Ponedjeljak, 14. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Obiteljski liječnici ne žele prihvatiti odgovornost: Umjesto da prijavljuju vozače policiji, traže obavezne preglede svih vozača

Nakon strašne prometne nesreće u kojoj je 11. srpnja ove godine na naplatnim kućicama u Svetoj Heleni na tročlanu obitelj naletio vozač pod utjecajem droga već za desetak dana obiteljska liječnica kod koje je krivac nesreće upisan kao pacijent dobila je nalog za pretragu ordinacije, priopćili su iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM), prenosi HRT.

-Za prometnu nesreću na naplatnim kućicama liječnicu obiteljske medicine kaznili 5.000 kuna…

U nalogu je, stoji u priopćenju, zatražena provjera računala i medicinske dokumentacije pod sumnjom/optužbom da nije prijavila promjenu zdravstvenog stanja svojeg pacijenta, netom otpuštenog s bolničkog liječenja. U rekordnom roku liječnica je prekršajno kažnjena novčanom kaznom u iznosu od 5000 kn.

Zbog mahnite vožnje pod utjecajem droge i lijekova – vozaču prijeti zatvorska kazna, no njegova je obiteljska liječnica kaznu već dobila. Na razgovor za HRT pristala je pod uvjetnom da ostane anonimna.

U četiri godine primjene zakona prema kojem liječnici moraju policiji dojaviti promjene zdravstvenog stanja vozača to je tek druga kazna. Zakon je loš i nedorečen, smatraju liječnici. Prvi je problem to što oni nemaju službene informacije o tome tko je od njihovih pacijenata vozač, a drugi što u zakonu nema popisa dijagnoza i lijekova koji su zabranjeni.

Policija danas nije željela komentirati ovaj slučaj – no da se o toj problematici razgovara, potvrdio je ministar zdravstva Milan Kujundžić. Za sada, čini se, bez konkretnih rezultata.

Dok se usuglase moguće izmjene zakona potresena liječnica s 34 godine iskustva podnijela je žalbu. Kaže da se ne smatra krivom jer nigdje nije jasno propisano što je točno trebala prijaviti.

Zakon o sigurnosti prometa motornim vozilima (članak 233. stavak 3.) propisuje sljedeće: „Ako se na liječničkom pregledu ili u tijeku liječenja utvrdi da vozač boluje od bolesti ili ima invalidnost radi koje nije više sposoban sigurno upravljati vozilom, liječnik koji je obavio pregled ili liječio vozača te izabrani liječnik dužan je uz upozorenje bolesniku o tome obavijestiti policijsku upravu ili postaju u kojoj osoba ima prijavljeno prebivalište, odnosno privremeno ili stalno boravište“.

Upozorenja KoHOM-a: Zakon ne definira koje bolesti i stanja prijaviti MUP-u

Dosad smo više puta upozoravali da isti zakon ne definira koje su to bolesti i stanja koja je potrebno prijaviti MUP-u radi upućivanja vozača na izvanredni zdravstveni pregled, a za koje se odgovornost prebacuje na liječnika obiteljske medicine koji nije vještak niti je specijalist medicine rada.

Teoretski, bilo koja promjena zdravstvenog stanja (alergija, bolovi u kralježnici i zglobovima, dijabetes, sva kardiovaskularna oboljenja, uzimanje različitih lijekova…) može biti shvaćena kao uzrok moguće prometne nesreće, a obiteljski liječnik slijedom toga može postati predmetom istrage. Takva odredba u Zakonu postoji od 11. svibnja 2015. i KoHOM je godinama putem raznih institucija pokušavao upozoriti na nemoguć položaj u kojem su se našli obiteljski liječnici. Učinili smo to i netom nakon spomenute nesreće 11. srpnja ove godine, obraćajući se izravno državnom tajniku MUP-a.

– Lijekovi za bolove, lijekovi koji su propisani za smirenje ili čak za alergije mogu također smanjiti sposobnost upravljanja motornim vozilom. Kad bi mi to tako široko gledali onda bi vjerojatno 50 % ljudi koji sad imaju vozačku dozvolu ostali bez te vozačke dozvole, kaže predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Vikica Krolo.

Izmjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama tek što su stupile na snagu, ali bez izmjene čl. 233 o odgovornosti liječnika!

Podsjećamo i ovim povodom kako smo predlagali izmjene Zakona u skladu s istovjetnim europskim zakonima koji potiču osobnu odgovornost, a liječnicima definiraju točno određene dijagnoze koje moraju prijaviti policiji. Unatoč svim našim naporima novi Zakon o sigurnosti cestovnog prometa motornim vozilima, stupio je na snagu 1. kolovoza 2019., a članak 233. koji definira odgovornost liječnika koji iz bilo kojeg razloga nakon pregleda pacijenta nije prijavio MUP-u, ostao je nepromijenjen.

Nakon rekordno brzog pravosudnog postupka, jedini osuđeni u ovom slučaju je obiteljski liječnik! Na konkretnom primjeru pacijenta koji je skrivio strašnu prometnu nesreću u Svetoj Heleni, iako je boravio na bolničkom liječenju, sudac prema ovom Zakonu koji definira odgovornost svih liječnika u sustavu, nije jednako postupio prema bolničkom liječniku što još jednom dokazuje proizvoljno i nedefinirano tumačenje spornih zakonskih odredbi.

Nakon ovog događaja, a s obzirom na to da nemamo spoznaju tko je od naših pacijenata vozač, odlučili smo podsjetiti sve svoje kolege liječnike, bez obzira na specijalnost, da još jednom prouče Zakon, svoju prekršajnu i kaznenu odgovornost, te striktno poštuju i sustavno primjenjuju njegove odredbe prijavljujući promjene zdravstvenog stanja svih svojih punoljetnih pacijenata, potencijalnih vozača.

KoHOM traži razumijevanje pacijenata, ali i uvođenje periodičnih pregleda svih vozača

Naše pacijente molimo za razumijevanje jer nas država prisiljava da MUP kontinuirano obavještavamo o njihovom zdravstvenom stanju. KoHOM smatra da se ovim gubi povjerenje između liječnika i pacijenata, a upravo je povjerenje ključno za kvalitetno liječenje.

Stoga i ovom prilikom upozoravamo kako država mora na druge načine rješavati probleme nesavjesnih vozača – edukacijom građana o ponašanju u prometu, strožim sankcioniranjem prekršitelja prometnih pravila i slično. Za neodgovorno ponašanje vozača u prometu ne mogu biti odgovorni samo obiteljski liječnici.

KoHOM smatra da bi bilo potrebno uvesti periodične preglede svih vozača, i to za mlađe od 65 godine svakih deset, a za starije od 65 svakih pet godina. Time bismo postigli kontinuiran nadzor zdravstvenog stanja vozača i izbjegli to da obiteljski liječnik mora prijavljivati pacijente (osim u iznimnim slučajevima), piše u priopćenju.

D.K.

Najnovije

Američke tvrtke odustaju od DEI i LGBT programa: O čemu se radi?

Nedavno je odjeknula vijest da Toyota Motor Corporation prestaje sa svojim programima za “raznolikost, jednakost i uključenost” (DEI) te LGBT aktivnostima. Taj novac ulagat...

Biblijska poruka 14. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Više od Jone i Salomona u Isusu

Lk 11, 29-32    Kad je nagrnulo mnoštvo, poče im Isus govoriti: »Naraštaj ovaj naraštaj je opak. Znak traži, ali mu se znak neće dati...

Marković: Srpska crkva ratne zlikovce, popove, proglasila svecima

U tijeku junačke obrane srpskog kukavičluka i bježanije na Mojkovcu, dostojne obrane u Termopilskom klancu, genocidni Aleksandar Karađorđević – Palikuća je već bio isplanirao...

13. listopada 1991. Široka Kula – četnički pokolj u ličkom selu, još se ne zna mjesto kostiju…

Krajnji cilj svih četničkih pokolja bio je etničko čišćenje Like od Hrvata i stvaranje Velike Srbije na tom hrvatskom teritoriju. Široka Kula je selo...

Jonjić o ovlastima predsjednika Republike Hrvatske

Fito:Boris Šćitar   Kandidat za hrvatskog predsjednika Tomislav Jonjić  naveo je kako nikada pojedincu ne bi dao prevelike ovlasti jer može se jednom opet dogoditi za...