Subota, 19. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Sjećanje – Na današnji dan s kamerom u ruci poginuo je ratni snimatelj Tihomir Tunuković Tuna…

Hrvatski novinari, snimatelji i tehničari dali su izniman obol tijekom hrvatskog obrambenog Domovinskoga rata. Nije bilo bojišta, a da se netko od njih nije javljao i s terena. A sam dolazak na prve crte obrane nije bilo lagan. Jedan dio naših kolega bio je ranjen, ali  i ubijen, bez obzira što su bili dobro označeni, što su nosili „press“. Za srpske četnike to nije bila nikakva „olakšavajuća okolnost“, baš kao ni oznaka crvenog križa…

Ratni reporter Žarko Plevnik svojedobno je izjavio da su ti ljudi zaslužili više od oproštajnog govora na pogrebu. Jedan od onih koji je u obavljanju svog ratnog zadatka poginuo bio je i snimatelj Tihomir Tunuković Tuna (Zagreb, 30. lipnja 1967. – kod Travnika, 1. studenoga 1992.).

Pamtimo ga kao vrhunskog profesionalca, snimatelja BBC-a. Kad je snimao kolonu nemoćnih i ispaćenih izbjeglica ubio ga je projektil iz srpskog protuzrakoplovnog topa, na dan Svih svetih, iako se nalazio u vidno obilježenom i prepoznatljivom britanskom automobilu s Press oznakama.

Prije ovog nesretnog slučaja, ratnog zločina, također na zadatku, u Vinkovcima, lakše je ranjen u ruku, ali to ga nije priječilo u daljnjem radu.

– Istina se mora čuti i vidjeti u svijetu – znao je reći.

Nakon završene Škole primijenjene umjetnosti, započeo je 1989. studij snimanja na Akademiji dramskih umjetnosti u  Zagrebu.

Tijekom 1991. krenuo je u Domovinski rat s kamerom u ruci! Prepoznat je kao vrhunski profesionalac i ratna događanja pratio je za više stranih medijskih agencija.

Njegove ratne snimke korištene su i u nekoliko filmova, ali i tv spotova.

Posmrtno je dobio Posebno priznanje Hrvatskog novinarskog društva (1993.), a 2006.  Fotografije su mu bile  izložene i na jednoj skupnoj izložbi u Vukovaru, zajedno sa radovima Žarka Kaića, Gordana Lederera i Pave Urbana.

Sjećanje na Tihomira Tunukovića Tunu ponovno podsjeća o izloženosti pogibeljnosti onih koji su u vrijeme rata nastojali svojim prilozima, bilo na TV ekranima, radio programima ili u tisku, informirati domaću i svjetsku javnost o agresiji na Hrvatsku, ali i BiH.

Svojedobno smo predlagali HND-u da se osnuje i muzej u kojem bi se moglo pogledati, ali i ostati sačuvano niz ratnih tv i radijskih snimaka, fotografija, članaka, komentara…

To smo dužni prije svega onim kolegama koji su perom u ruci ili kamerom dali svoje živote.

Pored toga, ne smijemo zaboraviti da je Hrvatska dobila i medijski rat!

Autor / Mladen Pavković

Najnovije

Šipić najavio donošenje strateškog Zakona o demografskoj obnovi

Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić najavio je da će Vladi i Hrvatskom saboru predložiti donošenje strateškog Zakona o demografskoj obnovi, koji bi mogao...

Ministar Anušić: Milanović nije bio ni dana u ratu, a sada doslovno mobingira generala Kundida i Hrvatsku vojsku

Ministar obrane Ivan Anušić dao je intervju za RTL.   Gospodine Anušić, hoće li se u ponedjeljak održati nova sjednica Odbora za obranu? Da, sjednica je planirana...

Jonjić u prepunoj dvorani u Zagrebu govorio o komunističkim zločinima

Kandidat za hrvatskog predsjednika Tomislav Jonjić održao je predavanje o krivotvorenju hrvatske povijesti u 20. stoljeću.   ''Na predavanju u zgradi Katoličkoga bogoslovnog fakulteta, u prepunoj...

Tomislavgrad: Braniteljskoj populaciji prezentirani resursi koje nude “veteranski centri”

Uprava za pitanja branitelja i stradalnika Domovinskog rata HVO-a Hercegbosanske županije danas je organizira prezentaciju „veteranskih centara“. Prezentacija je održana u prijepodnevnim satima u...

Obilježena 34. obljetnica Samostalnog zrakoplovnog voda u Sinju

U Sinju je u četvrtak održana svečanost u organizaciji Udruge veterana 4. gardijske brigade, obilježavajući 34. obljetnicu ustrojavanja Samostalnog zrakoplovnog voda 4. brigade Zbora...