U 69. godini života preminuo je hrvatski političar, filozof i publicist dr. Anto Kovačević. Iz obiteljskog kruga nam je potvrđeno da je bio zaražen koronavirusom koji mu je izazvao kardiovaskularne probleme…
Kovačević je rođen u Adi u Bosni i Hercegovini 21. ožujka 1952. godine. Studirao je filozofiju u Beču i bio stipendist austrijske vlade, a filozofiju je doktorirao na Sveučilištu u Beču.
Za vrijeme jugoslavenskog komunističkog režima, 18. listopada 1981. uhićen je, saslušan i odveden u pritvor u Doboj. U montiranom političkom procesu dvojica bečkih studenata bila su prisiljena optužiti Kovačevića te su nakon povratka u Beč austrijskim vlastima rekli da ih je na sve natjerala komunistička vlast u SFRJ.
U zatvoru je bio šest godina
Organizacija Amnesty International proglasila je Kovačevića “zatvorenikom savjesti” jer je bio protiv nasilja i jer je bio osuđen zbog svog mišljenja. Kazna mu je izrečena na blagdan Svetog Ivana 24. lipnja 1982. i određeno mu je 8 i pol godina robije te konfiskacija imovine. Nakon žalbe kazna je smanjena na 6 godina pa je Kovačević u zatvoru u Zenici bio do 1987. godine.
Nakon izlaska iz zatvora, zahvaljujući Društvu slovenskih pisaca, zaposlio se na Sveučilištu u Ljubljani gdje je predavao na Univerzi Boris Kidrič. Bio je drugi predsjednik Hrvatske kršćanske demokratske unije (HKDU). Također je bio zastupnik u Hrvatskom saboru od veljače 2000. do prosinca 2003. godine.
Za vrijeme svog saborskog mandata ostao je upamćen po sukobu s tadašnjom zastupnicom HNS-a Vesnom Pusić. Kovačević je tada Pusić rekao:
“Pa već dulje vremena razmišljam kako odgovoriti na replike gospođe Pusić koje su uvredljive. Gospođo Pusić, u ime digniteta ovog sabora moram vam reći da vas je dragi Bog stvorio za madraca, a ne za mudraca. A ona hoće biti mudrac.”
Dr. Kovačević je autor knjiga “Ispravak netočnog navoda: saborski govori 1999.-2001.” i “Posavski koridor smrti, a veliki odjek u javnosti imala je njegova knjiga “Čovjek i njegova sjena” u kojoj je Kovačević sa Željkom Kekićem, čovjekom koji ga je kao tajni agent UDBA-e uhodio za vrijeme komunističkog režima, piše o progonu političkih protivnika komunističkog režima i potrebi lustracije u Hrvatskoj.
D.K.