Četvrtak, 3. travnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Rano proljeće uz Neretvu i Cetinu – gastro, kultura i ratne obljetnice, sve u službi turizma i održivog razvoja

Nekako s proljeća, kad se i priroda budi kulturni i turistički poklisari s obala Cetine i Neretve bude i uspomene, ali i priređuju i gastronomska i kulturno- duhovna druženja.

 

Alkarski dvori ugostili su književnicu s Neretve, Muzej Triljskog kraja viteške perjanice, hotel Alkar gastro i vinoljupce, Majčino selo u Međugorju Hrvatske branitelje, a sve u službi promocije “delmatske kulture i običaja minulih stoljeća” koje baštinimo kao izniman turistički potencijal.

Iako vremenski promjenjiv, uz kišu i sunce, buru i južinu, početak proljeća ljeta gospodnjeg 2025. uz obale smaragdne Cetine i zelene brežuljke iznad Neretve (Nera etva – Božanska rijeka) bio je u znaku kulture i turizma ali i ratnih obljetnica. Bila je to i dobra prigoda za duhovnu obnovu, a probudili su se i ekološki, ali i nacionalni osjećaji cetinskog i neretvanskog puka i njihovih gostiju.

Povodi su različiti, ali svi s jedinstvenom misijom i ciljem, a to je valorizacija i promocija turističkih potencijala uz nacionalni, vjerski pa i kulturni identitet. AKO NE ZNAŠ ŠTO JE BILO… poveznica je svih ovih događanja koji su započeli još na utakmici LIGE NACIJA u Splitu gdje su “vatreni nogometaši ugostili francuske pijetlove”. Sportski, ali i turistički rivali, otvorili su i turističku sezonu, za koju se nadamo kako će biti i svrhovita i uspješna.

S Jadrana se pažnja turističke i kulturne javnosti preselila u Dalmatinsku zagoru, doline rijeka Cetine i Neretve, Dinarsko gorje…

Prva je u grad alkara stupila “neretvanska ratna, ali i kulturna primadona” Anita Martinac koja je uz lik Lucije osvijetlila lipanjske zore i ratne događaje s kraja 20. stoljeća kad se branila i nacionalna sloboda ali i teritorij “Lijepe naše”. Domaćini su bili cetinski veterani Domovinskog rata s brigadirom Vlatkom Bandalom na čelu.

Kako i najavi “alkarski zborac” to je bio i prvi pogodak u sridu jer su evocirane ratne uspomene ali i moguće borbene turističke priče iz doline Neretve, ali i Cetine, koja tri stoljeća slavi pobjedu nad osmanskim osvajačima.

Druga srida je pogođena u hotelu Alkar, gdje je poduzetna Ana Barač, po dvadeseti put na kultu gastro delicija okupila pršuto i vinoljupce iz cijele regije otvarajući i nove perspektive održivog turizma u cetinskoj i neretvanskoj krajini.

Treći pogodak u sridu zbio se u Muzeju Triljskog kraja gdje su “agilni i kulturni alkari i momci” Ljubo Jermelić i Jure Babić, ugostili bosanske vitezove iz roda Hrvatinića, Antu Zirduma i Bruna Šušnju u pohodu prijateljima iz roda Nelipića, evocirajući uspomene na kraj 14. i početak 15. stoljeća.

I ovaj susret bio je u znaku velikog vojvode i splitskog hercega Hrvoja Vukčića Hrvatinića i njegova najznačajnijeg kulturnog djela HRVOJEVA MISALA pisanog glagoljicom, početkom 15. stoljeća kao “bogoslužna knjiga za rimokatolički obred”, za crkvu sv. Mihovila.

Uz umjetničke iluminacije i pisarsko umijeće dijaka Butka, ovo djelo je vrlo jasno obradilo i godišnje običaje, pa se može koristiti i kao kalendar.

Posebnost ove izložbe je i mjesto na kojem su izložene prigodno uređene slike (reprint iluminacija iz Misala uz kožni okvir i metalni lančić za vješanje) koji s reprint knjigom čine jedinstveni suveniŕ i dobar razlog za posjetu ovom malom, ali originalnom muzeju s lapidarijem uz desnu obalu Cetine.

I napokon, hepening i duhovna obnova uz desnu obalu Neretve ispod ilirske Biokovske gradine u utočištu KRALJICE MIRA u Međugorju. Sastali se branitelji s obiteljima i prijateljima da uz “svećenički i duhovnjački blagoslov” upotpune svoje turističke, gastronomske, kulturne ali i duhovne potrebe. Sve su pratili i “državni ministranti” neki s porukama podrške kao Ministri turizma i sporta te demografije, dok je Ministar poljoprivrede David Vlajčić posjetio Cetinu, a Ministar Tomislav Medved je s braniteljima nazočio Bogoslužju i duhovnom zajedništvu u Međugorju…

A na turističkim i kulturnim djelatnicima je da ove originalne i vrlo atraktivne artefakte stave u službu turističke valorizacije “Lijepe naše” i dinarskog gorja i otvore nove perspektive demografskog i gospodarskog, ali i kulturnog i duhovnog prosperiteta.

Marinko Brkić/Turistickeprice.hr/Foto:Marinko Brkić

Najnovije

Koju poruku šalju Hrvati okupljanjem na Hipodromu?

  Piše: glavni urednik Vlado Kolak   Zatiranjem Hrvatskoga proljeća i uhićenjem studentskih vođa zavladala je tzv. "hrvatska šutnja" sedamdesetih godina prošloga stoljeća. Trajala je od prilike...

Neron je u Bijeloj kući, gori (li) svijet?!

Prema trenutačnim saznanjima ne može se tvrditi kako je Trump, baš kao nekoć rimski, navodno ludi, car svirao i(li) pjevao nakon što je „Danom...

U 12 sati u prodaju kreću nove ulaznice za Thompsona u Zagrebu

Danas u podne u prodaju kreće novi dio ulaznica za koncert Marka Perkovića Thompsona, koji će se održati 5. srpnja na zagrebačkom Hipodromu. Ovo...

Dodik iz Banje Luke poručio kako Interpol nije raspisao tjeralicu

Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik oglasio su u srijedu navečer iz Banje Luke kamo je na nerazjašnjeni način stigao nakon posjeta Moskvi, a u...

Globalni fenomen: O Thompsonu pišu strani glazbeni mediji

Koncert Marka Perkovića Thompsona ne izlazi iz fokusa javnosti. O njemu pišu i međunarodni mediji s fokusom na glazbu.   “Hrvatski izvođač cilja na najveći svjetski...