Prilikom velikih masovnih zločina jugoslavenskog komunističkog režima s Titom na čelu 1945. godine, iz Maribora su preko Zidanog Mosta dovozili zarobljenike u zatvorenim marvenim (stočnim) vagonima pod pratnjom naoružanih partizana preko Velikog Trgovišća na likvidaciju u Maceljsku šumu, a o tome svjedoči živi svjedok gospodin Zvonimir Zorić, koji se je uspio spasiti 18. svibnja 1945., oko 19 sati bijegom iz jednog transporta u Velikom Trgovišću, koji se poslije nastanio u Zagrebu…
U Velikom Trgovišću, između željezničke postaje i kuće u kojoj su bili stanovi željezničkih djelatnika, početkom travnja 1945. godine, pala je bomba i načinila veliki krater. Kada se je jedna skupina hrvatskih domobrana polovicom svibnja 1945. godine, vraćala iz Slovenije svojim kućama u Slavoniju i došla do Velikog Trgovišća, domaći su partizani tražili da ih sve pobije grupa crnogorskih partizanki koje su tamo boravile. Sve su ih postrijeljale i mrtve pobacale u krater. Tada su partizani naredili seljacima da voze živo vapno i da ih posiplju.
Nakon toga su jamu zatrpali. Kasnije je na tome mjestu bio vrt za djelatnike željezničke postaje, a najzad su na tome mjestu i nad tim mučeničkim kostima podigli stambenu zgradu. To znaju svi stariji ljudi u Velikom Trgovišću i okolici. Po pričanju pučanstva, tamo je pobijeno između 150 i 180 domobrana, a o tome sam pismeno izvijestio Saborsku komisiju za istraživanje ratnih i poratnih žrtava još 19. srpnja 1990. godine.
Mladen Šafranko (član partizanske pratnje koja je nadgledala pogubljenje), svjedočio je da su dobrovoljci imali lozinku: “Sve cigare popušili, šaljite novih 80 ili 100 komada.” Slali su je po kuriru iz Maceljske šume na pilanu u Đurmanec, a to je značilo da su pripremljene jame za toliki broj mučenika koji su čekali za otpremu. Jame su kopali i zatrpavali okolni povjerljivi seljaci, a djeca su im donosila hranu po nalogu Vojne i Civilne OZN-e iz Krapine.
Izvor: Fran Živičnjak, U vječni spomen – Na hrvatske vojnike, svećenike i franjevce i sve hrvatske mučenike pobijene u svibnju i lipnju 1945. godine, na prostorima Maceljske šume kod Krapine i logorima u Mirkovcu kraj sv. Križa-začretje i Oroslavlju, (4. dopunjeno izdanje), Udruga Macelj 1945., Zagreb – Đurmanec, 2018./komunistickizlocini.net
H.H.