Foto:Facebook
Odmah po završetku parlamentarnih izbora mogli smo vidjeti kako je došlo do neslaganja u stranci Most. Sve je kulminiralo istupom bračnog para Raspudić, koji je napustio most te će oboje u radu Hrvatskog sabora sudjelovati kao nezavisni zastupnici.
Situacija na nacionalnoj razini se odrazila na lokalnu, točnije na grad Đakovo, čija je podružnica Mosta ostala bez tri vrlo važne članice, prenosi Teleskop pisanje portala Moje djakovo.
Irena Gluhak Forempoher dala je ostavku na sve dužnosti u stranci Most – na dužnost povjerenika za grad Đakovo i okolicu i članstvo u županijskoj koordinaciji stranke, te je istupila iz članstva Mosta. Isto su postupile i Natalija Bošnjaković, najstarija članica Mosta u Đakovu i Tina Blažević, Mostova vijećnica u gradskom vijeću.
Povodom toga na našu je adresu stiglo priopćenje Irene Gluhak Forempoher, koje prenosimo u cijelosti:
“Ovim Vas putem obavještavam da sam 1.svibnja 2024., dala ostavku na sve dužnosti u stranci Most – na dužnost povjerenika za grad Đakovo i okolicu i članstvo u županijskoj koordinaciji stranke, te sam istupila iz članstva Mosta. Iz članstva su istupili i mnogi drugi članovi gradske organizacije, a među njima i Tina Blažević, Mostova vijećnica u gradskom vijeću grada Đakova te Natalija Bošnjaković, prvi član Mosta u Đakovu. Razlog tome je što se Most nakon parlamentarnih izbora, a uoči izbora za EU parlament, ideološki smjestio na mjesto u političkom spektru u kojemu mi sebe ne vidimo i za čiju agendu ne želimo raditi.
Način upravljanja strankom također je preslikan iz ideološki bliskih struktura, a u kojima se u ime ideja i ciljeva žrtvuju demokratičnost i transparentnost. Do 24. travnja sam mislila da je to problem koji je prisutan samo na našoj regionalnoj razini, te sam inicirala njegovo rješavanje, no nakon događanja vezanih uz istupanje bračnog para Raspudić, te analizom svih dosadašnjih istupanja prominentnih članova, uvidjela sam da je to modus operandi na svim razinama, odnosno da su demokratičnost, transparentnost, kompetencije pa čak i izborni rezultati, manje bitni od nečeg drugog. Što je to „nešto drugo“, nisam sigurna, no Most je krenuo na put u (meni) nepoznato, a na put se ide bez cilja i plana te ne mogu zagovarati nešto u što 100% ne vjerujem.
Odluka nije bila laka s obzirom na sve zajedničke „bitke“ koje smo prošli kroz nekoliko izbornih ciklusa i građanskih inicijativa, te moj protekli rad na reanimiranju i širenju članstva, izgradnji baze simpatizera i povećanju vidljivosti Mosta na lokalnoj razini općenito. Tim više što su u tijeku izbori za EU parlament, a slijede izbori za mjesne odbore i lokalni izbori, na kojima smo kao gradska organizacija trebali „kapitalizirati“ uloženi trud i dosadašnje rezultate. Naime, naš je izborni rezultat najbolji Mostov rezultat u IV. izbornoj jedinici u zadnje 4 godine, veći od nacionalnog prosjeka, a moj rezultat kao gradonačelničkog kandidata na lokalnim izborima 2021. je bio respektabilan i u usporedbi s mnogim eksponiranijim i prominentnijim stranačkim kolegama iz drugih dijelova Hrvatske.
Politikom sam se uvijek bavila, i prije nego što je Most postojao. Politika mi je na neki način i struka, a demokracija i ljudska prava cilj od kojega se ne odustaje. U kojem će obliku to djelovanje biti ubuduće, nisam potpuno sigurna, no nešto ću već smisliti skupa s kolegama i drugim ljudima koji su spremni za promjene i imaju što ponuditi.”
Nakon gubitka tri vrlo važne članice, đakovački Mostovci zasigurno se moraju presložiti, jer pred vratima su izbori za Vijeća mjesnih odbora, a sljedeća godina donosi nam i lokalne izbore.Podsjetimo, Most je odmah nakon parlamentarnih izbora ostao bez dva zvučna imena, bračnog para Marije Selak Raspudić i Nine Raspudića koji su napustili stranku i postali nezavisni saborski zastupnici. Marija je, doduše, i u prošlom sazivu sabora bila nezavisna, ali na listi Mosta, dok će ubuduće oboje pripadati sve većoj skupini zastupnika koji u Sabor uđu kroz neku stranku, pa završe kao nezavisni. Po onome što smo mogli čuti prethodnih dana, do razmimoilažena bračnog para sa Mostom došlo je kod pregovora oko liste za EU parlament. No, Marija Selak Raspudić kazala je da je na tom dogovoru stvar samo kulminirala, te da su od ranije imali razmimoilaženja po nekim pitanja, poput prava žene na pobačaj, piše Večernji list.
Također, bračni je par kazao da ne žele na listu za EU parlament, jer bi time, pojasnila je Marija na tiskovnoj, izdali povjerenje birača. Dakle, ovaj će bračni par biti dio idućeg saziva Sabora, obitelj ostaje u Hrvatskoj boriti se, kako su rekli, za bolju Hrvatsku.Iako poznati po svojim žustrim političkim raspravama u kojima se nisu libili prozivati nikoga, od premijera do gradonačelnika Zagreba, njihov privatni život daleko je od reflektora javnosti kojoj su postali poznati upravo kroz politiku.
Spojilo ih je radno mjesto, naime upoznali se na na Filozofskom fakultetu gdje su oboje gradili karijere. Zajedno su sudjelovali i na HRT-ovoj emisiji 5. dan u kojoj su polemizirali kao društveni analitičari. U vrijeme izborne kampanje 2020. godine, kada je Nino Raspudić govorio o važnosti obiteljskih vrijednosti, bio je već četiri godine rastavljen od prve supruge, redateljice i scenaristice Kristine Kumrić, s kojom ima kćer. Potom se u travnju iste godine, vjenčao sa Marijom Selak sa kojom ima svoje djece.
Oboje su već godinama profesori, zaposleni na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nino Raspudić rođen je u Mostaru, a na zagrebačkom FFZG-u diplomirao je filozofiju i talijanski jezik i književnost. Profesor je na Katedri za talijansku književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Javno je u svojim komentarima iskazivao svoje konzervativne stavove, često problematizirajući položaj Hrvata u BiH, probleme migracija, a bio je kritičan i prema institucijama Europske unije, za koje je govorio da nemaju nikakav legitimitet. S druge strane, Marija Selak nije iskazivala toliko konzervativne stvavove, pa je i sama isticala da ona i Nino imaju različite poglede na brojna pitanja, pa da su si zbog toga i zanimljivi sugovornici. Za sebe je uvijek isticala da nije desničarka.
Marija Selak Raspudić rođena je u Zagrebu, profesorica je filozofije i ontologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i autorica brojnih znanstvenih publikacija. Oboje se trude privatni život držati podalji od javnosti, odgajati djecu i pomiriti poslovne obveze, posebne one profesionalne na fakultetu, s obvezama koje donosi politički angažman. Ističu da se dobro slažu, a Marija je Ninu opisala kao ‘hodajuću enciklopadiju hrvatske politike’.
Nikad se nisam javno legitimirala kao desničarka, niti sam se, a možda je to veći problem, legitimirala kao ljevičarka jer mislim da bi mi to omogućilo poziciju nekakve moralne superiornosti, što je ono od čega bi svako misleće biće trebalo bježati. Drugi je problem to što, kad vi kažete desničarka, netko drugi najčešće misli dvije stvari. Prva je psovka, a druga je pokušaj eliminacije mene iz javnog diskursa – svojedobno je rekla Marija S. Raspudić.