Foto:Screenshot
Prije tri desetljeća, Berak je pao u ruke velikosrpskog agresora. Uslijedili su strahotni zločini – na popisu žrtava je 46 imena, a sudbina 11 osoba do danas je nepoznata. Berak je jedno od mjesta u kojem su u agresiji na Hrvatsku 1991. počinjeni najteži zločini protiv tamošnjih stanovnika.
Na današnji dan 2. rujna 1991. okupiran je Berak, pitomo selo zapadnog Srijema čiji je miran život prekinula velikosrpska agresija i okupacija. Selo je spaljeno, mještani ubijeni u ratnom zločinu. Čak 11 Berčana se još uvijek vodi kao nestalo, piše Narod.hr.
Četnici su ubijali nevine ljude, a crkvu pretvorili u disko.
Ime Berak je hrvatskog podrijetla, a znači „zemljište u nizini”.
Uoči velikosrpske agresije 1991. u Berku su bile 33 obitelji podrijetlom iz Žumberka. Za vrijeme Domovinskog rata, 56 Berčana Hrvata (rimokatolika i grkokatolika) bilo je žrtvom ratnog zločina kojeg su počinili domaći Srbi i crnogorski četnici (prema svjedočenjima preživjelih svjedoka).
Berak je poznat kao mjesto gdje su počinjeni neki od najstrašnijih zločina tijekom Domovinskog rata. Mještani su ubijani na ulici, po kućama, bacani u bunare te mučeni u logoru koji je uspostavljen nakon okupacije sela. Tijekom okupacije hrvatskog Podunavlja seoska crkva Mučeništva sv. Ivana Krstitelja bila je pretvorena u diskoteku koju je vodio jedan od pripadnika zloglasnih Škorpiona.
Gojko Eror oslobođen – za Berak još nitko nije odgovarao
U rujnu 2014. Gojko Eror oslobođen je od optužbe za ratne zločine u Berku. Eror je 11 godina živio na Malti, koja ga je na temelju europskog uhidbenog naloga i izručila Hrvatskoj, a on je tijekom ekstradicijskog postupka pristao na izručenje. Na njega je primijenjen Zakon o oprostu.
Za zločine u Berku još nitko nije odgovarao.
Dokumentarni film – „Berak, neispričana priča”
Dokumentarni film naziva „Berak, neispričana priča” – potresnih je 60 minuta svjedočanst(a)va o kalvariji što su je ratne, 1991. godine prošli stanovnici tog sela na istoku Hrvatske – prvi je put javnosti prikazan upravo u Berku, i to na 30. godišnjicu stradanja, 2. rujna.
Uhićen stanovnik Berka pod sumnjom na ratni zločin
U svibnju pretprošle godine uhićen je mađarski stanovnik Berka za kojega se sumnja da je bio čuvar u srpskim koncentracijskim logorima tijekom rata. Mještani Berka bili su iznenađeni uhićenjem sumještanina te su medijima rekli da ga nitko od logoraša nije vidio u tim logorima. Smatraju da, ukoliko je bio čuvar u logoru, da je na to bio prisiljen.