Ponedjeljak, 21. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Sisak: Šačica prosvjednika protiv Hoda za život predvođena gradonačelnicom

Foto:Narod.hr

 

Hod za život u Sisku, koji je obilježen sjajnom atmosferom koju su gradili sudionici Hoda, nastojala je pokvariti šačica prosvjednika predvođena gradonačelnicom Siska Kristinom Ikić Baniček.

Naime, svake godine sve je manje prosvjednika na Hodu za život, no gradonačelnica Ikić Baniček ustrajno dolazi, piše Narod.hr.

Dvadesetak prosvjednika okupilo se kako bi digli svoj glas protiv nerođenih. Zviždali su, bubnjali i agresivno uzvikivali prosvjedne poruke kako bi omeli sudionike Hoda za život.

Prosvjednici su držali transparente ispisane feminističkim i LGBTIQ napisima kojima su htjeli izraziti kako borba za život nerođenih ugrožava ženu kao takvu, i prema jednom od napisa, izjednačava je s fašizmom.

Najveći transparent je bio onaj protiv patrijarhata: ”Queer revolucija protiv patrijarhata”.

Terezija Tržić, koordinatorica Hoda za život u Sisku, naglasila je kako su se na ovogodišnjem petom po redu Hodu za život okupili jer je pravo na život – prvo od svih ljudskih prava.

„Pobačaj nikad nije rješenje. Niti za majku. Niti za dijete. Niti za oca. Ne postoji pravo na prekid života, postoji samo pravo na život. Hod za život beskompromisno stoji na poziciji da je svaki ljudski život vrijednost samo po sebi.

Tražimo zakonski okvir koji se temelji na znanosti, a ne na ideologiji! Kultura smrti ne može biti vizija nekog društva. Tražimo izdvajanje javnog novca za potporu trudnicama i obiteljima s djecom. I znanost i hrvatsko društvo daleko su odmakli od socijalističkog zakona o pobačaju starog 46 godina!

Naša je dužnost biti glas onih koji glasa nemaju! Prekid života nerođenog dječaka ili djevojčice ranjava majku i oca djeteta i cijelo društvo.

Istraživanja pokazuju da 75 % žena koje su imale pobačaj kažu da su to učinile zbog ekonomskih razloga ili pritiska okoline. Želim vas podsjetiti na nedavni slučaj malog Ivana iz Zaprešića. Hvala njegovoj majci što je imala dovoljno hrabrosti da ga nosi devet mjeseci i rodi. Danas mnogi parovi žele Ivana usvojiti i pružiti mu život u ljubavi, život kakav zaslužuje. Nitko danas ne može reći da se Ivan nije trebao roditi! Upravo zato od Sabora, Vlade RH i nadležnih ministara tražimo da se u hitnu proceduru pošalje zakon koji će omogućiti anonimni porod majci koja ne može ili ne želi zadržati dijete te da se u bolnicama i drugim prikladnim institucijama osiguraju tzv. gnijezda za bebe. To će spasiti život mnogim majkama i njihovoj djeci.“, naglasila je Tržić.

Karlo Rapljan, član organizacijskog tima Hoda za život u Sisku, istaknuo je: „Želimo zakonom osigurati i zaštiti nerođeno dijete čije srce kuca već 18. dan od začeća. Znanost je potvrdila da su od 8. tjedna oblikovani svi organi djeteta, s 10 tjedana dijete ima jedinstveni otisak prsta, a s 12 tjedana smješka se u majčinoj utrobi. Tužna je činjenica da kod pobačaja dijete osjeća bol!

Nema nerođenog djeteta koje nikome nije važno! Svako dijete željeno je od nekoga.“, rekao je Rapljan.

Dr. Valentina Barta, liječnica, neurologinja i majka trojice sinova, podijelila je iskustvo koje su ona i  suprug imali s takozvanim  “medicinski opravdanim pobačajem”.

„U 4. mjesecu trudnoće, rečeno mi je da se na ultrazvuku vidi teška anomalija kod djeteta – ageneza bubrega. Bubrezi nisu razvijeni. Ne postoje. Malformacija koja je nespojiva sa životom. Ishod je smrt djeteta u trudnoći ili odmah nakon poroda. Bez obzira na tešku dijagnozu, odlučili smo se boriti za život svojeg sina. S odmicanjem trudnoće, “dijagnoza” se mijenjala. Rodio se zdravi dječak, s oba zdrava bubrega.

Uvijek treba imati na umu da su moguće pogreške u dijagnozi. Ako je dijagnoza i točna, danas se mnogo toga može liječiti operacijom, transplantacijom, lijekovima… I najvažnije, dijete koje se razvija drugačije, koje je stvarno bolesno, isto ima pravo na život. Proglašavanje bolesnih ljudi manje vrijednima, sve do toga da im se zbog toga što su različiti oduzima život, suprotno je svim međunarodnim konvencijama o pravima čovjeka te ljudskim standardima.

Roditelji trebaju za svoje dijete učiniti sve što mogu. Puno obitelji svjedoči kako su kroz bolest djeteta ojačali, prihvaćajući svako svoje dijete s ljubavlju prije njegova rođenja, baš kao i nakon poroda. Naš odgovor na moguću bolest uvijek treba biti ljubav, briga i zaštita.“, istaknula je dr. Barta.

Organizatori Hoda za život istaknuli su da je neprihvatljivo da netko u 21. stoljeću promiče eugeniku – usmrćivanje bolesnih, prekid života nerođenih – pobačaj, rođenih – eutanaziju. Neprihvatljivi su pozivi za kršenjem prava na priziv savjesti i nakana da se ginekologe i zdravstvene djelatnike prisiljava da sudjeluju u usmrćivanju nerođenog djeteta.

„Čovjek je najveće blago. Zaštitimo nerođeno dijete i njegovo majku!“, istaknuto je  na Hodu za život u Sisku, piše Bitno.net.

Najnovije

Jonjić: Milanović može biti zadovoljan, HOS-ovo znakovlje u smeće bacaju njegovi birači

Kandidat za hrvatskog predsjednika Tomislav Jonjić objavio je na svom facebook profilu tekst pod naslovom ''Nasrtaj na već oskvrnjeni spomenik''. Njegov tekst prenosimo u...

Marko Marković: Hidu Biščevića treba hitno mijenjati

Gost u Podcastu Velebit je Marko Marković, urednik Maxportala. https://www.youtube.com/watch?v=_ctgTAo0ocI

Baćin: Zaboravljeni masakr civila bez odgovornosti

U selu Baćin nalazi se druga najveća masovna grobnica nastala za vrijeme Domovinskog rata nakon Ovčare. Prije točno 33 godine srpska paravojska smaknula je...

Petokraka u Splitu: Vandaliziran spomenik HOS-u i mural irskom dragovoljcu

Foto:Facebook   Spomenik IX. bojne HOS-a u Ulici Ruđera Boškovića u Splitu je osvanuo s petokrakom i natpisom ‘Fašisti’. I na mural dragovoljcu Domovinskog rata Ircu...

Biblijska poruka 21. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Biti ili imati – U Bogu se bogatiti

Lk 12, 13-21   Netko iz mnoštva reče Isusu: »Učitelju, reci mome bratu da podijeli sa mnom baštinu.« Nato mu on reče: »Čovječe, tko me postavio...