28.lipnja 1991. godine osnovana je 110. karlovačka brigada Hrvatske vojske!
Pred rat je JNA u Karlovcu rasporedila brojne snage, a zbog etničke strukture grada koji je programirano naseljavan srpskim stanovništvom u njemu su djelovali mnogobrojni snajperisti koji su stvarali velike probleme obrani grada.
I u takvim je uvjetima ustrojena 110. karlovačka brigada koja je već tijekom kolovoza i rujna 1991. držala položaje u Lasinji i Topuskom, potom na Slunjskim brdima, a čuvala je i mostove na rijeci Mrežnici.
Najvažnija zadaća 110. brigade bila je blokada vojarni i brojnih drugih vojnih objekata u Karlovcu. Dok je u listopadu 1991. dogovorena predaja većine objekata JNA, tijekom studenog vodile su se su žestoke borbe za vojarnu Logorište i skladište Jamadol u kojima je brigada pretrpjela velike gubitke.
Zauzimanjem Jamadola i Logorišta, bitno je ojačana obrana šireg područja Karlovca.
Obrana ‘malog Vukovara’
Presudan potez u obrani Karlovca bila je obrana Turnja. Naime, prigradsko naselje Turanj gotovo je cijeli pao u ruke Srba, a hrvatski branitelji bili su potisnuti do samog mosta preko Korane koji je ulaz u Karlovac. Ipak, malobrojna hrvatska vojska uspjela je obraniti most i zaustaviti neprijatelja. Narednih dana velikosrpske snage su u još nekoliko navrata neuspješno pokušale osvojiti Turanj, a zbog žestine i intenziteta borba, brojnih ispaljenih projektila i razorenosti naselja, Turanj su prozvali ‘mali Vukovar’.
Upravo na Turnju 110. brigada pružala je snažan otpor neprijatelju i obranila grad. Brigada je djelovala i na ogulinskom području čuvajući važne kote na komunikacijskom pravcu između sjevera i juga Hrvatske.
Stupanjem na snagu Sarajevskog primirja brigada sudjeluje u borbama na bosansko-posavskom ratištu, a u listopadu 1992. odlazi u pričuvu.
U rujnu iduće godine ponovno je mobilizirana te angažirana na najzahtjevnijim dijelovima karlovačke bojišnice. U srpnju 1995. izvršen je preustroj 110. brigade i 13. domobranske pukovnije u 110. domobransku pukovniju koja je imala vrlo važnu ulogu u oslobodilačkoj operaciji Oluja.
Tijekom Domovinskog rata poginulo je 109 i ranjeno 438 pripadnika 110. karlovačke brigade.
Ta slavna brigada danas ima svoj trg u Karlovcu koji je na skromnoj svečanosti 2003. otvorio njezin prvi zapovjednik, brigadir Luka Janči.
Obilježavanje 28. rođendana ratne postrojbe
I ove godine se prigodnim programom obilježava 28. rođendan te postrojbe. Program je počeo 25. lipnja na Dan državnosti biciklijadom “Putevima 110. brigade”, a održan je i Memorijalni streljački turnir čiji je nositelj Županijski streljački savez.
Lasinju i Topusko predstavnici Udruge obišli su 26. lipnja, a na prijemu kod karlovačkog gradonačelnika, odnosno njegova zamjenika bili su 27. lipnja.
Na samu obljetnicu, 28. lipnja, kao i svake godine u programu je obilazak mobilizacijskih mjesta Brigade.
U spomen na poginule i na današnji dan se polaže cvijeće i pale svijeće kod spomenika hrvatskim braniteljima na Turnju te na Trgu 110. brigade, a u crkvi Presvetog Trojstva služi se sveta misa.
Tako će se odati počast ovoj znamenitoj postrojbi čiji su pripadnici obranili Karlovac i tako bitno pridonijeli rušenju sna o Velikoj Srbiji i liniji Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica koju su velikosrpski stratezi zamislili kao zapadnu granicu Velike Srbije.
Kako je sve to izgledalo pogledajte u dokumentarnom filmu “KARLOVAC U DOMOVINSKOM RATU 1991.-1995.:”110. -U obrani jedine domovine”; autora brigadira Josipa Tomačića i Željka Malija.