Piše: glavni urednik Vlado Kolak
Feudalizam je bio društveno-politički poredak u srednjem vijeku gdje su vlastodršci bili feudalci (zemljoposjednici), a potlačeni sloj kmetovi, raja, oni koji su kod njih radili od „zvizde do zvizde“ praktično, za hranu, a ni hrane nije bilo dovoljno. Bili su više gladni nego siti. Feudalci su se u isto vrijeme doslovno prežderavali. Feudalci su bili izvan zakona i zakon koji je vrijedio za kmetove nije vrijedio za njih. Oni su bili povlaštena kasta.
Nažalost, lokalni moćnici današnjega društva gori su po hrvatski narod, kako u RH, tako i u BiH, od svih feudalaca i tuđina koji su vladali ovim krajevima. Današnji lokalni moćnici su načelnici, gradonačelnici i premijeri po županijama u Federaciji BiH koji zajašu na vlast i gule narod desetljećima.
Nemoral čestite tjera na selidbu
Jedan od najgorih kabadahija u Herceg-Bosni među hrvatskim narodom koji je zasjeo na tron općine Prozor – Rama uz pomoć bosanskih daiđa (fratara) je svakako ramski načelnik Jozo Ivančević, predsjednik Ramske stranke. On je na čelu općine od 2008. godine kada je bio u HDZ 1990. Raspolaže, proporcionalno broju stanovnika, najvećim proračunom u BiH od svih općina, od čak 35 milijuna maraka. Ovaj učenik daiđa (dio bosanskih fratara koji se izjašnjavaju Bošnjacima, a ne Hrvatima) je tijekom vremena sklopio nepisani dogovor s Bošnjacima u Prozoru koji su njegovi vjerni birači. Između njih postoji dogovor da Bošnjaci (SDA) čak ni ne ističu svoga kandidata za načelnika, jer Jozu drže svojim. Jozo zato njima asfaltira ulice i prilaze do kuća i zna da u njima ima saveznike i birače. Računajući na Bošnjake, potrebno mu je vrlo malo hrvatskih glasača da ostane na načelničkoj poziciji. Dostatni su mu oni birači Hrvati koje je pozapošljavao u općinskim uredima.
Lokalni moćnici – gospodari života i smrti
U povodu 31. obljetnice stradanja Hrvata na Uzdolu, 14. rujna, razgovarao sam s braniteljima koji su zaustavili Mladića i potukli Lisicu na Kupresu. Bio sam iznenađen da ih predvodi hrabra žena, Blaženka Fofić, ramska samohrana majka dvije prekrasne djevojke, lijepe kao Diva Grabovčeva. Ono što Blaženku posebno boli je to što i mladi i stari odlaze iz općine Prozor Rama. Nakon Domovinskoga rata bilo više od 1 500 učenika u školama, a sada je ostalo samo oko 500 djece, tvrdi Blaženka.
„Nemoral vlasti tjera sve čestite ljude na selidbu, a za one koji baš nemaju kamo otići općinski čelnici nude komforan odlazak i smještaj na seoskim grobljima“, pomalo sarkastično počinje svoju priču Blaženka. Njezin je pokojni suprug Mladen Fofić bio pripadnik Bojne Fenix 72.
Ona je ponosna majka dvije prekrasne djevojke. Jedna ide u školu, a druga je studentica u Mostaru i manekenka. Za obje se sama skrbi i plaća studentske dadžbine. Blaženka se žali da samohrane majke s djecom ne mogu dobiti posao u javnom sektoru, a privatnih investicija u Rami nema.
Povratak iseljenih sprječavaju lokalni moćnici kako bi njihova moć bila apsolutna. Oni su gospodari života i smrti.
Više je dosta!
Nepravda i nepoštenje, ali prije svega zabrinutost za budućnost vlastite, ali i općenito ramske djece, a posebno braniteljske, natjerali su Blaženku Fofić da se politički angažira i kandidira na lokalnim izborima koji će se održati 6. 10. 2024. godine u BiH. Bit će na listi HDZ-a.
Ona poziva sve hrvatske branitelje, što je bio i njezin pokojni suprug, da zajedno očuvaju dostojanstvo Domovinskoga rata te proizvodnim projektima osiguraju budućnost svojoj djeci. U ratu se borilo s puškom u ruci za slobodu, a danas zapošljavajući mlade i otvarajući radna mjesta. Tako će se na najbolji način odužiti svima onima koji su svoj život položili za našu slobodu.
Iskoristiti prirodne ljepote
Blaženka ističe da im je Bog dao najljepšu prirodu na svijetu koja daje veliki energetski i turistički potencijal dostatan za život 50 0000 stanovnika, a danas od svega toga živi dobro desetak ljudi na vlasti i oni koji su bliski s njima. Svi ostali jedva spajaju kraj s krajem. Blaženka i njezina starija kći Magdalena predlažu suvremene projekte u turizmu i digitalnoj industriji.
Kažu da je Ramsko jezero idealno mjesto za Olimpijsko selo i za digitalne nomade. Tako se može spriječiti iseljavanje i osigurat povratak iseljenih iz općine Prozora Rama.
Zbog svađe općinskoga načelnika Joze i lokalnih fratara (koji nisu daiđe) oko upravljanja nad Staračkim domom u Šćitu i petu zimu će nemoćne starije osobe provesti u hladnim kućama umjesto u komfornom Staračkom domu koji je sagrađen po najboljim standardima, sredstvima hrvatskog naroda.
I branitelji nezadovoljni načelnikom Jozom
Također, veliko nezadovoljstvo je među hrvatskim braniteljima, koji ističu kabadahijski odnos načelnika Joze prema njima, a osobito prema djeci i obiteljima poginulih u ratu. Branitelji sve češće zazivaju novu Oluju. Kažu kako će ovoga puta umjesto pušaka uzeti „soje iz vrtova“ te istjerati bahate i bezobrazne birokrate iz udobnih općinskih fotelja. A kako i ne bi kada su postali svjesni da su im zlouporabom znanja zakona i procedura, prevarama oteli vlast. Sada ih i omalovažavaju i nazivaju pijancima i drugim pogrdnim imenima.
Kraj 2. dijela