Subota, 23. studenoga 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Biblijska poruka 7. 10. 2024. (Gospa od Krunice) i tumačenje fra Tomislava Pervana: Krunica – sažetak Evanđelja

Lk 10, 25-37

 

Neki zakonoznanac usta i, da Isusa iskuša, upita: »Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?« A on mu reče: »U Zakonu što piše? Kako čitaš?« Odgovori mu onaj: »Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!« Reče mu na to Isus: »Pravo si odgovorio: To čini i živjet ćeš.«

Ali hoteći se opravdati, reče on Isusu: »A tko je moj bližnji?« Isus prihvati i reče:

»Čovjek neki silazio iz Jeruzalema u Jerihon. Upao među razbojnike koji ga svukoše i izraniše pa odoše ostavivši ga polumrtva. Slučajno je onim putem silazio neki svećenik, vidje ga i zaobiđe. A tako i levit: prolazeći onuda, vidje ga i zaobiđe. Neki Samarijanac putujući dođe do njega, vidje ga, sažali se pa mu pristupi i povije rane zalivši ih uljem i vinom. Zatim ga posadi na svoje živinče, odvede ga u gostinjac i pobrinu se za nj. Sutradan izvadi dva denara, dade ih gostioničaru i reče: ‘Pobrini se za njega. Ako što više potrošiš, isplatit ću ti kad se budem vraćao.’«

»Što ti se čini, koji je od ove trojice bio bližnji onomu što je upao među razbojnike?« On odgovori: »Onaj koji mu iskaza milosrđe.« Nato mu reče Isus: »Idi pa i ti čini tako!«

U mjesecu smo listopadu, mjesecu krunice. Krunice, svakomu vjerniku tako drage i mile molitve, molitve u kojoj se ispred naših očiju, srca i svijesti nižu, vežu i isprepliću tajne Isusova i Marijina života, tajna spasenja. Isusov život, Marijin život, sadržaj i tajna našega otkupljenja. O Isusovu životu i smrti znamo mnogo toga iz Evanđelja, dok o Marijinoj potonjoj sudbini nakon Duhova malo znamo. Marija je zacijelo najmoćnija i najutjecajnija žena u povijesti ljudskoga roda. Prestižni američki časopis National Geographic u prosincu 2015., uoči Božića, posvetio je upravo Mariji cijeli broj, a unutra čak petnaestak stranica Međugorju, vrsnim tekstom i slikama iz Međugorja.

Prema prosudbi uredništva toga časopisa Marija je najmoćnija žena u cijelome svijetu, a mi možemo reći, u cjelokupnoj povijesti čovječanstva. Svojim fiat promijenila je tijek ljudske povijesti. Marija je moćnija od svih kraljica, carica, političarki, uglednih osoba u društvu, znanstvenica, samozvanih celebrities itd. I za tu svjetski renomiranu reviju (koja se tiska na četrdesetak jezika, a američko izdanje u oko 7 milijuna primjeraka!) Međugorje je nezaobilaziv fenomen o kome izvješćuje dosta pozitivno.

Prema predaji sveti Ivan Evanđelist uzeo je Mariju sa sobom u Efez, a preminula je najvjerojatnije u Jeruzalemu, u vremenu održavanja tzv. Apostolskog sabora, oko god. 50. Možda malo prije ili poslije toga Sabora. To bi bio i za nas prihvatljiv nadnevak njezine smrti u Jeruzalemu jer Sabor bijaše događaj kad su se Gospodinovi učenici, apostoli još jednom, vjerojatno posljednji put za zemnoga života, zajedno okupili na zborovanje, što je zabilježeno i zajamčeno u samome Novom zavjetu. Vjerojatno ju je Ivan doveo sa sobom iz Efeza ili je zapravo stalno živjela u Jeruzalemu.

Marija je mnoge zgode iz svoga života pripovijedala, prepričavala. To je potom njezina rodbina ili vjernička zajednica pamtila, bilježila te pretočila u ono što i danas vjerni Židovi nazivlju hagada. To su pripovijesti s biblijskim gradivom i potkom, gdje je mnogo toga legendarno, ali je srčika povijesna istina. Sveti Luka, evanđelist i pisac Djela apostolskih, vjerojatno se susreo u sv ome istraživanju izvora s tom dokumentacijom iz Marijinih usta te je to utkao u svoje Evanđelje.

U uvodniku svoga Evanđelja piše on kako je sa svom pomnjom (doslovce: s akribijom!) ispitivao sve izvore. Višekratno on u svome Evanđelju Isusova djetinjstva govori kako je Marija sve odnosne događaje brižno čuvala u svome srcu, o njima razmišljala, sve u sebi pohranjivala, ne kao u mrtvu pismohranu, nego kao živo sjećanje od čega i danas Crkva živi. Mariji mnogo toga nije ni samoj bilo jasno pa se u sebi pitala što bi koja zgoda trebala značiti. Tek je u svjetlu potonjih događaja bila kadra stapati i ugraditi sve u predivni mozaik. Marija je po tome živo sjećanje, memoria, Crkve.

Takvi Lukini izričaji mogu značiti samo jedno: Marija je bila svjedokinja spomenutih, odnosnih događaja, a sami evanđelist nam želi pojasniti kako njegovi izvještaji nisu izmišljena priča, spekulacija, nego vjerni izvještaji o navještaju, rođenju u Betlehemu, pastirima, susretu Elizabete i Marije, Šimunu i Ani, pohodu u Hramu. Marija je, mogli bismo slobodno ustvrditi, suautorica Lukina Evanđelja. Ona je živo pamćenje Crkve, kako ju je nazvao i sveti Ivan Pavao II.

Marija je nazočna za Duhove u dvorani Posljednje večere kad su svi primili Duha Svetoga, kad je započela najsnažnija i nevjerojatna revolucija, najveći prevrat u povijesti čovječanstva, rađanje novoga Božjeg naroda, iz svih jezika i puka i naroda. Rađa se nadnacionalna zajednica u kojoj nema razlike između kulturnih Grka i nekulturnih barbara. Bez toga prevrata ne bismo danas imali kao kulturnu baštinu čovječanstva Bibliju. Nakon Duhova, za kojih dvadesetak godina, održavao se Apostolski sabor, na istome mjestu, i Marija je zacijelo bila nazočna ponovno te je tu vjerojatno i preminula. Preminula presretna jer je vidjela i doživjela kako se djelo njezina Sina nastavlja te širi spas i blagoslov na sve narode.

Marija ne govori riječima ni slikama, nego zbori svojim životom, svojom smrću i proslavom. I dalje nam propovijeda, govori svojim primjerom, kad se uživimo u prizore njezina i Isusova života. Isus je sadržaj njezina cijeloga života! S njime i za njega živi, Majka mu je. Kako se nakon Golgote morala osjećati Marija pred javnošću, majka raspetog prevratnika, koji je osuđen na najsramotniju smrt na križu? Kako joj je bilo pri duši? Morala se kriti, živjeti u nutarnjem egzilu, progonstvu, i sav ostatak njezina života bio je jedno veliko mučeništvo ljubavi. Bila je stigmatizirana sudbinom svoga sina. Majka su i Sin nerazdvojivi, napose u patnji i ljubavi. I prema predaji preminula je u Jeruzalemu gdje i danas postoji Crkva Marijina usnuća, preminuća, u Getsemanskom vrtu, preko potoka Kedrona.

Od samih početaka Marija je među svim svecima najizvrsnija, prva. Vjerujemo da je dušom i tijelom u nebeskoj slavi. A da je na nebo uznesena dušom i tijelom, dade se zaključiti neizravno iz činjenice da od nje nema nikakvih zemnih ostataka koje bi vjerni puk častio. Za razliku od apostola ili mučenika te drugih svetaca čije moći častimo, zemne ostatke štujemo, pohranjujemo u moćnike, od Marije nemamo doslovce ništa. Unatoč žaru s kojim su pojedinci tijekom povijesti nudili razne relikvije, od Marije se ne nudi ni najsitniji tvarni ostatak. Pa ni pramen kose. Ni toliki krivotvoritelji relikvija nisu se usudili ponuditi nigdje Marijine relikvije-moći.

To je vanjski bjelodani dokaz Marijina uznesenja na nebo. I vjernici su to od samih početaka shvatili, prihvatili i vjerovali. Marijino uznesenje na nebo jest vrhunac i dovršenje povijesti spasenja, vrhunac biblijske antropologije, biblijskoga nauka o čovjeku. Pogledamo li samo europske prvostolnice, veličanstvene ulazne dveri i portale na čuvenim europskim katedralama, u središtu redovito ne stoji križ. Središnji motiv na pročeljima tih ranih crkava bijaše Marijino krunjenje, dovršenje Marijina života u nebeskoj slavi. Marijino uznesenje: Bog koji je dopustio da Marija bude uza Sina na križu, da bude samo korak od njegove agonije i umiranja, isti Bog je proslavio Mariju. I zato nema razumnije ni čovječnije svetkovine od njezine proslave u nebesima. Tajne Marijina i Isusova života promatramo dok molimo otajstva svoje krunice. Promišljamo ih i prelamamo kroz Marijine zrenike i srce.

Krunica je naskroz vezana uz Svetu zemlju, napose uz Jeruzalem. Moljenjem krunice hodočastimo zajedno s Marijom na sveta mjesta. Jeruzalem je grad krunice, svaka riječ iz nje ima svoje mjesto ondje, gdje je Isus u jeruzalemskom susjedstvu – u Betlehemu – rođen, prikazan u Hramu, pronađen u Hramu, gdje su se odvijala otajstva muke i proslave. Svaka se krunica veže uz Jeruzalem.

Danas već sveti Papa odlučio se podariti Crkvi i moliteljima nova otajstva, otajstva svjetla. Ako se stoljećima krunica nazivala pučkim psaltirom za nepismene i neuke, sa 150 Zdravomarija u odnosu na 150 psalama, odsada imamo četiri dijela krunice naspram četiri evanđelja. Papa je gotovo i nesvjesno upotpunio tu molitvu, tako dragu svim vjernicima. Govoreći rječnikom fizike, to je kvantni skok prema novome, iz Staroga u Novi zavjet, s psaltira prema evanđeljima. Promatrati Isusa Krista očima, srcem i bićem njegove Majke, to je Papina nakana. Tko mene vidi, vidi Oca, veli Isus Filipu. Krunica je sredstvo posvete našega života. U vjerničkim rukama taj jednostavni biserni niz mijenja svijet. To je tajna radosti i snage koji izviru iz krunice. Krunica koja nas vodi prema Isusu, prema svakomu svetohraništu, prema euharistiji kao bitnoj tajni naše vjere. Neistraživa tajna i bogatstvo.

Sveti je Papa, spomenusmo, uveo otajstva svjetla. To je njegova najdraža oporuka. Najjednostavnija od svih molitava ostaje njegov trajni spomen i oporuka. Svijet će doskora zaboraviti povijesne činjenice vezane uz netom minulo, dvadeseto stoljeće, kao što su stvar prošlosti provala Mongola u Europu ili Francuska revolucija. Ali će se ljudi i za pola tisućljeća sjećati ovoga Pape koji je bio čudesan u svojim potezima, ostavljajući nam u baštinu otajstva svjetla. Krunica je sažetak Evanđelja, ona nam pred oči dovodi, pred očima nam se nižu prizori iz Isusova života, ona nam daje mogućnost da doslovce udišemo tajne i s njima živimo. Krunica je kraljevski put kontemplacije. To je Marijin put molitve i njemu nas Marija uči. Tko pak bolje poznaje i ljubi Isusa od njegove Majke, ali i Majku od Sina, koji ju je proslavio?

Krunica – za promatranje, za gledanje, krunica kao novi pogled na svijet, novi svjetonazor. Razumijevanje kontempliranjem, trajnim gledanjem, stalnom zagledanošću u Isusa Krista. U svakome dijelu ružarija (a ime ‘ružarij’ znači doslovce ‘ružičnjak’) promatramo pet ikona-slika iz povijesti spasenja. Dvadeset tajna, dvadeset ikona (a znamo da se ikone ne slikaju, one se pišu, ispisuju, oni koji ih pišu zovu se ‘ikonopisci’), dvadeset ključnih trenutaka u evanđeljima s pomoću kojih pokušavamo obujmiti zbiljnost Isusove osobe, Boga među ljudima. I to pogledom i očima njegove Majke.

Krunica je pogled kroz ključanicu, pogled koji nam otkriva nove zbiljnosti, kroz koje gledamo dublje i dalje. Ona je čista teologija, ne samo za studente teologije, nego za teologiju uokvirenu molitvom. Molitvom koja nije brbljanje, nego prodiranje, gledanje koje ne rastavlja, secira, razdvaja, nego stapa i sažimlje u jedno. Teologija na koljenima. Ne odbacuje razum, nego ga oslobađa. To je vrsta pisma za slijepe, duhovna brajica, koja ne odvraća oči ni razum, dok vrtimo i dok nam klize zrnca pod našim prstima.Svaka krunica vodi izravno u Isusov zavičaj, u Jeruzalem povezuje i utkiva, ušiva naše živote, naše kršćanske egzistencije sa Svetom zemljom.

Svi smo mi povezani u duhu sa svetim mjestima. Svaki je desetak krunice malo hodočašćenje u Isusovu zemlju, zapućivanje u Marijin i Isusov život. K tomu je krunica i najjednostavnija i najslađa od svih molitava. S krunicom je kao s kruhom u ustima. Što dulje kruh žvačemo rastvarajući ga u ustima (pa i onaj crni!), škrob se postupno pretvara u ustima u slast, slador. Tako je i s krunicom. Što je više molimo, često i opetovano, to je slađa u ustima i srcu. I onda nam oblikuje i prožima cijeli život.

Da, ravnomjerno i redovito moljenje krunice mijenja naš život. Stoga je možemo moliti i sporo, ali i brzo. Dvadeset minuta – odmjereno vrijeme za pet otajstava. Može biti i dulje i kraće. Veli se da su kroz prste sv. Padra Pija zrnca krunice klizile poput riba. Krunica nije nikakav zakon ili kanon, krunica je perivoj, vrt u kome se pojedinac nalazi, šeće, otkriva nepoznato. Usne li se s krunicom u ruci, veli se, anđeli nastavljaju moliti namjesto molitelja. Bitno je ne prestati moliti. Držati se krunice kao što se omamljeni boksač drži konopaca u ringu. Krunica nas čini pobožnima i posvećuje. Krunica nam ne uzima vrijeme, nego nam ga daruje. Počinak. Mir. Opuštenost. S krunicom smo bez straha u duši.

Ne moramo mi mijenjati tu molitvu. Molitva krunice mijena nas. Krunica je kruna, vijenac. Na Michelangelovu Strašnom sudu u Sikstinskoj kapelici na jednome detalju vidimo kako krunica čupa prokletnika iz paklene provalije. Moliti je možemo posvuda, sami ili u zajednici, u vozilu, na šetnji, na putu, u gužvi, u čekaonicama. Krunica odgoni nervozu, ona nas uranja u mir i počinak. Krunica natapa osušeno tlo našega života, (od)zima strah. A tako je jednostavna. Moliti je za vožnje, u autobusu, tišini, radosti i nevolji. Krunica mijenja i naš život, ali i našu smrt. Stavljamo je u prekrižene ruke pokojnicima, zajedno s križem. Ona nas veže s našim najmilijima, s našim dragima, u životu i smrti.

Ne zaboravimo vrijeme u kome živimo. Svuda oko nas ratne trublje. Upravo kao i za vrijeme Marijinih ukazanja u Fatimi. Marija je onodobno pozvala na molitvu krunice. Na istoku Europe krvavi Oktobar, nastavak rata i ubijanja, na zapadu Marija podiže vojsku molitelja krunice. Rat se odvija u nebeskim visinama, a ovo ovdje samo je preslika onoga što čini Marija, koja satire glavu Zmiji, Sotoni. Znamo da je Nigerija duboko podijeljena zemlja, da ondje haraju islamski teroristi i utjeruju strah u kosti pučanstvu. Krajem 2014. biskup Oliver Dashe Doeme imao je za klanjanja u kapelici viđenje samoga Gospodina. Gospodin se iznenada ukazao s plamenim mačem u rukama. Ponudio mu je taj mač koji je biskup prihvatio. Kad ga je biskup uzeo u ruke, mač se pretvorio u krunicu. Krunica kao najsnažnije oružje koje odgoni teroriste, i on je uvjeren da nas samo krunica može iščupati iz ralja toga demona koji hara svijetom, demona terorizma.

Povijest najznamenitije ruske ikone Bl. Dj. Marije, tzv. Gospe od Kazana nosi također sa sobom dramatične poruke i crte. Ikona slovi kao zaštitnica grada Kazana ali i cijele Rusije. Ukradena, pod neobičnim okolnostima dospjela na Zapad. Neprovjereni izvori tvrde da su je Lenjin i boljševici prodali kad su zapali u novčarsku krizu. Američki ogranak Marijine Legije kupio je ikonu i darovao je pravoslavnoj crkvi u Fatimi. Nebrojeni su se pred njom molili za obraćenje Rusije. Sv. Ivan Pavao II. htio ju je osobno vratiti moskovskom patrijarhu, ali do susreta nije došlo. Vraćena je u Moskvu 2005. Marija i tu služi kao poveznica i Majka koja je navijestila pobjedu svoga Bezgrješnoga Srca.

Međugorje, 30. rujna 2016. Fra Tomislav Pervan/Radiopostaja Mir Međugorje

Najnovije

Za biskupa zaređen mons. Mladen Vukšić, OFM

Biskupsko ređenje novoimenovanog kotorskog biskupa mons. Mladena Vukšića, OFM, upriličeno je u subotu u kotorskoj katedrali Sv. Tripuna.   Glavni zareditelj bio je zagrebački nadbiskup mons....

Australski sud: Pozdrav ‘za dom spremni’ nije nacistički, a dizanje ruke u zrak ovisi o kontekstu

Australski sud utvrdio je da pozdrav “za dom spremni” nema nikakve veze s nacizmom, dok dizanje ruke u zrak također nije nacistički simbol u...

Tomislava Jonjića za Predsjednika RH. Da!

Predsjednički izbori u RH zakazani su za dan 29.12.2024.godine, što je opet izazvalo oštre polemike među kandidatima ali i u hrvatskoj javnosti duboko podijeljenoj...

OBLJETNICA PROBOJA IZ LASLOVA 152 dana obrane, četiri u okruženju, krenuli su kroz kukuruze, onda je u mjesto ušao srpski zločinac Arkan

Obrana Laslova trajala je čak 152 dana i bila je prva linija južne obrane Osijeka, udaljenog samo 19 kilometara. Nakon 18. studenoga i pada...

Biblijska poruka 23. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Pitanje spram uskrsnuća mrtvih

Lk 20, 27-40   Pristupe Isusu neki od saduceja, koji niječu uskrsnuće. Upitaše ga: »Učitelju! Mojsije nam napisa: Umre li bez djece čiji brat koji imaše...