MAKARSKA – Nasipanje prirodnih plaža građevinskim otpadom i zemljom, izgradnja ilegalnih pristaništa i vezova za brodice, prisvajanje pomorskog dobra bez ikakve osnove, ili sve to uz proizvoljno tumačenje dobivenih dopuštenja za korištenje pomorskog dobra – rekli bismo, uobičajena hrvatska priča kojoj se ne vidi kraja. Jedan od svježijih primjera problematičnog nasipanja je i plaža Cvitačka/Biloševac u Makarskoj, podno hotelskog kompleksa Romana…
Stotine metara obalnog pojasa nasuto je neprikladnim materijalom u svrhu proširenja plaže, što je građane Makarske podiglo na noge. Članovi Podvodno istraživačkog kluba Sveučilišta u Splitu su 28.1.2021. god. organizirali su kartiranje podmorja općine Makarska na predjelu plaže Cvitačka/Biloševac da bi se uvjerili i dokumentirali kakvo su stanje lokalni šerifi i investitori ostavili svojoj djeci u naslijeđe. Rezultati su poražavajući. Uništili su doslovno sve živo, donosi morski.hr.
Sve do dubine 3 do 4 metra, cijela površina dna bez vidljivih znakova života
Navedeno područje karakteriziraju staništa čiji je supralitoral i mediolitoral u potpunosti prekriven antropogenim materijalom: stijenama raznih veličina, šljunkom i zemljom.
Ulaskom u more ronioci su se kretali prema sjeverozapadu dubinom od 1,5 do 3 m. Primjećuju pritom da su velike stijene i zemlja u potpunosti prekrile stanište zelene alge Halimeda tuna i smeđe alge Dictyota sp. Kretanjem prema većoj dubini, dolaze do Biocenoze sitnih ujednačenih pijesaka pod antropogenim utjecajem. Sve do dubine od 3 do 4 metara je cijela površina dna bez vidljivih znakova života.
Mag. ing. agr. Ivana Birčić iz Podvodnog istraživačkog kluba za HRT ističe kako je područje plaže Cvitačka/Biloševac posuto stijenama različitih veličina, šljunkom i zemljom, a inače bi se trebalo nasipati materijalom koji je što sličniji prirodnom i bez ikakvih primjesa mulja i zemlje.
– Na području smo primijetili ljušture školjkaša kao što su brbavice, kunjke, Petrovo uho i slični, također smo vidjeli jednog škarpuna koji je bio potpuno prekriven zemljom. Brojne alge i spužve na području također su u potpunosti prekrivene – kaže Birčić.
Glas javnosti i prosvjed na samom gradilištu te intervencija Splitsko-dalmatinske županije privremeno su obustavili radove na plaži. Investitor, trgovačko društvo Romana d.o.o, tvrdi da radove izvodi sukladno zakonu, koncesiji i pravomoćnoj građevinskoj dozvoli.
Županijski vijećnik Ante Renić (Pametno za Split i Dalmaciju) poručuje kako građevinska dozvola nije trebala biti izdana jer je temelj za nju koncesija koja se ne odnosi na građenje na pomorskom dobru, već samo na korištenje,donosi morski.hr.-VIŠE O SVEMU-OVDJE
D.K..