U pripremi za proslavu svetkovine sv. Dujma, ujedno i Dan grada Splita, u petak 6. svibnja u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu, priređena je prigodna svečanost na kojoj su sudjelovali i splitski nadbiskupi…
Na svečanosti je, uz različite programe – pozdrave i dodjelu nagrada, pozdrav uputio i splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić. Programu je nazočio i splitsko-makarski nadbiskup koadjutor i porečki i pulski apostolski upravitelj Dražen Kutleša.
„Blagdan svetoga Dujma, biskupa i mučenika, zaštitnika grada Splita te ujedno i Dan Grada, radostan je događaj koji nas u slavljeničkom ozračju okuplja i sve povezuje u vidljivo zajedništvo. U duhu radosti našega zajedništva, kao Dujmov nasljednik, sve vas pozdravljam“, započeo je svoj pozdravni govor mons. Barišić.
Pozdravivši nazočne: povjerenicu Vlade RH za grad Split Mirnu Vežu, splitsko-dalmatinskog župana Blaženka Bobana, izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora Andru Krstulovića Oparu, izaslanika predsjednika Vlade RH Tončija Glavinu te sve predstavnike društveno-političkih ustanova na državnoj i lokalnoj razini, sve Splićanke i Splićane, kao i sve goste Grada, osobit pozdrav i čestitku uputio je ovogodišnjim laureatima.
„Osobito pozdravljam vas, laureate ovogodišnjih nagrada grada Splita, jer je ovo događaj u vašu čast, a nama na poticaj. Najiskrenije vam čestitam na dodijeljenim nagrada i časti te vam zahvaljujem što ste, svatko na svome polju, dali doprinos boljitku grada i društva. Napokon, nakon dvije godine skromnije proslave svetog Zaštitnika zbog Covida-19 ponovno možemo radosna srca, u širini prostora Grada, očitovati svoju ljubav i zahvalnost našem svetom Dujmu.
Sveti Dujam i grad Split duboko i trajno su povezani.
Naš zaštitnik dijeli s nama naše radosti i poteškoće, nade i izazove, raduje ga naš ekonomski i duhovni rast. Povijest i tradicija, sadašnjost i budućnost Dujmova grada nezamislive su bez njegove vertikale i horizontale – vjernosti Bogu i ljubavi prema čovjeku. Ovogodišnjom proslavom sveti Dujam poziva nas, sve uloge i institucije svoga Grada da otkrijemo i hodimo na putu sinodskog hoda.“
Nadbiskup Barišić je kazao da „sin-hodos“, što znači „zajedno hoditi“, put budućnosti. „Koji je hrvatski – splitski prijevod sin-hodosa? Svojom proslavom sveti zaštitnik želi da njegov grad hodi putem zajedništva, dijaloga, suradnje, solidarnosti, otvorenosti, odgovornosti, socijalne osjetljivosti, pravednosti, poštenja, zauzetosti za opće dobro svih građana. Ova želja, ujedno je poziv svim građanima, a prije svega nama kršćanima, da budemo vjerodostojni svjedoci Radosne vijesti života. Grad Split ima dovoljno dobrote i pameti da može sinodalno hoditi putem zajedništva. To nam govore i ovogodišnji nagrađeni svjedoci koje prepoznajemo na tom putu. Put zajedništva govori nam da smo svi mi na istoj lađi. Sveti Dujam svjedoči nam još nešto, vrlo važno: ne povezuje nas samo ista lađa nego još više – svijest i istina da nam je zajednički Bog Otac i da su nam svi ljudi braća i sestre.“
Na kraju svoga govora uputio je molitvu svetome Dujmu, zaštitniku Splita, da čuva Splićane i da im pomogne da ne budu poticatelji razdora. „Ne dopusti da nas zloća zavede na pogrešan put, ni da površnost ravna našim djelima; uči nas, naš Grad i pomozi našu Domovinu da zajednički hodimo na putu budućnosti života. Braćo i sestre, u tom duhu: Na dobro nam došla Sudamja! Zdravi, veseli i plemeniti bili!“
Potom je uslijedila dodjela 13 nagrada laureatima. Komisija za javna priznanja ove je godine dodijelila četiri nagrade za životno djelo u 2021.: Vinku Prizmiću, dr. sc. Stanislavu Piploviću, prof. dr. Emiliju Marinu, Martinu Olujiću i Darinki Vukić – Vrca. Dobitnici osobnih nagrada su Matea Jelić, Toni Kanaet, Frane Bešker, Emin Sarajlić i prof. dr. sc. Ivo Ivić. Skupne nagrade pripale su Ustanovi u kulturi Galerija Kula, Udruzi žena oboljelih i liječenih od karcinoma Caspera te Zajednici tehničke kulture grada Splita.
L.K.