Grah se može pripremiti na varivo, na salatu, kombinirati sa raznim žitaricama ili mesnim jelima. Baš zbog svoje sklonosti da se slaže sa svime, jedno je od omiljenih jela, a u Hrvatskoj je posebno prepoznato tijekom zimskih mjeseci, a u Podravini zbog grah salate s bučinim ulje…
Iako se već dugo govori da je konzumacija graha dobra za zdravlje, danas se ovom povrću pridaje još više pažnje zbog novih informacija koje donose znanstvenici. Grah posjeduje iznimnu energetsku vrijednost te sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline…
Grah je jedno od omiljenih jela, ne samo zato što je bogat vlaknima i bjelančevinama, već je vrlo zasitan i može se kombinirati u brojnim jelima s različitim začinima i pripremama…
Generalno gledano, grah je izvrstan izvor željeza, magnezija, kalija, cinka i folne kiseline, naglašavaju nutricionisti.
Kratkoročna korist od obroka brogatog grahom vrlo je jasna – osjećat ćete sitost dulje vrijeme i dobit ćete moćnu dozu najvažnijjih hranjivih tvari.
No, evo što se događa s vašim tijelom kad grah jedete na redovnoj bazi:
Poboljšat će vam se probava
Ne pridonose samo probiotici zdravlju crijeva. Grah sadrži velik udio otpornog škroba, nutrijenta koji bi mogao biti ključan faktor za regulaciju tjelesne težine. On se, poput vlakana, teže probavlja, a dobre bakterije u crijevima hrane se njime. Osim što se time poboljšava imunitet, regulira se probava i sprečava skakanje šećera u krvi, piše Eat This.
Možda se osjetite napuhano
Grah sadrži visok udio kompleksnih ugljikohidrata s kojima se tijelo bori što izaziva vjetrove. Međutim, ako se to i dogodi, to je prolazno i kratkotrajno dok tijela ne probavi ostatak.
Ako tek uvodite grah u redovnu prehranu, stručnjaci savjetuju postepeno uvođenje, od manjih do većih količina, što može ublažiti ovu neugodnu posljedicu.
Gubitak kilograma
Grah je izvrstan izbor namirnice ako želite izgubiti koji kilogram jer je pun bjelančevina i vlakana koji daju osjećaj sitosti. Istovremeno unosite manje kalorija.
Srce će vam biti zadovoljno
Možda ste čuli da je grah zdrav za srce i to je istina zahvaljujući vlaknima i folnoj kiselini. Vlakna smanjuju razinu šećera u krvi i reguliraju krvni tlak, a folna kiselina je dobra za zdravlje srca i živčanog sustava.
Nekoliko je studija pokazalo da unos vlakana i folne kiseline doprinosi zdravlju srca i smanjuje rizik od srčanog udara. S druge strane, održavanje normalnog krvnog tlaka također je važno za zdravlje srca.
Popravit će se kolesterol u krvi
Kao što vlakna pomažu regulaciji šećera u krvi, jednako pomažu i u regulaciji kolesterola, što podupiru istraživanja.
Analiza osam studija 2012. otkrila je da su osobe koje su dnevno jele otprilike šalicu graha, imale bolje rezultate sa snižavanjem kolesterola nego s nadomjscima iz ljekarni.
Kontrolira šećer u krvi
Neovisno o tome imate li dijabetes ili ste samo u skupini koja ima veći rizik od obolijevanja, grah je sjajna opcija. Kako se probavlja, grah dovodi do blagog i polaganog rasta šećera u krvi.
Kao posebno bogat magnezijem ističe se crni grah.
Dobit ćete dozu kemikalija koje se bore protiv raka
Još jedna stvar po kojoj je grah poznat, bogat je antioksidansima koji štite stanice od oštećenja koja uzrokuju starenje i karcinom. Najveću koncentraciju antioksidansa prema istraživanju ima crni grah, a slijedi crveni, smeđi, žuti i bijeli.
Koje su vrste graha najzdravije?
Znanstvenici s državnog sveučilišta u američkoj saveznoj državi Colorado testirali su šest uobičajenih vrsta graha koji se mogu naći na tržištu, te izmjerili količinu antioksidanta u svakom od njih. Testiranje je pokazalo da su crveni, šareni, te tamnoplavi grah imali i do deset puta veće količine antioksidanta i drugi ljekovitih tvari nego bijeli i žuti grah.
Asortiman fitokemikalija pronađen u grahu štiti stanice od raka te usporava rast tumora.
Istraživači na “Harvard School of Public Health” su izvijestili da žene koje konzumiraju grah najmanje dva puta tjedno imaju 24 posto manje izgleda da razviju rak dojke, srčane bolesti, dijabetes tipa 2, visoki krvni tlak i rak debelog crijeva.
Što to čini grah tako zdravim?
- Grah je dobar izvor bjelančevina, i za razliku od drugih izvora bjelančevina, grah ima malo masti, te ne sadrži zasićene masti i kolesterol.
- Jedna porcija graha osigurava 20 posto dnevnih potreba za vlaknima.
- Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu grah dobijaju više ovih ključnih hranljivih materija od osoba koje ne konzumiraju grah.
H.H.