Foto: Bljesak.info
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Mostaru i Bugojnu danas je obilježena 30. obljetnica raspuštanja logora i razmjene 73 hrvatska logoraša iz logora Armije BiH “IV. osnovna škola” u Mostaru i 294 logoraša iz logora ”Stadion” u Bugojnu.
U Mostaru su položeni vijenci ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače dok su u Bugojnu položeni pred središnjim križem na gradskom groblju.
Predsjednik Hrvatske udruge logoraša HNŽ-a Željko Mikulić rekao je kako je kroz logor ”IV. Osnovna škola” u Mostaru prošlo 130 logoraša u kojem je ubijeno 17 ljudi. Najmlađa žrtva imala je 17 godina, a najstarija 54 godine i ovaj logor nosi najveće stradanje hrvatskih vojnika koji su zarobljeni. Više od 30 osoba preminulo je netom nakon razmjene. Razmijenjena su 73 logoraša.
U sklopu obilježavanja upriličena je premijera dokumentarnog filma koji govori o žrtvi hrvatskog naroda u Mostaru i okolici pod nazivom “Priče iz logora IV. osnovna škola”.
U filmu su prikazana svjedočanstva dvanaest logoraša koji su smogli snage i hrabrosti ispričati svoja iskustva.
U Bugojnu je obilježena 30. obljetnica razmjene 294 hrvatska logoraša iz logora “Stadion”.
Logoraši, koji su nakon osam mjeseci zatočeništva razmijenjeni, na poseban se način sjećaju nasilno odvedenih logoraša za čijim se posmrtnim ostacima još uvijek traga. Još uvijek nije pronađeno 15 tijela nasilno odvedenih logoraša.
Na obilježavanju u Bugojnu je nazočio i predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović.
“Godine i desetljeća već prolaze ali ono što je najvažnije, nismo dozvolili da se zaboravi žrtva bugojanskih Hrvata. Nakon 30 godina imamo i jednu novu pravnu dimenziju i uvjeren sam, koliko god spora pravda bila, da će ipak doći i da ćemo moći u miru konačno razmišljati o budućnosti posebno obitelji stradalih. Bezbroj je logora u BiH bilo i ne možemo prestati razmišljati o tome dok ne procesuiramo svakog zločinca i pronađemo sve za kojima tragamo”, kazao je Čović danas u Bugojnu.
Predsjednik udruge Hrvatskih logoraša BiH Miroslav Zelić kazao je u izjavi medijima da kroz postupak koji se trenutno vodi protiv Dževada Mlaće i Selme Cikotića očekuju da će konačno biti otkrivena i mjesta gdje se nalaze posmrtni ostaci još 15 nasilno odvedenih i likvidiranih logoraša.
Prema podacima Hrvatske udruge logoraša u BiH, tijekom rata postojala su 331 logora i mjesta zatočenja za Hrvate. U tim centrima bilo je zatočeno oko 15.450, a ubijena su 662 Hrvata.