Gradonačelnik Sinja Miro Bulj tvrdi da će organizirati samozaštitu građana Cetinske krajine. U borbi protiv nezakonitih ulazaka migranata poziva vojsku na angažman kao pomoć – kako tvrdi, preopterećenim policijskim snagama na graničnim prijelazima.
Građanske straže duž granice s BiH
Miro Bulj tvrdi da će na sinjskom području organizirati građanske straže duž granice s BiH.
– To je samopomoć, samoorganizacija. Mi ćemo se na tom području morati i ujediniti kad počnu ulaziti nekontrolirano migranti među kojima su i teroristi. Oni nose svoje ratove i svoje kulture i nije ih briga za nas, a nije briga ni državu. Ako budu pucali iz oružja u naše ljude, morat ćemo vratit istom mjerom, rekao je Miro Bulj, radonačelnik Sinja (Most).
Granice su otvorene, treba pojačati sigurnost građana
Tvrdi da golemom sinjskom području, koje graniči s BiH, prijeti val nezakonitih migracija.
– Sve države zatvaraju granice, a naše su otvorene. Pogledajte naše pustopoljine, ove planine Dinara i Kamensko i jednostavno migrantima je dozvoljen ulazak. Meni je važnija jedna dlaka ili nokat djeteta nego svi migranti. Pola ih je terorista, naglasio je Bulj za HRT.
MUP ne vidi problem s migrantima
Traži da se policiji na granici pridruži vojska. Iz MUP-a poručuju da za tim nema potrebe jer se sigurnosna situacija nije pogoršala i nema neposredne opasnosti.
– Od početka godine na području cijele Hrvatske zabilježena je 61 tisuća nezakonitih migracija, od toga samo dva posto na području PU SDŽ-a. Najveći broj migranata dolazi iz Turske. Broj nezakonitih migranata u posljednja dva mjeseca u padu je u odnosu na prethodno razdoblje, izvijestili su iz MUP-a RH.
Za sad se još ne zna kako će izgledati sinjska straža i tko će sve u njoj sudjelovati.
U Ministarstvu unutarnjih poslova tvrde kako za takvo što u suvremenoj Hrvatskoj nema zakonske podloge. Organiziranje u sustavu civilne zaštite je, kažu, strogo propisano zakonom i odnosi se na situacije poput velikih poplava, požara i slično, a nikako na organiziranje straže koja bi radila policijski posao. Pogotovo ne na upotrebu oružja uz pomoć kojeg bi civili sprečavali ilegalne migracije.
U MUP-u i dalje odbijaju ideju da se policajcima na granicu kao ispomoć pošalje vojska koja, napominju, nije obučena na postupanje prema migrantima i pogotovo prema “osjetljivim skupinama” kakve su i tražitelji azila, zbog čega je veliko pitanje bi li od vojske na granici u ovakvoj situaciji bilo ikakve koristi.