Petak, 17. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Pupovčeve Novosti o 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva : ‘Ludilo, cirkus i laž; Tomislav nepostojeći kralj’

Takozvano glasilo srpske manjine u Hrvatskoj – „Novosti“, redovito iznosi uvrede i neistine na račun hrvatske države, izrugujući nacionalnu povijest i tradicionalne vrijednosti hrvatskog naroda, a osobito napada i Katoličku Crkvu. Stoga, za očekivati je bilo i da će se netko iz redakcije ovog tjednika i portala osvrnuti na 1100. obljetnicu Hrvatskog Kraljevstva koju obilježavamo ove godine. To je učinio Boris Postnikov u članku „Loša zmajebancija“. Postnikov problematizira to što ćemo kao društvo čitavu godinu „slaviti“ krunidbu kralja Tomislava „koja se nije dogodila“, piše Narod.hr.

 

Postnikov problem vidi i u tome što će Vlada sve to financirati „milijunskim budžetom“ i uz „angažman svih važnijih naučnih, kulturnih i crkvenih institucija“. Ono što je posebno ironično jest to što Postnikov niže u tekstu navodi da će sve ovo ići na „naš račun“. Uz članak u kojem se obezvređuje ovaj događaj, stoji ilustracija Trga kralja Tomislava u Zagrebu na kojoj nedostaje kralj Tomislav na postolju ispred Glavnog kolodvora.

Narod.hr

Toliko novaca i događaja, misa i skupova, za nešto „što ne samo da se nije zbilo 925. godine, već se nije zbilo uopće“, piše Postnikov.

U uvodu tvrdi kako je krunidbu kralja Tomislava „ozbiljna historiografija odavno u nedostatku povijesnih dokaza odbacila kao tipični 19-vjekovni romantičarski mit“.

Posebno se u tekstu poziva na Katarinu Peović iz komunističke stranke, Radničke fronte, koja je u Saboru održala lekciju iz „nacionalne ideologije“ o „izmišljotina iz pretprošlog vijeka“, dok su ostali zastupnici, i s lijeva i s desna, podigli ruku za proglašenje 2025. godinom Tomislavove krunidbe. Potom se poziva i na još jednog “javnog intelektualca” – Juricu Pavičića.

Ukratko, sada istražujemo „prostranstva ludila u kojem se ovaj cirkus odvija“, piše Postnikov za „Novosti“ koje izdaje Srpsko narodno vijeće koje financira hrvatska država. U tekstu se naveliko bavi Maticom hrvatskom i Družbom „Braća Hrvatskog Zmaja“ koji su inicirali obilježavanje ove obljetnice. Naravno, nije izostalo i povezivanje ove udruge s ustaškim pokretom.

U zaključku, Postnikov piše kako nas očekuje „domoljubna patetika i pasatistička estetika, jeftina mitomanija i pseudopovijesna bižuterija, velike riječi i sitni lični interesi, svehrvatsko zajedništvo i neizbježni privjesak koljačkog ustašluka“. Podsjećamo, Postnikov plaću prima iz državnog proračuna.

Papa Ivan X. 925. Tomislava naziva – kraljem

Što je istina o krunidbi kralja Tomislava i uopće njegovom postojanju i kraljevanju?

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) navodi: „Tomislav iz vladarske kuće Trpimirovića smatra se prvim hrvatskim kraljem. Historiografija 19. stoljeća njegovu krunidbu povezuje s 925. godinom, iako mnogi moderni povjesničari to danas osporavaju pripisujući taj događaj izdanku pučke predaje. U povijesnim dokumentima Tomislav se ne pojavljuje često. Prvi put spominje ga Toma Arhiđakon, i to kao kneza (dux croatorum) koji je vladao 914. godine (u djelu Historia Salonitana Tome Arhiđakona piše: „Godine Gospodnje 914. u vrijeme kneza Tomislava…“), dok se kraljem (regi Crouatorum) naziva u pismu pape Ivana X. iz 925. godine. Kao kralj spominje se i u bilješci s crkvenog sabora u Splitu 925. godine (Tamisclao rege),pa je ta godina i prihvaćena kao godina početka njegove vladavine“.

Dakle, Tomislav jest postojao i iz povijesnih vrela saznajemo da je doista bio kralj.

Krunidba nakon pobjede nad Mađarima i Bugarima

„Iako se ni o njegovoj vladavini ne zna puno, u Tomislavovo doba zaustavljeni su prodori Mađara prema Jadranu (bitka na Dravi 917. godine), te se smatralo da je upravo pod Tomislavovom vlašću hrvatska država proširena ujedinjenjem Primorske i Posavske Hrvatske. Pripisuje mu se i pobjeda nad bugarskim carem Simeonom (bitka na Drini 925. godine), koji nakon pobjede nad Srbima i zauzimanjem Raške šalje bugarsku vojsku i na Hrvatsku. Konstantin Porfirogenet u svom djelu De administrando imperio tadašnju hrvatsku vojsku i mornaricu opisuje kao veliku i moćnu, a granice hrvatske države protežu se od Drave na sjeveru, Drine na istoku, Mirne i Raše na zapadu do mora na jugu, što je također interpretirano kao Tomislavova zasluga.

Tek u 19. stoljeću F. Rački i I. Kukuljević Sakcinski pišu o Tomislavu kao prvome hrvatskom kralju, koji se okrunio 925. nakon pobjeda nad Mađarima i Bugarima. Slobodno protumačivši podatke iz Ljetopisa Popa Dukljanina, Kukuljević je stvorio tezu o Tomislavovoj krunidbi na Duvanjskom polju. Hrvatski su povjesničari toga doba većinom prihvatili tu tezu, koja je općeprihvaćena i u narodu, pa je 1925. bila organizirana velika proslava 1000. godišnjice osnutka Hrvatskog Kraljevstva“.

Fotomontaža: Narod.hr

Najnovije

Usvojen Zakon o južnoj plinskoj interkonekciji – Hrvati preglasani i u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH donio je Zakon o južnoj plinskoj interkonekciji pri čemu su hrvatski izaslanici bili preglasani, jednako kao i na sjednici...

Biblijska poruka 17. 1. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Neminovnost protimbe u svijetu

Mk 2,1-12   Pošto Isus nakon nekoliko dana opet uđe u Kafarnaum, pročulo se da je u kući. I skupiše se mnogi te više nije bilo...

Nadbiskup Cavalli o međugorskim vidiocima: Oni su jednostavni ljudi, dobri ljudi. Rastu u vjeri i postaju sve mudriji

Glavni urednik vatikanskih medija Andrea Tornielli razgovarao je s apostolskim vizitatorom za župu  Međugorje nadbiskupom Aldom Cavallijem. Prenosimo cjeloviti prijevod intervjua koji je 15....

Buhine Kuće, Vitez,Grabovica i ostali nekažnjeni zločini nastavak su agresije na Hrvate u BiH

Haaški tribunal nije mario za hrvatske žrtve u BiH jer nije izrekao nijednu presudu za brojne masovne zločine počinjene nad ovim narodom. Ne želimo...

Evo kako je HRT najavio Thompsonovu pjesmu ‘Ako ne znaš šta je bilo’

“Prigodno ćemo poslušati pjesmu ‘Ako ne znaš šta je bilo’ Klape sveti Juraj Hrvatske ratne mornarice. Prisjetit ćemo se, naravno, i njih, i njihovih...