Ponedjeljak, 25. studenoga 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

SJEĆANJE: Tko je bio Egon Scotland, prvi ubijeni novinar u Hrvatskoj

26. srpnja 1991. ubijen je Egon Scotland, dopisnik lista Süddeutsche Zeitung. Bio je na putu iz Zagreba prema području kojeg su zauzeli pobunjeni Srbi, kako bi pokušao saznati gdje je nestala jedna njegova kolegica novinarka, jer se sumnjalo da je pala u ruke pobunjenih Srba.

Na prilazu hrvatskom selu Jukinac pokraj Gline, na vozilo u kojem se nalazio Scotland otvorena je vatra, iako je vozilo bilo jasno označeno natpisom “Press”.

Bili su automobilu s jasno vidljivim oznakama PRESS, a na ulazu u Glinu je na vozilo ispaljeno sedam snajperskih metaka. Jedan metak prolazi kroz svjetlo automobila i pogađa Egona u trbuh teško ga ranivši. Unatoč žurbi drugih novinara. Egon je iskrvario i umro nadomak sisačke bolnice. Kasnije će se utvrditi da je riječ bilo o protupancirnim mecima većeg kalibra.

Vijest je izazvala pravi šok među njemačkim medijima, jer tek tada su shvatili da je na području tadašnje Jugoslavije počeo rat. Naime, Egon Scotland bio je prvi njemački novinar koji poginuo u tom ratu. Za novinare u Njemačkoj dodatan šok predstavljala je i činjenica da je automobil u kojem se kretao Scotland bio jasno obilježen kao vozilo medija i takvo što za njemačku je javnost bilo nepojmljivo.

Njemački su novinari nakon toga osnovali udrugu „Novinari pomažu novinarima“ koja je kasnije prerasla u njemački ogranak Reportera bez granica.

Ubojstvo Egona Scotlanda, novinara njemačkog lista Süddeutsche Zeitung, nalazi se u optužnici podignutoj protiv Dragana Vasiljkovića, tzv. Kapetana Dragana, kojem se trenutačno sudi za ratne zločine.

‘Audiosnimku na kojoj Dragan Vasiljković govori o tome kako je vodio napad na Glinu i okolicu u kojemu je ubijen moj suprug Egon Scotland, dao mi je japanski novinar Hiroshi Haji’, nedavno je u jednom hrvatskom mediju ispričala Egonova udovica, Christiane Schloetzer, također novinarka.

Njezino svjedočenje na splitskom Županijskom sudu predstavljalo je možda ključan dokaz u sudskom procesu protiv Vasiljkovića.

Pravni stručnjaci složili su se kako će najvjerojatnije audiozapis koji je Christiane Schlötzer predala sudu, a u kojemu je Vasiljković japanskom novinaru tri mjeseca nakon napada na Glinu potvrdio kako je preuzeo zapovjedništvo i vodio napad na taj hrvatski grad i okolicu 26. lipnja 1991., od 11 do 23 sata, biti ključan za utvrđivanje njegove odgovornosti za počinjeni ratni zločin.

Za Egonovu smrt se sudi kapetan Draganu, koji je, uza napad na Glinu i susjedna sela 26. srpnja 1991., optužen da je tijekom lipnja i srpnja 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi te tijekom veljače 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i usmrćivao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.

Na mjestu gdje je prije 26 godina na prilazu tada okupiranoj Glini ubijen novinar njemačkog lista Süddeutsche Zeitung Egon Scotland, kojega su u automobilu s vidljivim natpisom “press” teško ranili srpski pobunjenici, a umro je na putu do sisačke Opće bolnice, u srijedu je postavljeno spomen obilježje.

Scotlandu, prvom novinaru poginulom u Domovinskom ratu, u srijedu su u glinskom naselju Jukinac, na mjestu ranjavanja, na poticaj Hrvatskog novinarskog društva, Grad Glina i Udruga Jukinac postavili spomen ploču koju je otkrio savjetnik za politiku i voditelj odjela za kulturu u Veleposlanstvu Savezne Republike Njemačke u Zagrebu Arne Hartig.

“Važno je da se prisjetimo svih žrtava rata. I danas novinari izvještavaju s mnogih ratnih područja u svijetu. Ohrabrujuće je da obilježavamo mjesta njihova stradavanja”, rekao je Hartig.

Upravo je Dragan Vasiljković upravljao akcijom srpskog napada na Glinu i okolicu, 26. srpnja 1991. godine, a u kojoj je ubijen tada 43-godišnji Egon Scotland. Poginuo je u tom napadu i civil Nikola Regić, a nekoliko ih je bilo ranjeno. Egon je bio prvi ubijeni novinar u Domovinskom ratu, a do 1995. godine poginut će ih 23-oje, od kojih osam stranaca.

“Ne možemo vratiti Egona, niti druge poginule novinare, no zalagat ću se da se svima njima odužimo podižući im spomenike ili imenovanjem ulica po njihovim imenima”, izjavio je u Jukincu Saša Leković, predsjednik HND-a.

Podsjetimo, u obrambenom domovinskom ratu u Hrvatskoj ubijeno je 15 Hrvatskih i 8 inozemnih novinara.

G.S./T.H.

Najnovije

Živite kao da će uvijek biti mir, ali kupujte konzerve

Kad govorimo o pustom (balkanskom) naoružavanju, nužno je prisjetiti se najvećeg lovca među predsjednicima i njegove glasovite (lovačke…): „Živimo kao da će sto godina...

Marijačić pozvao na bojkot srpskih i prosrpskih medija u Hrvatskoj  jer prešućuju Jonjićevu predsjedničku kandidaturu

Glavni urednik Hrvatskog tjednika Ivica Marijačić objavio je na svom facebooku  kako jedne srpske novina u Hrvatskoj najavljuju neizvjesnu predsjedničku kampanju i donose fotografije...

Biblijska poruka 24. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Istina je tijelom postala – Krist Kralj

Iv 18,33b-37   Reče Pilat Isusu: »Ti li si židovski kralj?« Isus odgovori: »Govoriš li ti to sam od sebe ili ti to drugi rekoše o meni?«...

Vili Beroš je član masonske lože koju je dugi niz godina vodio Marijan Hanžeković

Potpredsjednik Vlade Branko Bačić uvjeren je da će DORH i USKOK jednako uspješno provesti istragu – u slučaju bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša osumnjičenog...

Za biskupa zaređen mons. Mladen Vukšić, OFM

Biskupsko ređenje novoimenovanog kotorskog biskupa mons. Mladena Vukšića, OFM, upriličeno je u subotu u kotorskoj katedrali Sv. Tripuna.   Glavni zareditelj bio je zagrebački nadbiskup mons....