Najava premijera Andreja Plenkovića da će se Hrvatski sabor raspustiti najkasnije 22. ožujka te da će se izbori za 11. saborski saziv održati prije izbora za Europski parlament, u bitnome je definirala i mogući datum izbora.
Ipak, kada će se oni točno održati odlučuje predsjednik Republike Zoran Milanović koji i saziva sabor na prvo zasjedanje.
Mogući datumi izbora
No, zbog propisanih pravila, po kojima od dana stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora do dana izbora mora proteći najmanje 30, a najviše 60 dana, predsjednik će na raspolaganju imati četiri nedjelje, prenosi Priznajem.hr.
Raspusti li se sabor 15. ožujka, najranija nedjelja za izbore je 21. travnja, a najkasnija 12. svibnja.
Raspusti li se pak 22. ožujka, izbori za sabor održat će se najranije 28. travnja, a najkasnije 19. svibnja.
Ključne informacije o izborima
Saborske zastupnike biraju, na temelju općeg i jednakoga biračkog prava, svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina života.
U sabor se bira 151 zastupnik, 140 u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, tri bira dijaspora odnosno birači bez prebivališta u Hrvatskoj, osam pripadnici nacionalnih manjina u posebnoj, 12. jedinici. Birači u Hrvatskoj imaju pravo i preferencijalnog glasa, tj. na glasačkom listiću mogu označiti kandidata kojem daju prednost pred ostalima.
Oko petine birača na nadolazećim će izborima promijeniti izbornu jedinicu u kojoj je do tada glasala.
Sabor je, naime, jesenas donio novi Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika koji ne mijenja postojeći izborni sustav, ali u određenoj mjeri mijenja karte izbornih jedinica.
Najveća promjena je u Zagrebu koji se, umjesto na četiri, dijeli na tri izborne jedinice i po novome potpada pod prvu, drugu i šestu izbornu jedinicu.Liste za izbor zastupnika mogu predložiti stranke, koalicije stranaka i birači.
Osim u Hrvatskoj, izbori za sabor provode se i u inozemstvu, u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava.
Na posljednjim saborskim izborima, u srpnju 2020., glasalo se u 42 države diljem svijeta. Prva se, po hrvatskom vremenu, otvaraju biračka mjesta u Australiji, u Canberri, Sydneyju i Melbourneu, a posljednje biračko mjesto u Los Angelesu.
Pravilnost izborne promidžbe na izborima nadzire Državno izborno povjerenstvo.
Ponašanje izbornih sudionika u promidžbi i na samim izborima ocjenjuje Etičko povjerenstvo, nadstranačko tijelo, koje imenuje Ustavni sud Republike Hrvatske.