U Glini je 14.12.2017. predstavljeno djelovanje Društva “Terra banalis”, a koje je osnovano 2015. godine. Okuplja stručnjake i entuzijaste zainteresirane za istraživanje baštine Banovine. U aktivnosti istog uključeni su stručnjaci iz različitih institucija – Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatskog instituta za povijest, Hrvatskog državnog arhiva, Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture iz Siska, Srednje škole Glina i Srednje škole Topusko i dr. Prva predsjednica bila je prof. Nataša Štefanec.
Današnje događanje započelo je šetnjom i razgledavanjem stare jezgre grada Gline uz stručno vodstvo učenika SŠ Glina Dominika Karaula, Josipa Sremića i Borisa Sukalića odjevenih u povijesne odore vojnika I. banske pukovnije. Krenulo se od kapelnikovog stana preko parka do vojnog zatvora i temelja prijeratne crkve sv. Ivana Nepomuka, kuće koju je za glinsku obitelj Augustinović projektirao Bartol Felbinger, doma Ante Kovačića, kuće obitelji Peleš u kojoj je prvi put izvedena „Lijepa naša“ do Karlovačke ulice i poprsja Josipa Runjanina.
U Knjžnici i čitaonici okupljene je pozdravila doc. dr. sc. Sanja Lončar, predsjednica Društva “Terra banalis” i ukratko ih upoznala s ciljevima istog – između ostalog, poticati lokalnu zajednicu za prepoznavanje i interpretaciju baštine. O širem povijesnom kontekstu i četiri stoljeća funkcioniranja ogromnog sustava Vojne krajine govorila je prof. dr.sci. Nataša Štefanec, a o projektima Ivana Miletić Čakširan.
Prvi projekt nazvan je „Putevima glinske banske pukovnije – osnivanje referentnog i interpretativnog centra za povijest Vojne krajine“ sa sjedištem u Glini. Izgledna lokacija ove institucije bio bi sada ruševan kapelnikov stan. Drži da sve važne inistitucije ne moraju biti u Zagrebu pa je upravo zbog toga ali i bogate povijesne baštine odabrana Glina. Dr.sci. Sanja Lončar govorila je osnivanju povijesnih postrojbi I. i II. banske pukovnije za koje su naročito zaslužni povjesničari Vladimir Brnardić i Damir Stanić, a koji je pokazao obnovljene odore.
O projektu „Noć muzeja 2017. u Glini“ govorila je prof. Ana Rizmaul kada je čitav grad pretvoren u muzej. Tu su se svi angažirali, a naročito učenici SŠ Glina koji su zainteresirane vodili u ragledavanje grada. Organiziran je Integrirani nastavni dan SŠ Topusko s temom „Cisterciti i opatija Topusko“. U Glini je početkom listopada u okviru „Dana europske baštine 2017.“ organizirana izložba „Kulturni krajolik Zrinska gora“ kako bi se građani upoznali s osobitostima krajolika Zrinske gore na čijem se rubnom dijelu smjestila i Glina. U suradnji sa SŠ „Ivan Trnski“ Hrvatska Kostajnica provedena je terenska nastava učenika SŠ Glina obilaskom područja na potezu „Hrvatska Kostajnica – Gvozdansko – Zrin“. Učenici su imali određene zadaće, a jedan od ciljeva Društva je upravo uključivanje mladih i upoznavanje sa zavičajnom povijesnom baštinom, a što je iznimno vrijedno. Članovi Društva održali su i niz stručnih predavanja i izložbi.
Predstavljanju djelovanja Društva „Terra Banalis“ su nazočili predstavnici SMŽ, iz Grada Gline zamjenik gradonačelnika Dario Žinić, predsjednik GV Željko Šešerin, direktor Razvojne agencije Marko Rukavina, načelnik općine Topusko Ivica Kuzmić, ravnateljica SŠ Glina Marija Margušić Novosel te drugi zainteresirani građani Gline i okolice, donosi ps portal.
Znamo da Banovina i Glina nude obilje povijesnih izvora i baštine, arheoloških ostatak, utvrda, gradova, tradicionalnih sela…Ostaje zadaća svima koji mogu na bilo koji način doprinjeti, da se pridruže ideji i inicijativi Društva „Terra Banalis“ kako bi se makar dio sačuvao od daljnjeg propadanja i stavio u funkciju razvoja…/Katica Gašljević Tomić