Američka znanstvenica Alexandra Ganser u razgovoru s Dieterom Kasselom rekla je slijedeće: „Hollywood već desetljećima surađuje s NASA-om. Zajedno gradimo mit o putovanju u svemir i evociramo tip pionira pod utjecajem kolonije koji se provlači kroz cijelu povijest Sjedinjenih Država“, piše portal Epoha.
Kada se filmovi znanstvene fantastike proizvode u Hollywoodu, filmske kompanije vole se oslanjati na znanstvene savjete NASA-e. Na primjer, “Interstellar” iz 2014. u kojem tim znanstvenika i pionira očajnički pokušava pronaći planet na kojem čovječanstvo može preživjeti.
Ovaj film, koji je hvaljen kao “tvrda znanstvena fantastika” – odnosno temeljen na stvarnim rezultatima istraživanja – potaknuo je američku znanstvenicu Alexandru Ganser da se pomnije pozabavi vezama između Hollywooda i NASA-e.
NASA je bila jako uključena u produkciju “Interstellara”, kaže Ganser: “Postojao je tehnički savjetnik, i obrnuto, NASA je promovirala ovaj film na svojoj web stranici i postavila razne aplikacije.”
Wernher von Braun surađivao je s Disneyem
Ova vrsta suradnje nije nova, naglašava američki znanstvenik koji predaje na Sveučilištu u Beču. Wernher von Braun, na primjer, radio je s Disneyem prije nekoliko desetljeća.
“Početkom 1960-ih postojali su takozvani obrazovni filmovi koje su sva američka djeca mogla ili trebala vidjeti. Tu već možete pronaći vrlo blisku suradnju između znanosti i filmske produkcije.”
Takve su suradnje NASA-i definitivno isplative, kaže Ganser. “Cijela se stvar ponovno vraća tako što mlade ljude i djecu posebno uzbuđuje za svemirska putovanja.” Što je više ljubitelja svemirskih putovanja, to je lakše opravdati troškove svemirskih putovanja.
Budućnost kao paravan
Gledanje znanstvenofantastičnih filmova kao NASA-inog propagandnog alata ide predaleko za Amerikance. Ali u svakom slučaju, “cijela stvar je ogrezla u ideologiji i također ima određeni cilj”. Ovjekovječuju se američki mitovi i pionirski tip pod utjecajem kolonijalizma – “a potom prodaju pod krinkom budućnosti čovječanstva”.