Vitamin C i cink imaju važnu ulogu u prehrani, imunološkoj obrani i očuvanju zdravlja. Pri povećanoj aktivnosti imunološkog sustava, kao što je akutna infekcija dišnog sustava, stvaraju se milijuni novih imunoloških stanica, a povećava se i potreba za vitaminom C i cinkom. Naš imunološki sustav počinje se boriti protiv infekcije, a olakšanje ovisi o snazi i brzini imunološkog odaziva. Za to vrijeme preporučuje se intenzivna podrška prirodnom imunološkom odazivu,donosi imunoglukan.hr…
Zadaci vitamina C
Vitamin C ili askorbinska kiselina sudjeluje u brojnim biološkim procesima. Naše tijelo ne može ga samo proizvesti, zato ga moramo unositi pravilnom prehranom. Djeluje kao antioksidans i štiti tijelo od slobodnih radikala koji neprestano nastaju u tijelu. Vitamin C također sudjeluje u tvorbi kolagena, koji je neophodan za normalnu funkciju krvnih žila, desni, hrskavice, kože i zuba. Ima veliku ulogu u radu imunološkog sustava, normalnoj psihološkoj aktivnosti, a doprinosi i smanjenju umora te iscrpljenosti.
Veće dnevne potrebe imaju fizički aktivnije osobe (uključujući i osobe koje se bave intenzivnom sportskom aktivnošću), pušači, alkoholičari, osobe pod stresom i osobe koje boluju od nekih bolesti.
Voće i povrće koje sadrži najviše vitamina C:
- agrumi (naranče, limuni, grejpfruti)
- kivi
- bobičasto voće (brusnice, borovnice, maline, kupine)
- brokula, prokulice, cvjetača
- zelena i crvena paprika
- špinat, kupus, repa
Vitamin C lako se može uništiti tijekom pripreme, kuhanja i dugotrajnog skladištenja.
Kako možemo najbolje očuvati vitamin C u prehrani?
- Jedite svježe voće i povrće što je prije moguće nakon kupnje.
- Povrće obrežite neposredno prije jela ili kuhanja.
- Hranu bogatu vitaminom C treba pripremiti brzo i u što manjoj količini vode.
- Para ili mikrovalna pećnica mogu smanjiti gubitke pri kuhanju.
Zadaci cinka
Cink je mineral sa značajnom i raznolikom ulogom u organizmu, prisutan je u svim tkivima u tijelu. Riječ je o elementu koji je neophodan za normalan rast i razvoj, kognitivne funkcije, očuvanje plodnosti, zacjeljivanje rana i pravilnu funkciju imunološkog sustava. Cink doprinosi očuvanju zdravih kostiju, vida, kose, kože i noktiju.
Potrebe za cinkom mogu se povećati kod ljudi sa slabom apsorpcijom hranjivih tvari (probavne bolesti), vegetarijanaca (potreba za cinkom može se povećati i za 50 % jer prehrana sadrži više fitinske kiseline koja ograničava bioraspoloživost cinka) i alkoholičara (etanol sprječava apsorpciju cinka).
Namirnice koje sadrže najviše cinka:
- kamenice (sadrže više cinka po porciji od bilo koje druge hrane)
- orašasti plodovi (indijski oraščići, kikiriki, bademi, lješnjaci)
- plodovi mora (rakovi, jastog, školjke)
- jaje
- govedina
- crni grah, leća, soja, slanutak
H.H.