U srijedu će se održati svečano otkrivanje ploče s nazivom Parka dr. Ivana Šretera u povodu obilježavanja njegova rođendana na dan 22. prosinca. Park se nalazi ispod KBC Zagreb, omeđen ulicama Mije Kišpatića na sjevernoj, Gornji Prečac na zapadnoj te Gorjanovićevom ulicom na južnoj strani…
Šreter je bio liječnik, fizijatar i veliki humanist, zbog čega su ga prozvali “hrvatskim Gandhijem”. Naime, tijekom svog života istaknuo se po razboritosti, dobroti, kao pobornik rješavanja razmirica mirnim putem.
Dr. Šreter je htio mir, a četnici su ga oteli, mučili pa ubili…
Posljednji put viđen je živ 29. kolovoza te godine, a živi svjedoci govore da je u srpskom logoru Bučje mučen, isprebijan i odveden u nepoznatom pravcu gdje mu se gubi svaki trag. Srbi su ga mučki ubili. s Njegovi posmrtni ostaci do danas nisu pronađeni. Šreteru u čast, hrvatska jezikoslovna nagrada od 2005. godine nosi ime Nagrada Dr. Ivan Šreter, a u Pakracu je po njemu imenovan trg, a sada će i dobiti spomen ploču u Zagrebu.
Dr. Ivan Šreter, ravnatelj bolnice u Lipiku, koji je početkom srpske oružane pobune bio na dužnosti Predsjednika kriznog štaba za zapadnu Slavoniju zalagao se za mirna rješenja i nastojao izbjeći rat i krvoproliće. Isticao se po razboritosti i dobroti i svim silama je nastojao isključivo mirnim putem doći do mira sa Srbima. Nazivao ih je braćom. Oteli su ga, mučili i na kraju ubili. Njegovi posmrtni ostaci ni danas nisu pronađeni.
– Četnici su ga 18. kolovoza 1991. zarobili na barikadama u selu Kukunjevac. Potom su ga prebacili u jednu kuću u blizini zloglasnog logora Bučje gdje je prema svjedočenju očevica, također sužnja, dr. Vladimira Solara bio neviđeno mučen. Do danas nije poznat dan njegove smrti kao ni mjesto gdje se nalaze njegovi posmrtni ostaci – kazao je Dražen Bušić koji je o životu ovog pakračkog mučenika 2009. snimio dokumentarac Časnik mirotvorac, a koji je nedavno objavljen u remasteriranoj verziji.
(VIDEO) ZAŠTO DŽAKULA I PUPOVAC I DALJE ŠUTE O dr. IVANU ŠRETERU?