Na ovogodišnjim “Danima kršćanske kulture”, koji su svečano otvoreni u Splitu 17. ožujka, posjetitelji splitskog i šibenskog dijela programa drugi su dan proveli u Ružić-Otavicama, rodnom mjestu Ivana Meštrovića, gdje se održao bogat kulturni program. Manifestaicija se nastavlja u ponedjeljak, 19. ožujka, u Splitu i Dubrovniku.
Dugi dan u rodnom mjestu Ivana Meštrovića
U drugom danu ovogodišnje manifestacije Dani kršćanske kulture posjetitelji splitskog i šibenskog dijela programa organiziranim besplatnim prijevozom otišli su u Ružić-Otavice, rodno mjesto Ivana Meštrovića, gdje ih je dočekao bogat program: u 10.30 sati započeo je dekanatski križni put kojeg je predvodio fra Jozo Jukić, župnik župe Gradac, a potom je u crkvi Presvetog Otkupitelja – grobnici obitelji Meštrović uslijedila sveta misa koju je predvodio provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Joško Kodžoman.
Svetu misu glazbeno je animirao gradski pjevački zbor „Neuma“ iz Drniša koji je po završetku mise održao i prigodni korizmeni koncert „Narode moj ljubljeni“, s posebnim naglaskom na korizmene napjeve hrvatske tradicijske baštine. U otajstvenom ambijentu crkve Presvetog Otkupitelja, remek-djela umjetničkog genija Ivana Meštrovića, zbor „Neuma“ je na čelu s dirigenticom Jelenom Prpom zaslužio ovacije okupljenih posjetitelja. U ovom programu sudjelovali su i članovi KUD-a „Sveti Ilija“ te Folklorni ansambl etno udruge „Petrovo polje“.
Posjetitelji su potom zajedno otišli do Osnovne škole u Otavicama gdje je bila postavljena izložba „Ivan Meštrović i zavičaj“, autorice Zorane Jurić-Šabić, više kustosice Galerije Meštrović. Program je završio prigodnim domjenkom i druženjem.
U nastavku programa u 18 sati u prepunoj Kinoteci Zlatna vrata održana je projekcija igranog filma „Sve što ostaje“. Ovaj igrani film, koji je hrvatska publika po prvi put imala prigodu pogledati upravo u okviru manifestacije „Dani kršćanske kulture“, donosi istinitu životnu priču o obraćeniku Takashiju Nagaiju, japanskom znanstveniku radiologu koji je preživio pad bombe na Nagasaki te je za svoj rad na duhovnoj i kulturnoj obnovi japanskog naroda bio proglašen nacionalnim herojem, ali i slugom Božjim – a to je prva stepenica u procesu proglašenja svetim u Katoličkoj Crkvi.
Bogat program drugog dana ovogodišnje manifestacije zaključen je izvedbom skladbe jednog od najvećih skladatelja svih vremena: „Muka po Ivanu“ – oratorij za soliste, zbor i orkestar Johanna Sebastiana Bacha u izvedbi vokalnog ansambla Antiphonus iz Zagreba privukao je više stotina posjetitelja u splitsku crkvu Gospe od zdravlja u večernjim satima. Dolazak mnogobrojne publike, koju ni nevrijeme nije spriječilo da nazoči ovom iznimnom glazbenom programu, opravdala je izvanredna izvedba vokalnog ansambla Antiphonus pod umjetničkim vodstvom Tomislava Fačinija, koju će posjetitelji još dugo pamtiti.
Najava trećeg dana manifestacije- 19. ožujka
Split/Dubrovnik– U trećem danu manifestacije Dani kršćanske kulture 19. ožujka splitska će publika imati priliku pogledati dva dokumentarna filma: “Otvori vrata srca – 25 godina Hrvatskog Caritasa”, dokumentarni film scenaristice i urednice Marine Fio te u režiji Nevena Mihaela Dianeževića koji prikazuje Caritasovu djelotvornu ljubav u Hrvatskoj u 25 godina od njegova osnutka; te dokumentarni film “Đoka” autorice Zrinke Krešo koji donosi životnu priču fra Joze Radoša, tzv. “Đoke”. Oba filma prikazuju se u Kinoteci Zlatna vrata, a početak projekcija je u 18 sati, donosi narod.hr.
U katedrali sv. Duje s početkom u 19 sati bit će upriličena izvedba marijanske sekvence “Stabat Mater” Giovannija Battiste Pergolesija iz 1736. godine. Sudjeluju: Antonija Teskera, sopran; Žana Marendić-Bučević, mezzosopran; Hari Zlodre na orguljama i ujedno kao dirigent, te Splitski gudački kvartet.
U Dubrovniku u dvorani Ivana Pavla II. s početkom u 19.30 sati bit će upriličeno predstavljanje knjige Zoraide Demori Staničić “Javni kultovi ikona u Dalmaciji”. U programu će sudjelovati Ivan Vigjen, povjesničar umjetnosti, dr. sc. Marina Vicelja Matijašić te autorica Zoraida Demori Staničić.