Hercegovina i Široki Brijeg obilježili su najtužniji i najponosniji dan. Dan kada je u Širokom Brijegu iz samostana izvedeno, ubijeno i spaljeno 12 franjevaca iz širokobriješkog samostana.
Na Širokom Brijegu su održani ‘Dani pobijenih hercegovačkih franjevaca’ u povodu 80. obljetnice jugokomunističkog ubojstva 66 hercegovačkih franjevaca u Drugom svjetskom ratu i poraću te mnoštva članova vjernoga puka Božjega. Priređuje ih Vicepostulatura postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće«, na čelu s vicepostulatorom fra Miljenkom Stojićem.
![](https://www.braniteljski-portal.hr/wp-content/uploads/2025/02/pobijeni1.jpg)
U petak, 7 veljače održana je molitva pred grobom gdje su trenutno pokopana 24-ica ubijena hercegovačka franjevca. Potom je uslijedila misa zadušnica koju je predvodio mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj Trebinjsko-mrkanske biskupije mons. Petar Palić, mostarsko-duvanjski biskup, uz koncelebraciju nadbiksupa nadbiskupije Tirana-Drač mons. Arjana Dodaja, kotorskog biskupa fra Mladena Vukšića, franjevačkih provincijala i brojnih drugih svećenika.
Biskup Palić u misi i svojoj propovijedi prisjetio se svih svećenika ubijenih iz mržnje prema vjeri s ovih prostora. Spomenuo se biskup Palić i svih civila ubijenih zbog vjere te kazao kako ”dodatnu bol stvara i činjenica da nikada nitko nije odgovarao ni za jedan od nasilnih zločina komunističkog režima”.
”Današnje spomen sjećanje na ubijanje franjevce i ostale svećenike i vjernike laike za vrijeme i nakon Drugog svjetskog rata ne budi u nama mržnju, ne paralizira nas u oprostu nego nas potiče da se narodu”, kazao je biskup Palić pa upitao od kuda dolazi radikalna smjelost i sloboda mučenika?
”Kako ljudi poput naših franjevaca i drugih svećenika, ali i vjernika laika pronalaze ludu hrabrost da priznaju Krista pred vladarima i vlastima koji su apsolutno naumili, ne samo eliminirati njihove živote, već i potpuno iskorijeniti evanđelje i Crkvu Kristovu? Kad do toga dođe, jedini mogući odgovor je ljubav. Mučenici se napajaju ljubavlju”, kazao je biskup Palić, a za svećenike koje je narod odavno prozvao ‘širokobriješkim mučenicima’, završen je prvi dio kauze za proglašenje blaženim, a koji traje već dvadeset godina.
”Ubijeno je osamdeset svećenika, uz 66 franjevaca i 14 dijecezanskih i jako, jako puno ljudi. Ove godine je i dvadeset godina od početka procesa naše kauze za proglašenje blaženim naše braće fratara. Ovim danom, upravo danas naša kauza odlazi na sljedeći korak, na biskupijski proces. I ovim danom 7. veljače naša braća koja idu u taj kanonski proces dobivaju titulu sluge Božje”, kazao ej provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, dodajući kako je od 66 ubijenih franjevaca njih 46 ubijeno u osam dana veljače pa je uspoređujući tu tragediju s današnjim vremenom kazao da je to kao da danas nestane fratara koji nastanjuju samostane Mostar, Humac, Široki Brijeg, Tomislavgrad i župu Međugorju te da su svi ubijeni ”naš ponos i naša snaga”. Fra Jozo je rekao da su svi ubijeni franjevci, svećenici i časne sestre ”uzori kršćanske hrabrosti, kreposti i ljubavi”.
Istaknuo je kako mu je čast kazati, u svetom mjestu širokobriješke crkve, da su biskupu Petru Paliću predali dokumente kauze za proglašenje blaženima ”Sluga Božji fra Andrija Topić i 49 braće”.
”Njih pedeset. Zahvalni smo Bogu da od danas ovu našu braću možemo zvati slugama Božjim. S njima se nalazi i naš časni provincijal fra Leo Petrović i sva pokopana braća u ovoj crkvu na Brijegu, u istom procesu i na istom putu prema blaženstvu. Duge su ove godine, njih skoro dvadeset od 2004. godine, traženja dokumenata, istraživanja arhiva, slušanja posrednih i neposrednih svjedoka, čekanja i provjeravanja. Mi vjerujemo da su sva naša ubijena braća, svih njih 66 svjedoci vjere i patnici ljubavi prema Kristu i svome narodu”, kazao je fra Jozo Grbeš, najavivši i knjigu koja će uskoro izići na 1300 stranica ”njihovih detaljnih životopisa koja će svjedočiti o njihovoj veličini i krijeposti”.
Kazao je i kako kanonski proces ima svoje zahtjeve i kriterije te da se za velikim brojem ubijenih franjevaca još traga.
”Vjerujem da Crkva uvijek razborito priznaje svoje blaženike i svoje svece. Vjerujem da s velikom čežnjom i nadom vjerni katolički puk Hercegovine i puno dalje od nje s čežnjom čeka i moli za njihovo uzdignuće na oltar. Pred tom nadom svi mi ostajemo zahvalni”, kazao je fra Jozo Grbeš, a pismom se javio i fra Massimo Fusarelli, generalni ministar Reda manje braće, koji je govorio u vjeri ubijenih franjevaca, koji su jedni druge podržavali u molitvenom zajedništvu dok su jedan po jedan išli u smrt.
”Na taj su način, zapečativši vlastitom krvlju svoju posvemašnju posvećenost Bogu u milosnu priliku preobrazili ono što su njihovi progonitelji zamislili kao tragičan užas”, kazao je fra Massimo Fusarelli, dodajući kako je svetište na Širokom Brijegu postalo ne samo žila kucavica katoličke vjere u Hercegovine nego i čuvar sjećanja i identiteta hrvatskog naroda.
Velimir Begić/Radiopostaja Mir Međugorje