Šokantno je bilo čuti, ovih dana da je Predsjednica Republike Hrvatske pristala na dogovor sa Predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, da se što manje spominje velikosrpsku agresiju, a za uzvrat Vučić će pomoći kod rješavanja problema nestalih tijekom srpske agresije na Republiku Hrvatsku!…
“Rekao sam ‘nemojte ljudi govoriti o velikosrpskoj agresiji cijelo vrijeme’, pošto to nema smisla. Ali tražila je i ona od mene. Nije ona bila netko tko sve prihvaća, već je i ona tražila od nas. Gdje smo mogli, mi smo izašli u susret, gdje nismo mogli nismo”, rekao je Vučić za srpsku TV Prvu.
Dodao je da je Grabar-Kitarović od njega tražila da se posebno pozabavi nestalim osobama.
“Kada je reč o komunikaciji između kabineta dvoje predsjednika, nema tu bog zna kakve tajne. Kolinda Grabar- Kitarović je od mene tražila da se posebno pozabavim nestalim osoba i ja u narednom periodu očekujem prve rezultate po tom pitanju, a nije lako, jako je teško”, rekao je Vučić.
“Smatra da je hrvatska predsjednica, iako nije uvijek suglasan s njenim izjavama, odigrala pozitivnu ulogu.”
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na poziv Predsjednice Kolinde Grabar Kitarović posjetio Zagreb 12. veljače 2018.godine. Nakon tog posjeta Predsjednica nije spominjala agresora, već samo Domovinski rat., a ni spomena protiv koga smo se borili u Domovinskom ratu!
https://www.youtube.com/watch?v=d5xI79ptCso
Govor Predsjednica u Osijeku 1.lipnja 2018.godine u kojem je spominjala Domovinski rat, ali nije imenovala agresora!
https://www.youtube.com/watch?v=HHyhKIqnVVo
Niti jednom rječi nije spomenula protiv koga smo se borili u Domovinskom ratu, tko je napadač, čiji su bili tenkovi koji su nas napadali? Čak nije spomenula niti protiv koga smo izvojevali pobjedu? Vješto napisan govor u kojem se spominje samo Domovinski rat, ali ne i tko je ubio Josipa Jovića!
Za usporedbu je govor održan 31.ožujka 2017.godine, na istom mjestu na Plitvicama, gdje se jasno očitovala da smo se suprostavili četnicima uz potporu JNA, koja je sve više postajala instrument velikosrpske politike!
Nakon što je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović priznala na konferenciji za medije kako je pogriješila kada je rekla da je ‘Za dom spremni’ povijesni hrvatski pozdrav i kako joj je to rekao jedan od njezinih savjetnika, za RTL oglasio se bivši savjetnik predsjednice za unutarnju politiku Mate Radeljić.
“Pogledajte sve govore predsjednice od posjeta Vučića do danas i pogledajte je li i u jednom govoru spomenut pojam velikosrpske agresije. To je dokaz. Ni u jednom govoru sigurno nije spomenut jer je to bio njezin izričit nalog. A zašto je to Vučiću odradila, to pitajte predsjednicu”, kazao je Radeljić
Odmah sam se prisjetila Memoranduma SANU 2 po kojem je Srbija napravila plan kako umanjiti štetu i zamagliti svoju agresorsku i zločinačku politiku.
Programi ,strateški ciljevi i metode u Memorandumu SANU 2
– Umanjiti odgovornost Srbije za počinjene zločine i razaranja, i optužnicama, potjernicama i montiranim sudskim procesima protiv državljana BiH, Hrvatske i Kosova staviti je u ravnopravan položaj sa državama u okruženju
– Odvratiti pažnju regionalnih i međunarodnih medija sa završnih procesa bivšim pripadnicima srbijanskog političkog, obavještajnog i vojnog vrha i političkog vrha Republike Srpske kojem se sudi u Haškom tribunalu
– Susjedne države BiH, Hrvatsku i Kosovo dovesti u položaj da odustanu od tužbi najavljenih pred međunarodnim sudovima
– Pokajničkim akcijama dovesti Srbiju u jednak položaj sa stradalim i oštećenim državama iz okruženja
-Insistirati na zatvaranju Haškog tribunala i na suđenju generalu Ratko Mladić pred domaćim pravosuđem
– Destabilizovati vlade susjednih država, provocirati unutrašnje nezadovoljstvo i nemire i slabiti oštricu optužbi protiv Srbije
– Pomagati otcjepljenje Republike Srpske
– Insistirati na konstitutivnosti Srba u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Kosovu i izvršiti tranziciji srpskih zajednica u državama regiona u unitarnu, svesrpsku zajednicu
– Zaustaviti odvajanje Vojvodine, spriječiti dalju regionalizaciju Srbije i oslabiti djelovanje Islamske zajednice u Sandžaku
Nestali tijekom velikosrpske agresije
Predsjednica je imala dobre namjere kada se odlučila rješavati veliki problem nestalih branitelja i civila tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku. Pitanje nestalih i nasilno odvedenih osoba u Domovinskom ratu najaktualnije je humanitarno pitanje u Hrvatskoj. Hrvatska 28 godina od početka agresije još uvijek traga za 1491 osobom nestalom za Domovinskoga rata te za 412 poginulih za koje se ne zna gdje su im posmrtni ostatci, a ukupno to čini 1903 neriješena slučaja – rekla je predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir
Navedeni podatci odnose se na stanje evidencije s danom 11. ožujka 2019. godine.
U hrvatskom je Saboru izglasan jednoglasno;
Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu NN 70/19
na snazi od 01.08.2019.
Pitanje nestalih jedno je od pitanja u pregovaračkim Poglavljima 23 i 24 koje Srbija mora ispuniti da bi ušla u EU. Problem sa Srbijom i BiH, s kojima imamo ta otvorena pitanja, ovim zakonom su jasno definirani. No, sve ove godine smo se susretali sa srbijanskom manipulacijom, gdje oni kao srpske žrtve prikazuju hrvatske branitelje i dragovoljce koji su aktivno sudjelovali u obrani RH, a srpske su nacionalnosti. Ovim zakonom je to onemogućeno.
Sada kada imaju pravni okvir, kažu iz Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, ići će prema Srbiji kako bi se revidirao postojeći sporazum iz 1995. jer dio istine krije se u njihovim arhivima.
Kad se govori o Srbiji, teško je bilo što predvidjeti. Činjenica je da se u arhivama srpske vojske nalaze podaci prvenstveno o premještanju grobnica koja su se događala na prostoru koji je bio okupiran, pa i na prostoru koji je vraćen mirnom reintergracijom. Raspolaže se podacima da su neke masovne grobnice u istočnom dijelu Slavonije premještene čak u devetom mjesecu 1996. godine.
Ono što je najvažnije u tom zakonu jest zaštita interesa i dostojanstva nestale osobe. To znači i da je zakonski uređen postupak prema nestalima i njihove se sudbine ne prepuštaju slučaju. Tim riječima opisuje predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu.
Dakle Predsjednica se angažirala da pomogne u procesu rješavanja tog problema, a Srbiji bi to isto tako trebalo biti u interesu jer se među nestalima vodi i 814 nestalih srpskih državljana, međutim poznavajući srpsku prevarantsku politiku i opstrukciju, sporo će se to rješavati.
Srbija nikada neće priznati agresiju, a povezano sa tim priznanjem i plaćanje odštete za razaranja i uništavanja po Hrvatskoj i to je baš po Memorandumu SANU 2. pa je Predsjednici preostalo pokušati riješiti pitanje nestalih kao jedino realno moguće.
Međutim, to Predsjednici nije opravdanje za pomaganje u zataškavanju agresivne velikosrpske politike!
Pogledajte i ovaj video