Srbi koji se nisu mirili s novom Hrvatskom državom 26.lipnja 1991. napali su Policijsku postaju u Glini. Poginuo je policajac Tomislav Rom. U njegovu čast svake godine održava se Atletski memorijal ‘Tomislav Rom’…
Pričuvni policajac Rom, tada tek 20- godišnjak, pogođen je smrtonosnim hicem iz snajpera oko 5.45 sati. Od posljedica ranjavanja ubrzo je i preminuo. U napadu je nekoliko policajaca ranjeno.
U njegovu čast u organizaciji Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Sisačko-moslavačke svake godine održava se Atletski memorijal ‘Tomislav Rom’. Ove godine 14. po redu, donosi 24.sata.
Radi se o nenatjecateljskoj utrci. Trčanje je simbolično, nema prvog ni zadnjeg, svi trče ujednačeno, na cilj svi stižu istovremeno, nema pobjednika jer pobjednik je samo Tomislav – kazala nam je Lidija Klobučar, čiji je otac Mirko 2006. godine utemeljio ovu utrku.
– U Memorijalu djeca i mladi svake godine trče od Tomislavovog rodnog Donjeg Viduševca do Policijske postaje Glina. Trče iz zahvalnosti njegovoj žrtvi, ali trčanjem za Tomislava istovremeno se izražava i zahvalnost svim za slobodu Hrvatske, svima koji su žrtvovali svoje živote. Ovim Memorijalom domoljubno odgajamo djecu i mlade kroz sport. Slogan nam je ‘Trčanje za Tomislava je IN – zaborav je OUT!’ – istaknula je Klobučar.
Napad na postaju – početak krvavog rata na Banovini
Policijska postaja u Glini napadnuta je 26. lipnja 1991. u 4.40 sati, a povod je bila dan prije donesena saborska Deklaracija o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske. Domaći glinski pobunjenici, uz pomoć ‘Martićevaca’ iz Knina, napali su postaju iz svih vrsta oružja.
-FOTO-VIDEO Obilježena 30. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru na glinskom području…
Nakon četverosatne obrane i grčevitog otpora neprijatelju, uz obećanje da će biti propušteni prema Petrinji, 15 policajaca i jedan civil iz postaje su se predali, ali umjesto u Petrinji završili su u kninskom zatvoru. Tamo su u zarobljeništvu proveli 52 dana. Zatvorom u Kninu upravljao je zloglasni Kapetan Dragan.
Policijsku postaju su ubrzo, u munjevitoj akciji, oslobodili pripadnici Antiterorističke jedinice Lučko. No, nisu uspjeli osloboditi zarobljene policajce. Trojica specijalaca tada su ranjena. Glina će u hrvatskim rukama ostati još mjesec dana, do 27. srpnja, kada snažni tenkovski napad prisiljava hrvatske branitelje na povlačenje.
Glinski kraj u Domovinskom ratu doživio je velika stradanja. Spaljena su 33 hrvatska sela, a poginulo je 396 Glinjana, među kojima je 78 hrvatskih branitelja.
A.G.
FOTO-VIDEO Obilježena 30. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru na glinskom području