Napokon, nakon godina rasprava, lutanja i otezanja , kako zbog ekonomske krize tako i zbog nerazumijevanja važnosti očuvanja ratnog borbenog zrakoplovstva , na sinoćnjoj sjednici Vijeća za obranu jednoglasno je dana podrška Vladi da krene u realizaciju nabave
izraelskih F-16, polovnih, višenamjenskih borbenih zrakoplova.
Kao i po svakom drugom pitanju, u medijskom prostoru bilo je pobornika, ali i protivnika, svatko iz svojih razloga, uopće ulaganja u ratno borbeno zrakoplovstvo pravdajući to slabom gospodarskom situacijom, te prioritetnijim potrebama hrvatskog društva. Kritika je bilo i na izbor i na proceduru prilikom odlučivanja.
Nakon Domovinskog rata ovo je najveća investicija u podizanju borbene spremnosti hrvatske vojske i bitan korak u očuvanju jedne njene grane. Još u vrijeme tranzicije iz ratne u mirnodopsku formaciju, krajem devedestih prošlog stoljeća, počelo je narušavanje borbene spremnosti HV-a, odustajanjem od bitnih elemenata samostalnosti , gdje se uvažavajući prijedloge stranih savjetnika smanjivalo ulaganje urazvoj, za Hrvatsku bitnih grana vojske, ratnog borbenog zrakoplovstva i ratne mornarice.
Opčinjeni mogućnošću da ćemo jednog dana pristupiti NATO-u, što se i dogodilo, mislilo se da će nam oni osigurati te komponente obrane, jer ulazimo u jedan zajednički sigurnosni krug obrane…
Tako se, na našu žalost , iako smo pomorska zemlja, odustalo od podmorničarstva “umirovljenjem” podmornice Velebit , djelo ruku naših inženjera i znanstvenika.
Ostale su samo uspomene i Velebit je izvučen na suhi dok u ratnoj luci Lora kao znak sjećanja na ugašenu tradiciju kada smo na ovim prostorima gradili i plovili podmornicama.
Ista sudbina se spremala i ratnom zrakoplovstvu, pravdajući to ionako površinski malom zemljom i mogućnošću iznajmljivanja takvih zrakoplova od drugih zemalja ne razmišljajući da jednom ukinuta sposobnost samostalne obrane se teško može ponovo obnovit zbog velikih ulaganja u infrastrukturu i ljudstvo.
“Donijeli smo veliku odluku. To je povijesna odluka o zadržavanju sposobnosti nadzora zračnog prostora, zadržavanje tradicije borbenog zrakoplovstva.Mislim da je to ogroman iskorak za hrvatsku vojsku i to je projekt koji jamči sigurnost i suverenitet Republike Hrvatske te će se nabaviti 12 zrakoplova,10 jednosjeda, 2 dvosjeda i simulator,minimalno, koliko je potrebno za sigurnost Hrvatske” , naglasio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević , jutros, u emisiji Hrvatskog radija.”
I bez obzira na kritike, ovim ulaganjem Hrvatska se odredila, kako joj je i Ustavom zatraženo, da samostalno brine o svojoj sigurnosti na kopnu, moru i zraku.