Cijena svinjskog mesa u Hrvatskoj uskoro bi se trebala računati i formirati prema novoj formuli za procjenu postotka mesa u svinjskim polovicama. Epilog je to jednogodišnjeg projekta koji je proveo tim znanstvenika Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, koji su činili Goran Kušec, Ivona Djurkin Kušec, Žarko Radišić, Kristina Gvozdanović te Tomislav Anđelić iz Ministarstva poljoprivrede i šumarstva…
– Nakon dulje od godinu dana rada na ovom projektu došli smo do svih potrebnih podataka koji su nam pomogli da odredimo koeficijente u formuli za procjenu udjela mišićnog tkiva u svinjskim polovicama, koji su nužni za primjenu Pravilnika na temelju kojeg se određuje cijena svinjskih polovica u skladu s propisima Europske unije. To je u biti trebalo biti učinjeno čim smo ušli u EU, ali nas nitko na to očito nije natjerao pa smo mi odlučili sami predložiti projekt Ministarstvu poljoprivrede, koji je prihvatila i Europska komisija. Njihovi su stručnjaci, pak, cijelo vrijeme nadgledali sve što smo radili – kaže profesor Kušec.
Razrađen postupak
Ističe kako se u Hrvatskoj od 2009. koriste formula i koeficijenti “koji su zastarjeli zbog pasminskih i drugih promjena u populaciji svinja koje utječu na sastav svinjskih polovica, odnosno na udio mišićnog tkiva u trupovima svinja”.
Projektni tim proveo je opsežno istraživanje na hrvatskoj populaciji svinja kod tri velika proizvođača koji drže veći dio hrvatskog tržišta. Analizirali su ukupno 136 polovica.
– Za bolje razumijevanje treba istaknuti da se sa svinjama trguje na bazi njihove mesnatosti i bolja cijena se postiže ako uzgojimo svinju s većim postotkom mišića, odnosno da ne dominira mast. Da bi se precizno odredilo koja svinja ima više, a koja manje mišića, svaku polovicu moralo bi se potpuno disecirati, odvojiti masno od mišićnog tkiva i mišićno tkivo od kosti, a onda bismo stavljanjem u odnos mišićnog tkiva i težine polovica dobili postotak mišića. No, u tom slučaju ostali bismo bez polovice, pa zato imamo razrađen postupak kako statističkom metodom, odnosno matematičkom formulom doći do potrebnih podataka – objasnio je Kušec. Njegov je tim, dakle, prvo obavio fizičko diseciranje 136 polovica, pri čemu su za svaku unosili njezine vrijednosti debljine mišića i slanine te to stavljali u odnos prema znanstveno referentnoj metodi koja je prihvaćena u cijeloj EU. Kada su sve te rezultate stavili u matematičku formulu, dobili su koeficijente koji će ubuduće biti sastavni dio formule za izračun postotka mesa.
Njihova metoda već je prošla proceduru Europske komisije, formula je objavljena na EUR-Lexu i sada treba proći domaću proceduru kako bi se stavila u upotrebu. Pravilnik je u Hrvatskoj još uvijek u raspravi kojom će se riješiti sva eventualna sporna pitanja.
Crne slavonske svinje
– Time se objektivnije, preciznije i nepristranije određuje kvaliteta svinjskih polovica. To je bilo važno obaviti i zato što se u posljednjih deset godina bitno promijenilo stanje u hrvatskom svinjogojstvu i što se tiče genetike. Prije je bilo više svinja iz hrvatskog uzgojnog programa jer je bilo i više svinjogojaca, a danas ih, nažalost, više nema toliko, pa je hrvatski uzgojni program manje zastupljen. Zato se morala učiniti korekcija formule – zaključio je Kušec.
Dodao je kako se ova formula ne primjenjuje na autohtone pasmine, poput crne slavonske svinje, jer one ne podliježu klasiranju. Kušec smatra i da korekcija formule ne bi trebala utjecati na cijenu svinjskih polovica, nego preciznije i poštenije regulirati odnose između proizvođača i kupaca.