Utorak, 1. travnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

(VIDEO) 23. prosinca 1992. ‘Pume’ –Ratna i legendarna 7. gardijska brigada ponos je Varaždina i Hrvatske!

Postrojena ratna brigada Puma-foto-screenshot

Ratna 7. gardijska brigada “Pume” iz Varaždina je legendarna gardijska brigada koja je prva ušla u Knin sa svojim zapovjednikom pok. Ivanom Koradeom, zajedno sa 4. brigadom iz Splita sa zapovjednikom Damirom Krstičevićem. Aktivno je sudjelovala u najvećoj vojnoj pobijedi u povijesti Hrvatske i svim bitkama koje su prethodila Oluji. Tom vojnom pobjedom slomljena je kralježnica velikosrpskom agresorskom teroru i okupaciji Hrvatske…

foto-7gbr-Pume

Dana 23. prosinca 1992. ustrojena je 7. gardijska brigada „Pume“.

7.Gardijska Brigada “Puma”-Varaždin,
utemeljena 23.prosinca 1992 od pripadnika 5.Bojne 1.GBr.” Tigrovi”.
7.GBr.”Puma” je bojevo djelovala u svim osloboditeljskim operacijama HV od Maslenice
93 do Južnog Poteza 95 pod zapovjedništvom ZP Split-tijekom svog ratnog puta Pume su imale 97 poginulih pripadnika i oko 500 teže i lakše ranjenih.
Ratni Zapovjednik i osnivač 7.GBr.”Puma” bio je Pok. general-bojnik Ivan Korade.

Brigadu čije je sjedište bilo u Varaždin u. Vojnike su činili uglavnom ljudi porijeklom sa sjevera Hrvatske, ali i nemali broj onih koji su „Pumama“ pristupali iz drugih elitnih postrojbi Hrvatske vojske (HV). U gotovo tri godine ratnog djelovanja „Pume“ su se dokazale kao jedna od najkvalitetnijih postrojbi HV-a. Pume su nastale iz 5. bojne Tigrova sa sjedištem u Vinici kraj Varaždina.

Među nizom operacija koje su prethodile ulasku u Knin, Pume sudjeluju u Zima ’94, Skok 1 i Skok 2, jer su one bile bitne za Oluju, a skupa s Ljetom ’95, operacijom koja je neposredno prethodila oslobađanju Knina.

Zahvaljujući uspjehu na Dinari, kao i uspjesima u Livanjskog polju krajem 1994. godine, spriječeno je zauzimanje Bihaća, koji je u to vrijeme bio u opsadi neprijateljskih snaga, a time su ujedno stvorene pretpostavke za kasnije oslobađanje Knina.

Prve četiri profesionalne brigade ZNG-a, odnosno HV-a, koje su bili nositelji obrane Hrvatske 1991. godine, osnovane su u proljeće 1991. kao nužnost u obrani od nadolazeće velikosrpske agresije te su uz specijalne postrojbe MUP-a RH bile okosnica hrvatskih oružanih snaga.

U ratnim djelovanjima poginulo je 97 pripadnika Puma, jedan je nestao, a više od 500 ih je ranjeno ili ozlijeđeno.

Krajem 1992. osnivaju se tri nove profesionalne, gardijske motorizirane brigade HV-a: 5. brigada („Sokolovi“) u Vinkovcima, 6., odnosno 9. brigada („Vukovi“) u Gospiću i 7. brigada („Pume“) u Varaždinu. Brigada je službeno osnovana 23. prosinca 1992. odlukom vrhovnog zapovjednika OS-a RH, predsjednika dr. Franje Tuđmana. Okosnicu brigade, osobito njezina zapovjednog kadra činilo je 263 pripadnika 5. bojne 1. „A“ gardijske brigade „Tigrovi“ koji su iza sebe imali bogato ratno iskustvo sudjelujući u obrambenim i napadnim borbenim djelovanjima, poput oslobađanja juga Hrvatske i dubrovačkog zaleđa od travnja do listopada 1992. godine.

Povratak Puma u svoj Varaždin 2018. godine:

Pripadnici 2. mehanizirane bojne Pume Gardijske oklopno-mehanizirane brigade 18. prosinca 2018. nakon sedmodnevne 184 km duge hodnje vratili su se u Varaždin, u vojarnu iz koje su otišli prije deset godina, a koja odsad nosi ime 7. gardijske brigade Puma.

Iskrene čestitke suborcima, pripadnicima legendarne 7. gardijske brigade “Pume”, povodom 30 obljetnice.
SEMPER PRIMUS!

Oni su Hrvatska, njima je dugujemo!
Svim poginulim i preminulim “pumama”
Pokoj im vječni, s nama su!

Uredio /M.M. Viribus unitis

Braniteljski portal

Da se ne zaboravi…., sjećanja tenkiste OKB 7. GBR ‘PUME’
‘Sav strah potisnuo je ponos nakon oslobođenja’
U oslobođeni Knin Varaždinac ŽELJKO JURANKO (52) ušao je kao zapovjednik tenka 2. voda, 2. tenkovske satnije, s ostalim zapovjednicima MILJENOVIĆEM zvanim BRONX i PETROVIĆEM.

Foto-Tenkisti Hrvatske Vojske

– Postalo je jasno da se kreće u konačno oslobođenje Knina. Prema njemu smo, prateći teren lijevo od glavne ceste, krenuli iz Grahova. Uz borbena djelovanja na tom je putu, nažalost, bilo i žrtava na našoj strani. Crtu na Crvenoj zemlji dostigli smo 4. kolovoza, a u kasnim poslijepodnevnim satima došlo je do tenkovskog dvoboja jer je neprijatelj ostavio jedan tenk kao odstupnicu. Nakon izmjene paljbe pancirnim tenkovskim projektilima, neprijateljski tenk je, prema nepotvrđenim informacijama, oštećen – govori JURANKO dodajući kako su kasnije, tijekom večeri, obavijeni gustim mrakom, pratili kolone svjetala kako se slijevaju iz Knina.

Zapovijed da se kreće na Knin dočekali su na Crvenoj zemlji.

– Krenuli smo makadamom i s pripadnicima pješaštva koje smo vozili na tenkovima u pravcu sela Kovačići. Usred neprijateljske topničke paljbe lakše su nam ranjena dva suborca. U Kovačićima smo se uključili na civilnu komunikaciju. U tom trenutku dozapovjednik Oklopne bojne MIRKO MARTINJAK – ZMIJA izdao je zapovijed da moj vod dođe do vojarne ‘Južni logor’ gdje su bili pripadnici UN-a. Prolaskom kroz grad sreli smo sredovječni par koji nam je rekao da su Hrvati. Stariji gospodin se popeo na MILJENOVIĆEV (BRONXOV) tenk u želji da nas odvede do UN-a. Nešto prije mosta preko rijeke Krke, s lijeve strane, začula se rafalna paljba, a u toj zbrci stariji civil je upućen natrag na sigurno – prisjeća se JURANKO.

Došavši ispred vojarne “Južni logor” uputili su ih na poziciju u pravcu ceste Knin – Siverić – Drniš, no kako su UN-ovci pokušali oklopnim transporterima izaći iz vojarne i krenuti put Knina, JURANKO i njegovi suborci bili su prisiljeni blokirati im ulaz i spriječiti izlazak. Nakon stabilizacije situacije u Kninu veći dio oklopne bojne otišao je u Varaždin na proslavu, no JURINOV vod u istom je sastavu upućen nazad u Grahovo kao potpora 141. brigadi iz Kaštela i 6. DP iz Zadra.

– U noći između na 13. 8. 1995. počeo je kontraudar srpskih snaga u čijem su sastavu bili Podrinski korpus, dijelovi 1. i 2. Krajiške brigade te specijalci iz Banja Luke na prijevoj Derale. Pripadnici 141. brigade i 6. DP iz Zadra pružili su otpor značajan za razvoj situacije na bojišnici u tom trenutku. U borbama od 13. do 15. 8. 1995. neprijatelj je poražen, bez obzira na nadmoć u tehnici i ljudstvu – pripovijeda JURANKO.

Nakon nekoliko dana odmora sudjelovao je i u akcijama Maestral te Južni potez, gdje su mu pogodili tenk, a on zadobio povrede glave, ramena i leđa. Danas je 50-postotni invalid u mirovini, ponosan je na dvije kćeri i suprugu Višnju. Vrijeme provodi pecajući i igrajući se sa psom Bebom.

Tenkisti Hrvatske Vojske

VEZANE VIJESTI

VIDEO Obljetnica Puma: “Bez oklijevanja i među prvima u obrani hrvatskog naroda od srpske agresije”

Najnovije

URB HVO-a ŽZH:Pripadnici HVO-a, RVI, nakon odbijanja njihovih zahtjeva za invalidsku mirovinu u RH govore:“NIKAD VIŠE!“

Hrvatska Vlada je svojim najnovijim Izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih Branitelja iz Domovinskog rata omogućila pripadnicima HVO, državljanima RH,koji imaju pravomoćnim rješenjem...

DORH traži da splitsku partizanku Vjeru Andrijić ispita sudac

Splitsko Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je da se Vjera Andrijić (101), iz Splita, partizanka koja je sudjelovala partizanskoj akciji pokolja fratara u Širokom Brijegu...

Zoran Krešić: Dodiku se mora ostaviti izlaz, ponižavanje vodi u rat

U novom izdanju Podcasta Bura novinar Zoran Krešić govori o hajci koju protiv njega vode bošnjačko-unitaristički mediji i političari zbog njegovog ulaska u Upravni...

Biblijska poruka 1. 4. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Nemam čovjeka da mi pomogne

Iv 5,1-3a.5-16   Bijaše židovski blagdan pa Isus uziđe u Jeruzalem. U Jeruzalemu se kod Ovčjih vrata nalazi kupalište koje se hebrejski zove Bethzatha, a ima...

Dr. Ivan se prekrstio u Jovana i uz pomoć derviša i pokojega vuka u HB županiji provodi agendu srpskog sveta

Piše: glavni urednik Vlado Kolak   Dr. Jovan, kako narod zove župana Herceg-Bosanske županije u FBiH, je u proteklom desetljeću gradio džamije, uvodio ćirilicu u škole,...