Apostolski nuncij Giorgio Lingua predslavio je misu na svetkovinu sv. Petra i Pavla – naslovnika osječke konkatedrale i zaštitnika Osijeka i gradske četvrti Gornji grad, u utorak 29. lipnja…
Mons. Lingua misu je predslavio u zajedništvu s đakovačko-osječkim nadbiskupom metropolitom Đurom Hranićem, đakovačkim pomoćnim biskupom Ivanom Ćurićem, umirovljenim đakovačko-osječkim nadbiskupom Marinom Srakićem, srijemskim biskupom Đurom Gašparovićem, izaslanikom požeškog biskupa Antuna Škvorčevića – generalnim vikarom Požeške biskupije mons. Josipom Krpeljevićem te svećenicima grada Osijeka.
Izraz poštovanja, sinovske odanosti i zahvalnosti
Prije početka mise, dobrodošlicu apostolskom nunciju izrazio je nadbiskup Hranić. Pojasnio je da je nuncij već prošle godine prihvatio poziv za predsjedanje euharistijom o svetkovini Petrova, no zbog koronavirusa – njegov dolazak u Đakovačko-osječku nadbiskupiju dvaput je odgođen. Izražavajući radost zbog njegova dolaska i pastirske riječi koju će uputiti tijekom slavlja, mons. Hranić je rekao: „Molimo Vas da papi Franji prenesete izraze naše ljubavi, poštovanja i sinovske odanosti. Istodobno Vas molimo da naš pozdrav pun zahvalnosti prenesete i papi u miru Benediktu, koji je grad Osijek 2008. godine uzdigao na rang susjedišta naše nadbiskupije i koji je ovu središnju gradsku crkvu počastio naslovom konkatedrale te tako potvrdio njezin naziv kojim su je od milja odmah nakon njezine izgradnje počeli zvati građani Osijeka „naša katedrala“.
Nadbiskup je pozdravio i tajnika Apostolske nuncijature u Republici Hrvatskoj mons. Alfreda Rayana D’Souza, prisutne biskupe te mons. Krpeljevića koji je došao u Osijek iako je član Zbornog kaptola požeškog koji večeras u Požegi slavi 800. obljetnicu svoga postojanja. Pozdrav je uputio i mons. Adamu Bernatoviću, domaćem župniku i dvojici župnih vikara; doc. dr. Dragi Tukari, ravnatelju i ostalim svećenicima koji stanuju u Nadbiskupskom vikarijatu; dekanima Istočnog i Zapadnog osječkog dekanata te svim svećenicima i redovnicima iz gradskih i prigradskih župa te samostanskih zajednica grada Osijeka, kao i sestrama redovnicama. Uslijedili su i pozdravi predstavnicima grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, Gradskog vijeća, kulturnog, prosvjetnog, političkog i gospodarskog života te akademske zajednice grada. Izrazi dobrodošlice svima, napose nunciju i biskupima, potvrđeni su i buketom cvijeća koji su im uručile župljanke konkatedralne župe.
Ti si Petar
U svojoj propovijedi, koju je uputio na hrvatskom jeziku, mons. Lingua osvrnuo se na lik Petra te započeo pitanjem: „Tko zna što je Petar pomislio kada je čuo Isusove riječi: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju. Pojasnio je da je logično da se Petar morao uznemiriti jer Crkva još nije postojala, kako je onda i mogao shvatiti značenje riječi da će biti stijena na kojoj će se graditi Kristova Crkva? „Onda mi je na pamet pala druga misao: ta ‚stijena‘, to jest Petar i njegovi Nasljednici, tijekom stoljeća, umjesto da budu temelj Crkve, postali su nekima ‚kamen spoticanja‘. Umjesto ‚hridi‘ na koju se Crkva mora oslanjati, postala je ‚pijesak‘ na kojem se Crkva rascjepkala, podijelila. Petrov lik, njegova misija, umjesto da bude znak i središte jedinstva, postao je uzrokom prepirki i borbi među kršćanima. A Isus je jasno rekao: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju“, naglasio je nuncij.
Istaknuo je da je Petar bio svjestan da mu Isus povjerava posebnu zadaću koju su ostali učenici prepoznali od samog početka, iako nije bio bolji od ostalih apostola, ni svetiji. „Sadašnji Petrov nasljednik, papa Franjo, mnogo je puta priznao da se osjeća grješnikom i stoga potrebitim, poput svih, Božjeg Milosrđa“, rekao je nuncij i citirao intervju pape Franje za jedan talijanski list, a zatim naglasio kako je Petar unatoč svim svojim nedostatcima „stijena“ koju je Isus odabrao kao temelj svoje Crkve, a i sam Pavao je nakon nekoliko godina propovijedanja otišao u Jeruzalem da bi usporedio svoje propovijedanje s Petrovim jer „Zna da Petar može pogriješiti u svom ponašanju, ali ne i u svom naučavanju.“
Petrova uloga u Crkvi
Nastavljajući homiliju pitanjima: „Ali kako kršćani danas tumače ulogu Petra u njegovom Nasljedniku? Zašto svi ne prepoznaju njegovo posebno poslanje u Crkvi? Zar nemamo svi isto Evanđelje? Zar ne čitamo svi ove riječi: Ti si Petar i na toj stijeni sagradit ću svoju Crkvu?, mons. Lingua je rekao: „Izgleda da je glavni problem kako shvatiti i prihvatiti Petrovu službu, to jest ulogu Petra kao vidljivog središta sveopće Crkve.“ Izdvojio je zatim slavnog sina grada Osijeka, ključnu figuru u procesu kulturnog buđenja hrvatskog naroda, đakovačkog biskupa Josipa Jurja Strossmayera koji je bio preteča u promicanju jedinstva između kršćanskih crkava i prethodnik u raspravi o Petrovu liku, o čemu, kako je rekao nuncij – „svjedoči natpis iznad glavnog ulaza u katedralu u Đakovu: Slavi Božjoj i jedinstvu crkava, slogi i ljubavi naroda svoga. Cijela Đakovačka biskupija ostala je vjerna tom ekumenskom duhu, što potvrđuju smjernice Biskupske sinode koju je sazvao biskup Marin Srakić pod geslom Ti si Krist – za nas i za sve ljude“.
Nuncij Lingua istaknuo je da se biskup Strossmayer poput svetog Pavla nije bojao izraziti Petru i apostolskom zboru, okupljenima na 1. ekumenskom saboru, svoje neslaganje u vezi s likom Pape i njegovom zemaljskom vlašću. To ga je koštalo nerazumijevanja i uvreda koje baš nisu bile bratske, ali imao je mudrosti vratiti se u domovinu i čekati da situacija sazrije. „Unaprijed je shvatio ono što će papa Franjo napisati u enciklici Evangelii Gaudium govoreći o zajedništvu u različitosti i potvrditi da zajedništvo mogu postići samo one plemenite osobe koje imaju hrabrosti nadići površnost konflikata i promatrati druge u njihovu najdubljem dostojanstvu. Zbog toga je nužno postaviti načelo koje je prijeko potrebno za izgrađivanje prijateljstva u društvu: jedinstvo prevladava nad konfliktom (EG 228)“, uputio je mons. Lingua i naglasio: „Shvativši da jedinstvo prevladava nad konfliktom, spasio je zajedništvo, što je važnije od mog mišljenja, iako ispravnog. Tijekom vremena i u zajedništvu Duh vodi Crkvu shvaćanju potpune istine.“
Na putu do jedinstva
Spominjući nastojanja pape Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI., nuncij je naglasio: „Ekumenizam nije nešto proizvoljno, nešto sporedno, luksuz, već prema riječima pape emeritusa Benedikta XVI. neodgodiva dužnost! Nije višak bez kojeg se može. Ne! To je nešto bitno da se možemo istinski nazivati kršćanima i da Petar ne bude ‚kamen spoticanja‘, već ‚stijena‘ na kojoj se ostvaruje Kristova Crkva.“
Potom je rekao: „Vi ste na vlastitoj koži iskusili što znači podjela među kršćanima i možda ćete pomisliti da je ono što govorim iluzija. Dobro znate da nisu doktrinarna ili moralna pitanja ona koja danas dijele kršćane. Razlozi su puno banalniji. Često su to pitanja moći, politički interesi, ljudski, vrlo ljudski razlozi. S jedne strane željeli bismo izbrisati prošlost, a s druge strane ne možemo je zaboraviti. Čovjek se može obeshrabriti misleći kako je pomirenje nemoguće ili da je na drugima da učine prvi korak, da zatraže oprost. Jedinstvo se ostvaruje u hodu, rekao je papa Franjo na tiskovnoj konferenciji nakon susreta s moskovskim patrijarhom Kirillom na aerodromu u Havani“, podsjetio je mons. Lingua i potaknuo: „…moramo početi ljubiti jedni druge i tada će nas Bog početi ujedinjavati. Možda nikada nećemo moći u potpunosti shvatiti što je Isus rekao Petru, točno znati ono što je namjeravao reći, ali znamo da je to rekao i nitko to ne negira.“
Podsjetio je zatim i na razmatranje o Petru bl. Alojzija Stepinca koji u svojoj duhovnoj oporuci iz svibnja 1957. godine, u poruci hrvatskom narodu piše: Dragi moji vjernici Nadbiskupije! Pod svaku cijenu, pa i uz cijenu života svoga, ako bude potrebno, ostajte vjerni Kristovoj Crkvi, koja ima svoga vrhovnog pastira, Petrova nasljednika! Vi znate da su naši oci i pređi kroz tolika stoljeća prolili potoke i rijeke krvi da očuvaju sveto blago katoličke vjere i da ostanu vjerni Kristovoj Crkvi. Vi nećete biti dostojni imena otaca vaših, ako budete dopustili da vas tko otrgne od stijene, na kojoj je Krist sazidao Crkvu svoju.
Nuncij je homiliju zaključio riječima: „Neka svetkovina Svetih apostola Petra i Pavla obnovi našu vjeru u jedinstvo Crkve, našu molitvu za jedinstvo svih kršćana, da Petrov nasljednik ne bude ‚kamen spoticanja‘, već ‚stijena‘ koja povezuje i promiče međusobnu ljubav i poštivanje među svim kršćanima.“
Da Osijek ostane kršćanski grad
Nakon popričesne molitve, župnik Bernatović zahvalio je apostolskom nunciju što je na poziv nadbiskupa pristao predslaviti misu slavlje i moliti nebeske zaštitnike da vjernici grada Osijeka ostanu vjerni svom kršćanskom pozivu i da Osijek ostane kršćanski grad. U ime svih svećenika i vjernika grada Osijeka nuncij je iz ruku župljana konkatedralne župe – bračnog para Kovačić – primio i prigodan dar – sliku nebeskih zaštitnika, kao podsjetnik na susret, donosi IKA.
Tijekom slavlja svečano liturgijsko pjevanje predvodio je Mješoviti konkatedralni zbor pod vodstvom s. Branke Čutura, uz orguljsku pratnju Dalibora Ratića.
Nuncij je zahvalio nadbiskupu Hraniću na pozivu da predslavi misu, a zbog pandemije uspio se odazvati tek iz trećega pokušaja. Zahvalio je i svima prisutnima u konkatedrali, a posebno onima koji mole za Svetoga Oca. „Na dan kada slavimo apostolske prvake Petra i Pavla, a Sveti Otac je nasljednik svetoga Petra, molimo neka mu Gospodin da mudrosti i milost da može razborito voditi Crkvu“, potaknuo je vjernike mons. Lingua te im u ime pape Franje udijelio završni blagoslov.
Nakon mise, nadbiskup Lingua posjetio je Nadbiskupski vikarijat u Osijeku te se upoznao s njegovim djelovanjem. Zatim se, uz prigodnu okrjepu, susreo sa svećenicima i redovnicima te predstavnicima lokalne vlasti grada Osijeka.
L.K.