Ponedjeljak, 31. ožujka 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Mađarska i Slovačka blokiraju sankcije EU-a prema Gruziji

Mađarska i Slovačka blokiraju planove EU-a za sankcioniranje Gruzije zbog nasilja nad proeuropskim prosvjednicima i oporbenim čelnicima. Prenijela je to u utorak njemačka novinska agencija dpa, javlja HRT.

 

Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó u ponedjeljak je nakon sastanka EU-a u Bruxellesu pravdao odluku svoje zemlje. Tvrdi da Unija zauzima stranu prosvjednika. Ističe da je Gruzija na meti samo zato što je domoljubna i konzervativna stranka pobijedila na izborima, umjesto liberalnih snaga.

Plan EU-a

Plan EU-a je bio uvesti zabranu ulaska u EU nekolicini dužnosnika odgovornih za policijsko nasilje i zamrzavanje imovine koja se eventualno nalazi u EU. Međutim, to sada nije uspjelo.

No, na stolu je još uvijek plan ukidanja bezviznog režima za Gruzijce s diplomatskim putovnicama ili osobama koje rade za vladu u inozemstvu.

– Plan je da se to predloži krajem godine, rekla je visoka europska povjerenica za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas.

Za to bi bila dovoljna samo većina glasova zemalja članica, a ne jednoglasni pristanak kao u slučaju sankcija.

Što smatra većina članica?

Velika većina članica EU-a smatra da su gruzijske vlasti nedavno primijenile protuzakonito nasilje i proizvoljna uhićenja protiv prosvjednika i oporbenih čelnika.

Protivljenje Mađarske i Slovačke sankcijama je uslijedilo nakon što je Litva najavila širenje sankcija na još 17 osoba koje smatra odgovornim za nasilje. Prije toga je to učinila i Estonija.

Litva je na listu sankcioniranih osoba stavila i gruzijskog premijera Iraklija Kobakhidzu kojem se, kao i ostalima na popisu, zabranjuje ulazak u Litvu. Estonija je prethodno na svoj popis uvrstila još 14 dodatnih gruzijskih političara.

Austrijski ministar Schallenberg: ‘Nužno je zadržati dijalog’

Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg u ponedjeljak je pozvao da se ne poruše svi mostovi prema Gruziji.

– Smatrao bih geostrateškom pogreškom odgurnuti tu zemlju u ovom trenutku, rekao je Schallenberg. Poručio je da je nužno zadržati dijalog te da većina Gruzijaca i dalje želi pridruživanje Uniji.

Također je dao do znanja da Austrija nije sklona slijediti primjer Litve i Estonije u uvođenju sankcija premijeru Kobakhidzeu i ostalim vodećim političarima.

Prosvjedi u Gruziji su izbili nakon navodnih nepravilnosti na nedavno održanim parlamentarnim izborima te odluke vladajuće stranke Gruzijski san da suspendira pristupni proces u EU na četiri godine.

Kritičari smatraju da bi na djelu moglo biti i upletanje i utjecaj Rusije.

Narod.hr/Foto: Pixabax

Najnovije

Na današnji dan poginuo Josip Jović – prva žrtva Domovinskog rata

Krvavi Uskrs na Plitvicama događaj je koji se dogodio 31. ožujka 1991. Tada je pala prva žrtva Domovinskog rata. Sukob između pobunjenih Srba i...

Obilježena 30. godišnjica stradanja hrvatskih branitelja na Prokosu

U nedjelju, 30. ožujka obilježena je 30. obljetnica pogibije četiri pripadnika Antiterorističke jedinice Lučko i jednog pripadnika Vojne policije HVO-a, stradalih u velikoj snježnoj...

Stručnjak objašnjava zašto se sve više Hrvata vraća kući iz inozemstva – stvari su se promijenile

Otišao on tamo gore u Njemačku, radi kao električar, vodoinstalater. Pa se za Uskrs ili Božić vrati svojima za praznike, dolazi s Porscheom. Pitam...

Pokrenut portal o Hrvatskoj na španjolskom jeziku CroLatam

Argentinsko-hrvatska gospodarska komora (CACIC) pokrenula je portal vijesti o Hrvatskoj na španjolskom jeziku nazvan CroLatam, namijenjen hrvatskoj dijaspori u Latinskoj Americi.   “U Latinskoj Americi ne...

Zabrinjavajući porast eutanazije među mladima i psihički bolesnima

Broj ljudi koji su se odlučili na eutanaziju u Nizozemskoj prošle je godine porastao za10 posto, pokazali su novi podaci. Nadzorno tijelo upozorilo je...