Laslovo (mađ.: Szentlászló) je selo u općini Ernestinovo, oko 18 kilometara južno od Osijeka, pored rijeke Vuke. Naselje je staro gotovo tisuću godina, a prva crkva u selu je crkva Svetog Ladislava, sagrađena 1218. godine. Godine 1475. selo je spomenuto kao tvrđava, a prema podacima iz 19. stoljeća selo je bilo većinskog mađarskoga podrijetla. Prema popisu stanovništva 1991. imalo je 1.298 stanovnika, a 2011. bilježi se 1074 stanovnika…
Laslovo je najpoznatije po herojskoj obrani i stradanju u Domovinskom ratu, kada su mještani uz pomoć dragovoljaca, hrvatskih branitelja iz drugih dijelova Hrvatske (iz Dalmacije, Kvarnera i Zagorja), ali i svijeta (iz Bolivije, Mađarske, SAD-a, Slovenije i Španjolske), 152 dana branili selo od velikosrpske agresije i time držali prvu crtu obrane Osijeka s juga.
Stanje se pogoršalo nakon pada Vukovara 18. studenog 1991. kada su srpska paravojska i Jugoslavenska vojska (JNA) preusmjerile svoje snage iz Vukovara na područje južno od Osijeka s namjerom okruživanja i osvajanja najvećeg slavonskog grada. Dana 20. studenog okupirano je Ernestinovo čime je Laslovo ostalo u potpunom okruženju srpskih snaga, pa je donesena odluka da će svih 257 branitelja i civila, od čega 27 ranjenika, krenuti u proboj prema slobodnom Ivanovcu.
Dana 23. studenoga 1991. oko 16,30 prva skupina od oko 120 ljudi predvođena Ištvanom Mihalikom krenula je kroz kukuruzišta osigurati prolaz drugoj skupini, predvođenoj Ladislavom Kočišem, u kojoj su bili ranjenici. Prva skupina u Ivanovac je stigla 24. studenog oko 4 ujutro, a druga sat vremena kasnije.
Gotovo istodobno u Laslovo su ušle horde srpskih paravojnih postrojba predvođene ratnim zloćincem Željkom Ražnatovićem Arkanom, koje su odmah po dolasku zaklale tri starice koje nisu htjele napustiti svoje domove. Uslijedila je pljačka i rušenje sela. Ukupno je u obrani Laslova poginulo 48 ljudi, a još 10 ih se i danas smatra nestalima.
Na današnji dan prije dvadeset i osam godina branitelji Laslova nakon dugotrajnog odolijevanja napadima srbočetničkog agresora, potpuno odsječeni od ostatka svijeta krenuli su u odvažni proboj kroz neprijateljske linije. U znak sjećanja na taj dan, te u okviru obilježavanja Dana sjećanja na pad Laslova danas je paljenjem 48 svijeća odana počast poginulim hrvatskim braniteljima Laslova.
Obrana Laslova – podsjetnik mladim generacijama da sloboda nije besplatna
U lijesu je u crkvi pokriveno zastavom ostalo i tijelo poginulog Marina Galića, čiji su ostaci ekshumirani tek 2011.g, negdje u Vojvodini. Nakon mirne reintegracije u ružičnjaku su pronašli tijelo poginulog Dragana Devetka kojeg su zbog crvene beretke zvali Crvenkapica. U Laslovu se i danas 10-ak osoba vode kao nestale.
U obrani koja je trajala 152 dana poginulo je 48 osoba kojih se prisjećaju paljenjem 48 svijeća u Parku hrvatskih branitelja.U obrani malog ali hrabrog sela koje je braneći se dalo vremena Osijeku da u ta četiri dana dodatno učvrsti obranu, ali i da evakuira velik broj stanovnika. U Osijeku je 24. studenog 1991. ostalo jedva 15.000 branitelja i civila.