Prema odluci sabora, Dinara je u petak 5.veljače 2921 postala Park prirode. Planinski masiv Dinare (Dinara, dio Troglava i Kamešnica), izvorišni dio i gornji tok rijeke Cetine te krška polja (Hrvatačko, Paško i Vrličko) uz Cetinu proglašava se Parkom prirode čime će se sačuvati iznimne i višestruke prirodne vrijednosti s vrijednim ekološkim obilježjima, naglašenim krajobraznim i kulturno-povijesnim vrijednostima, uz dopuštanje obavljanja određenih djelatnosti i radnji, u mjeri u kojoj se neće ugroziti njegova bitna obilježja i uloga ovoga prostora…
Iz Hrvatske gorske službe spašavanja ne kriju oduševljenje ovom odlukom jer se upravo i ova služba više od 15 godina zalaže se za proglašenje zaštićenog statusa planine Dinare.
– Zaštita područja masiva Dinare, u kategoriji parka prirode, od posebnog je interesa za Republiku Hrvatsku radi očuvanja izvornih prirodnih vrijednosti, bogate geo – raznolikosti, divljih vrsta flore i faune, endema te cjelokupne raznolikosti prirodnih staništa kao što su vodena staništa rijeke Krke i Cetine s njihovim pritocima, močvarna staništa, stijene i točila, šumska i špiljska staništa te drugih prirodnih vrijednosti proizašlih iz višestoljetne tradicije ljudskog korištenja prostora, poluprirodnih staništa, autohtonih pasmina i sorti te bogatog kulturnog i povijesnog naslijeđa sačuvanog u brojnim arheološkim nalazima i kulturno –povijesnim lokalitetima – navode iz HGSS-a koji je sudjelovao u obilježavanju više od 300 kilometara planinarskih staza na ovom području.
Te staze su dio popularnih pravaca Via Adriatica i Via Dinarica koje sve više privlače brojne hodače iz Hrvatske i svijeta.
Na Dinari se nalazi i ferata, najduži osigurani put u Hrvatskoj što vodi kroz južnu stijenu Dinare na greben Ošjak, kao i brojna planinarska skloništa u čijoj su izgradnji sudjelovali članovi HGSS-a, uz pomoć MORH-a bez čijih bi helikoptera teško iznijeli potrebni materijal na planinu.
– Članovi HGSS-a su s braniteljima iz Kijeva sudjelovali u obrani ovog područja u Domovinskom ratu. Na vrhu Velika Duvjakuša HGSS je, s veteranima 7. gardijske brigade “Pume”, postavio spomenik palim hrvatskim braniteljima, izrađen od kamenja u obrambenom domovinskom ratu do temelja srušene crkve u Kijevu. Upravo planinarsko sklonište pod Velikom Duvjakušom nosi ime slavne 7. brigade “Pume”. Uz to sklonište postavljena je i meteorološka postaja, te on line video kamere – navode iz HGSS-a.
U posljednjih pedesetak godina gorski spašavatelji su stalno prisutni na Dinari, istražuju speleološke objekte, izvore rijeka Cetine i Krke te pomažu u raznim istraživačkim i zaštitarskim projektima. Čistili su planinu od u ratu zaostalog krupnog otpada i pomagali u razminiranju, a branili su Dinaru i od požara.
– Veseli nas zato što Dinara i Kamešnica ovim vidom zaštite dobiva novu vrijednost u kojoj će uživati ljubitelji prirode i lokalna zajednica. Planine se sve manje koriste kao ispaše a plodne doce gotovo nitko više ne obrađuje. Stanovnici prigorskih predjela sve više se okreću planinskom turizmu koji se kod nas jednako kao i u svijetu sve više razvija. Danas ova područja od posebne državne skrbi, sutra će biti mjesta pune zaposlenosti i održivog razvoja. Oko 80 posto svjetskog stanovništva živi u gradovima zato sve više raste potreba za izlaske u prirodu.
Zato je ovaj planinski prostor HGSS prepoznao ka prirodni resurs i počeo osim planinarske infrastrukture i kartografirati. Tako je ovo je područje pokriveno s 5 planinarskih karata vrhunske kvalitete. Nadamo se da će ovaj projekt pomoći očuvanju prirode i vrijednosti prostora jer on je nacionalno bogatstvo i zato ga uz ovaj stupanj zaštite treba projektiranje na dobrobit ljudi i zajednice – poručuju spašavatelji iz HGSS.
Croatia has another new nature park!
Mount Dinara Nature Park become one of twenty protected areas in the Republic of Croatia. The Dinara mountain joins 11 other parks and became the country's 12th nature park.#CroatiaWishList2021 #DinaraNaturePark pic.twitter.com/jcwaA3uYge— Croatia Full of life (@Croatia_hr) February 5, 2021
G.S.