Trideseta je obljetnica Pakovačke bitke – koja se dogodila na području Pakova Sela, Sedramića i Pokrovnika 20. rujna 1991. godine u obrani od srpskog i JNA agresora…
Skupina pripadnika 4. bojne 113. brigade HV, Policijske postaje Drniš i naoružanih mještana zaustavila je prodor agresorske vojske iz pravca Drniša prema Šibeniku i osujetila planove srpskog ratnog zločinca Ratka Mladića o osvajanju Šibenika.
Neprijateljske srpske postrojbe 9. kninskog korpusa JNA na čelu sa ratnim zločincem Ratkom Mladićemi pobunjeni Srbi krenuli su 20. rujna u napad tenkovima preko Moseća prema Šibeniku. Dok drugi planirani pravac napredovanja bio je prema Unešiću. Da su uspjeli, Hrvatsku bi presjekli na dva dijela.
Hrvatske snage dočekale su tenkovsku prethodnicu u Pakovu Selu te su nanijele neprijatelju značajne gubitke u ljudstvu i tehnici. Jugoslavenskoj narodnoj armiji uništen je jedan tenk i jedan oklopni transporter, te su oštećena još tri tenka.
Na fotografiji uništenog tenka T72 (1991) s lijeva: Ićo Bojčić, Željko Stojanović, Joško Mamić, Joško Vukušić – Ćola, Davor Blažević – Tigar i Ivica Aleksić.
Među uništenim oklopnim vozilima je tenk T-72, prvi uništeni tenk na dalmatinskom ratištu. Osim toga, hrvatski bojovnici prisilili su neprijatelja da se povuče na Žitnić.
Na mjestu uništenja neprijateljskog tenka T 72 svečano je otkriveno Spomen obilježje kao podsjetnik na zaustavljanje neprijateljskog napada. Na suprotnoj strani ceste vječni je spomen na ubijenog civila vozača hitne pomoći u Domovinskom ratu, Marka Pokrovca.
Premda je do konca godine bilo više obostranih akcija, položaji se nisu micali sve do VRO Oluje. Do obrambenog Domovinskog kraja rata velikosrpske snage nisu više ništa slično pokušale napraviti.
Kao trajni spomenik na pobjedu u važnoj bitci, u Pakovom Selu je spomen obilježje uz cestu D-33, gdje je postavljen tenk iz Zbirke oružja i vojne opreme Gradskog muzeja Drniš.
Dana 20. rujna 1991. godine u Pakovu Selu i Sedramiću zaustavljena je oklopno-mehanizirana kolona 9. kninskog korpusa i uništen tenk, onesposobljen oklopni transporter i kamion. Zarobljen je bio i major Stevo Krkljaš, načelnik topništva zloglasnog Kninskog korpusa, i 19 vojnika. U ovim akcijama Hrvatske snage nisu imale gubitaka, osim dvojice lakše ranjenih branitelja.
Neprobojna crta obrane do kraja rata
Neprijateljski poraz u Pakovu selu, a zatim u Sedramiću, osigurao je obrambeno jačanje i učvršćivanje obrambenih položaja na toj crti bojišnice, koja je postala neprobojnom za neprijatelja u njegovom nastojanju da se približi Šibeniku. Tada formirana crta obrane branjena je do slavne oslobodilačke akcije ‘Oluja’. Borbe u Pakovom selu i Sedramiću, iako samostalne, sastavni su dio ukupne obrambene bitke za Šibenik u ‘rujanskom ratu’.
Borbenom skupinom MUP-a zapovijedao je Joško Mamić, a zapovjednik 4. bojne 113. brigade Zbora narodne garde bio je Josip Jukica. Za zapovjednika svih snaga u Pakovu Selu bio je određen policajac Ivica Aleksić, a snaga na području Sedramića Ivan Zelić, zapovjednik 4. bojne 4. gardijske brigade. Dana 20. rujna 1991. godine zapovjednikom svih borbenih snaga na drniškom području imenovan je Luka Vujić.
Do kraja 1991. godine na ovoj bojišnici bilo je više akcija, ali su obrambeni položaji uspostavljeni u jesen 1991. ostali nepromijenjeni do konca rata. Neprijatelj u svim ostalim ratnim godinama zapravo nije pokušao izvesti sličnu akciju.
G.S.
Dodajemo komentar koji nadopunjuje tekst i otvara više ISTINE o prodoru srpskog agresora 9 korpusa iz Knina koji je nailazio na HEROJE koji su ih i na ovakve načine zaustavljali…U nastavku komentar koji je opisan…Upravo smo zbog ovakvih detalja i pisali da se MORAJU pisati knjige i povijersnice dok su hrvatski HEROJI još živi i sjećaju se i svjedoče povijesnim događanjima a ne da nam povijest pišu oni koje je Hrvatska iznenadila i oni za koje se tu vodio nekakav sukob…Zato još jednom; Pišite Knjige i ISTINU!!
(FOTO) PAKOVO SELO / 20. rujna 2019….OBILJEŽAVANJE 28. OBLJETNICE SPOMENDANA RUJANSKOG RATA