Foto: Screenshot
HVO je imao ključnu i najveću ulogu u obrani Bosne i Hercegovine 1992. godine. U jednom trenutku srpska vojska držala je i etnički očistila od Hrvata i muslimana gotovo 70% BiH.
Tek nakon Oluje i sloma genocidne i četničke SAO Krajine, HVO i HV kreću u oslobađanje BiH, i tada im se pridružuje i Armija BiH. Stoga je oslobađanje velikih dijelova i prestanak rata u Bosni i Hercegovini ponajviše zasluga Hrvata.
Hrvatsko vijeće obrane (HVO) bilo je oružana snaga i najviše izvršno i upravno tijelo Hrvatske Republike Herceg-Bosne te glavna oružana snaga Hrvata u Bosni i Hercegovini za vrijeme Domovinskog rata. Osnovano je 8. travnja 1992. što se slavi kao Dan utemeljenja HVO-a, piše Narod.hr.
HVO
HVO je nakon Daytonskog mirovnog sporazuma definiran kao hrvatska komponenta Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, a nakon reforme obrane 2005. godine, transformiran je u 1. pješačku (gardijsku) pukovniju, jednu od triju pukovnije u okviru Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Dana 18. studenog 1991., hrvatsko političko vodstvo u Bosni i Hercegovini osniva Hrvatsku zajednicu Herceg-Bosnu. Herceg-Bosna radi obrane Hrvata organizira Hrvatsko vijeće obrane (HVO) koje je službeno osnovano 8. travnja 1992. kao vrhovno tijelo obrane hrvatskog naroda u Hrvatskoj zajednici Herceg-Bosni i kao najviše izvršno i upravno tijelo Herceg-Bosne.
Već dan-dva nakon službenog osnivanja HVO ulazi u velike bitke sa nadmoćnom srpskom vojskom i JNA oko Kupresa gdje trpi velike gubitke, a od 13. do 23. travnja 1992. slama veliku ofenzivu Srba prema Livnu i njihov pokušaj proboja prema Hercegovini i Neretvi. 23. lipnja 1992. HVO osvaja prvu agresorsku vojarnu u Čapljini.
6337 hrvatskih mladića poginulo je kao pripadnik HVO-a, uz brojne civile Hrvate Bosne i Hercegovine koji su bili žrtve strašnog rata od 1992. do 1995. godine.
HVO je imao ključnu ulogu u obrani Bosne i Hercegovine 1992. godine te oslobađanju velikih dijelova Bosne i Hercegovine 1995. godine.
HVO je stožerna vojska koja osigurala opstanak Bosne i Hercegovine kao države.