Novi predsjednik uprave Ine Sandor Fasimon danas je u Budimpešti najavio zatvaranje pogona u Sisačkoj rafineriji, ali i obećao da će svi radnici biti zbrinuti te naglasio da Ina mora nastaviti s uspješnim poslovnim rezultatima kao proteklih godina.
“Moje stajalište, s obzirom na poslovne rezultate tvrtke, jest da Sisak ne zarađuje novac. To znači da je potrebna transformacija, a ono što će se najvjerojatnije dogoditi jest da će Rafinerija biti na jednoj lokaciji, a druga će se iskoristiti za logistiku, za druge industrijske namjene”, rekao je Fasimon, glavni šef MOL-a u Mađarskoj u intervjuu za vijesti RTL-a. Fasimon na čelo Ine dolazi u trenutku kada Hrvatska traži model kojim bi otkupila dionice od Mađara. On pak ističe da u Hrvatsku dolazi podignuti tvrtku na višu tehnološku i proizvodnu razinu.
Na pitanje kako će riješiti socijalni problem koji će biti ogroman rekao je da prvo mora osmisliti što će učiniti i koliko ljudi treba za to. Bude li viška radnika, otpremnine će biti fer “Ovisi o potrebi za radnicima, vidjet ćemo što će biti s njima. Ina uvijek brine o svojim radnicima, tako da nitko neće završiti na ulici. U najgorem slučaju, ako bude viškova, otpremnine će biti fer, to uopće nije upitno. Želimo nastaviti posao i iskoristiti puni potencijal Ine. Znam da on postoji, znam kolege i znam koliko su profesionalni”, naglasio je.
Ćorić je komentirao i Fasimonov plan za nova ulaganja što bi moglo povećati cijenu kompanije i odakle novci ako konzultanti kažu da se ide u otkup dionica Ine. “Naravno da Ina zahtjeva nova ulaganja i jačanje njezinih kapaciteta je svima u interesu. Što se tiče novca, jedna od potencijalnih alternativa j pronalazak strateških partnera. Ako se odlučimo na otkup, novac neće biti problem”, rekao je. Osobno je, kaže, za otkup dionica Ine. Na upit što očekuje od arbitraže rekao je da će Hrvatska kroz odvjetnički tim podnijeti sve moguće dokaze u prilog našoj strani i braniti hrvatske pozicije. “Ne mogu prejudicirati kako će ona završiti, ali dat ćemo sve od sebe”, rekao je te izrazio uvjerenje kako se do kraja godine mogu očekivati preporuke i odluke. Komentirao je i to što Mađari žele u vlasničku strukturu Petrokemije i je li to izgledno. “Proces dokapitalizacije Petrokemije se vodi i Ina je jedan od sugovornika”, rekao je. Dodao je i da ideja ministra Marića da država otkupi dugove vjerojatno proizlazi iz činjenice što on smatra da bi to bilo dobro rješenje. Ja osobno smatram da je u Petrokemiji potreban privatni kapital, zaključio je ministar Ćorić.
A.K.