličnu huškačku atmosferu pokušava podgrijati i današnje čelništvo Srbije koje je aktivno sudjelovalo u divljačkoj agresiji na Hrvatsku što huškanjem (Vučić), što kao četnički vojnik i agresor (Nikolić), a što kao jedan od najvažnijih političara u Srbiji u to vrijeme (Dačić).
„Bacanje cveća pod tenkove“
Osim toga, ovaj događaj, kao i TV prilog, jasno pokazuje da je iz glavnog grada Srbije, Beograda kretala ne samo upravljačka i huškačka agresija na Hrvatsku, već da su u toj agresiji sudjelovali i Beograđani i drugi građani susjedne Srbije. To znači da je na djelu bila agresija Srbije na Hrvatsku, a ne građanski rat kao što su hrvatski političari s ljevice, (kvazi)povjesničari i velik dio nevladinih udruga godinama pokušavali sugerirati.
TV prilog (na srpskome jeziku) o „bacanju cveća pod tenkove“ kad su građani izašli na ulice i bacali cvijeće pred tenkove koji idu sudjelovati u napad na hrvatski grad Vukovar. Poručuju da idu u „obranu naše zemlje”, „za srpstvo i Srbiju”…