Foto:Screenshot
Od 10. do 12. listopada centrom Rijeke će se vijoriti zastave duginih boja jer se održava već tradicionalni Festival queer i feminističke kulture Smoqua. Riječ je o ”festivalu” koji ima za cilj educirati o javnost o ”društvenoj blagodati” feminizma, homofobiji, transfobiji i drugim fobijama usko vezanima s ljudskom spolnošću. Ono što se posebno želi istaknuti je nedostatak takvih sadržaja u odgojno – obrazovnim institucijama. Ovogodišnja tema festivala je Otpor i otpornost, piše Narod.hr.
Riječka lezbijska udruga LORI koja organizira ovaj festival već dugi niz godina održava radionice za djecu i mlade kako bi im pružila adekvatno ”feminističko i queer obrazovanje”. Kako navode na svojim stranicama, to je jedan od njihovih strateških ciljeva.
Festival podržavaju: Grad Rijeka, Austrijski kulturni forum Zagreb, Astraea Lesbian Foundation for Justice, Adria print, Youth Cultural Centre Palach.
Teme na festivalu: Položaj queer mladih u školama…
Na festivalu će sudjelovati više od 45 umjetnika i aktivista, 20 organizacija, kolektiva, inicijativa… na 7 lokacija u centru Rijeke. Održavat će radionice, izložbe, performanse i slično. Jedan od ključnih ciljeva festivala je suzbijanje LGBTIQ fobije u obrazovnom sustavu!
Kroz nekoliko panela i razgovora na festivalu će se govoriti o temama:
LGBTIQ fobija u obrazovanju i položaj queer mladih u školama, žene od značaja za feminizam u regiji, položaj Romkinja u Europi. Kao i osobna queer iskustva smještena u javne prostore te o duginim obiteljima.
Na udaru je opet obrazovni sustav
Na panelu će se raspravljati o položaju LGBTIQ+ djece i mladih u obrazovnom sustavu. Rečeno je i da će se podijeliti najbolje prakse za unapređenje obrazovnog sustava. Moderira Anamarija Sočo iz udruge Status M. Status M inače udruga koja se bori protiv ”rodnih stereotipa” u obrazovanju i ranom djetinjstvu te radi na izgradnji rodno odgovorne pedagogije u obrazovanju djece.
Predavači su: Helena de Karina, nastavnica u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, poznata po tome što je sudjelovala u izradi kurikula Građanskog odgoja i obrazovanja, Gordana Rešicki Degoricija, knjižničarka u Tehničkoj školi Kutina, Michaela Gojevic, studentica i aktivistica, Inicijativa AUT.
Među predavačima se našla i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić. Ljubičić je gorljiva zagovornica feminističkih i LGBTIQ prava. No osim toga, vrlo je kritična pa čak i oštra prema onima koji se usude kritizirati rad LGBTIQ udruga u školama i vrtićima nastojeći seksualno (pre)odgojiti djecu i mlade.
Nakon panela slijedi predavanje Petera Dankmeijera, direktora nizozemske organizacije GALE (Global Alliance for LGBT Education), putemplatforme Zoom.
Dankmeijer je inače vodeći međunarodni stručnjak za LGBTI pitanja u obrazovanju. Direktor je GALE-a (globalne mreže učitelja o seksualnoj raznolikosti) i Edu-Diverse (nizozemskog stručnog centra za seksualnu raznolikost u obrazovanju).
Dankmeijer je u svojoj karijeri pokrenuo i sudjelovao u 30-ak međunarodnih projekata te organizirao više od 60 međunarodnih skupova. Neki od njegovih radova uključuju i poduke za LGBTIQ aktiviste kako da što bolje razviju obrazovnu strategiju za podučavanje djece i mladih. Dankmeijer snosi i veliku odgovornost za gay i lezbijsku edukaciju u nizozemskim školama.
Napad na nuklearnu obitelj
Osim zadiranja u obrazovni sustav, queer festival napada i nuklearnu obitelj odnosno tradicionalni oblik obitelji koji podrazumijeva jednog oca i jednu majku te djecu. Za LGBTIQ udruge postoje još i tzv. dugine obitelji. Na panelu će se govoriti i o njima te o mogućnostima i preprekama za tzv. LBTQ roditeljstvo.
Govori se i o ”štetnosti” religije za LGBTIQ osobe
Osim LGBTIQ tema nastojat će se posvijestiti ”štetnost” religije za LGBTIQ osobe. O tome će govoriti dr. Jamie Marich. Na poseban način osvrnut će se na svoju knjigu: ”Lagali ste mi o Bogu: Razotkrivanje poruka ispunjenih sramom uslijed duhovnog zlostavljanja i religijske traume.”
Marich je autorica, edukatorica i terapeutkinja specijalizirana za ”duhovnu i religijsku traumu”. Ona će govoriti o tome što je religijska trauma te kako se oporaviti od njezinog utjecaja na queer osobe.
Knjiga ”You Lied to Me About God” govori o Marichinom putu povezanim s ”religijskom traumom”, kako je ona naziva. Knjiga izlazi 15. listopada 2024., a više o tome može se pronaći na: https://jamiemarich.com/
Romski feminizam
Čuju li se glasovi Romkinja? Tko su žene koje su oblikovale feminizam u regiji? Pitanja su na koja bi trebala odgovoriti Alba Hernandez iz transnacionalne mreže Feminist Collective of Romani Gender Experts, Brigita Miloš iz Centra za ženske studije FFRi i Jan Orlić Krizmanić, autor bloga Kenozoik.
Romski feminizam se bavi rodnom ravnopravnošću unutar romske kulture i tradicije.