Članovi Povijesne postrojbe “Karlovački počasni vod ZNG 91” posjetili su u subotu područje Pounja. Obilazak je organiziran u suradnji s Hrvatskim savezom povijesnih starodobnih vozila HAVAP i legendarnim banijanskim braniteljem Ivicom Pandžom-Orkanom…
Okupljanje sudionika sa starodobnim vojnim vozilima, ovog povijesno-edukativnog pohoda bilo je u Glini, a ekipe iz Karlovca i Zagreba dočekao je Ivica Pandža s ratnim kolegom Mirsadom Ibriševićem. Nakon kraćeg upoznavanja plana rada, sudionici obilaska zapalili su svijeće na spomen obilježje za 398 žrtava Domovinskog rata. Povorka je iz Gline krenula prema Uni i zaustavila se u mjestu Žirovac, a zatim je nastavljeno kretanje do Gvozdanskog, gdje su zapaljeni lampioni za žrtve Osmanlijskog, Drugog rata i Domovinskog rata. Put je nastavljen do Dvora, gdje je završio Domovinski rat, zapaljeni su lampioni na spomen obilježju za 40 poginulih iz raznih postrojbi Hrvatske vojske. U spomen obilježju u Strugi Banskoj zapaljeni su lampioni za 43 poginula branitelja.
Kretanje je nastavljeno do brda Čukur iznad Hrvatske Kostajnice, gdje su sudionici prošli filmskom trakom, šetnicom do spomen obilježja poginulom Gordanu Ledereru. Predsjednik HVIDR-e i sudionik događanja na Čukur brdu 10. kolovoza 1991. godine Miroslav Ivezić upoznao je sve prisutne s pogibijom poznatog ratnog dopisnika HTV-a Gordana Lederera iz početnog razdoblja Domovinskog rata. Zapaljeni su lampioni na spomen obilježju “Pucanj u istinu”. Sudionici obilaska došli su u Hrvatsku Kostajnicu i zapalili lampione kod spomen obilježja. Ovaj je gradić bio dva puta branjen i na kraju potpuno okupiran i devastiran u Domovinskom ratu. Zatim je povorka stigla u Baćin, na mjesto masovne grobnice, gdje su srpski pobunjenici pobili pun autobus civila koje su pokupili u obližnjim selima, njih 56 a ukupno 137 žrtava u dvije grobnice. Sudionike je dočekala načelnica općine Hrvatska Dubica Ružica Karagić, koja upoznala prisutne s ratnim zbivanjima na tom prostoru, donosi karlovacki.hr.
Zatim je slijedio posjet posavskom gradiću Sunji, koji je bio je porušen kao i Vukovar i prošao je gotovo sličnu kalvariju. Orkan je pojasnio specifičnu obranu ovog gradića koji je okružen vodom Save ostao u tzv. “Sunjskom đepu”, neosvojen i uspješno branjen cijeli Domovinski rat. Zatim su sudionici obilaska posjetili Komarevo, te nastavili prema Petrinji. Orkan upoznaje prisutne s bitkom za grad u “Oluji” i pogibijom zapovjednika bojne “Gromova” Predraga Matanovića. U Petrinji je i završio cjelodnevni obilazak Pounja i nakon iscrpnog upoznavanja sa događajima na prostoru Banovine, sudionici obilaska zahvalili su ratnom prijatelju Orkanu na upoznavanju s prostorom i događajima iz Domovinskog rata. (b.o.)