Četvrtak, 26. prosinca 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Ante Nazor: Srpska politika nikad se neće pomiriti s rezultatima Oluje, ali zapravo je odgovorna za ono što se događalo ’90-ih godina u RH i BiH.

Povjesničar Ante Nazor komentirao je treba li zastupnik SDSS-a i koalicijski partner u Vladi biti na obilježavanju 25. godišnjice akcije Oluja. Govorio je i o tretmanu Oluje u politici, ali i u školama…

Povjesničar dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za Dnevnik Nove TV rekao je kako su činjenice bitnije od toga kako politika tretira Oluju i od toga što misle političari. S Nazorom je o ovoj temi razgovarala reporterka Sanja Jurišić.

“Činjenice su da je Oluja oslobodilačka akcija kojom je završen Domovinski rat u Hrvatskoj i u kojem su stvoreni uvjeti za poraz velikosrpske politike u BiH. Naravno da srpska politika nikad neće pomiriti s rezultatima Oluje, ali zapravo je odgovorna za ono što se događalo ’90-ih godina u RH i BiH. Rezultat takve politike je i vojna opcija, odnosno bez vojne opcije nije se, nažalost, moglo reintegrirati okupirana područja RH“, kaže Nazor i dodaje da od hrvatske politike i političara očekuje da će o Oluji misliti ono što ona jest.

“Čista, legalna operacija hrvatskih snaga”, kaže Nazor.

Što je revizionizam i kako se upotrebljava u političkim manipulacijama?
► Je li na djelu revizionizam Domovinskog rata?

► U svjetlu saznanja novih informacija i dokumenata, je li nužno provesti reviziju povijesti Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj?
► U Okučanima 25. obljetnica operacije Bljesak, a predsjednik države i vrhovni zapovjednik oružanih snaga Zoran Milanović, pobjegao sa svečanosti jer su Zoran Maras, ratni pripadnik jedinice specijalne policije i Krešimir Maretić, predsjednik Zbora udruga gardijskih brigada, imali majicu s ratnim obilježjem HOS-a. Taj događaj “zasjenio” je obilježavanje operacije Bljesak. Je li to bilo namjerno ili slučajno?ž

► Do sada je bio prisutan na svim manifestacijama na kojima je bilo izloženo obilježje HOS-a, na svim mjestima gdje su pripadnici HOS-a branili i oslobađali Hrvatsku. Je li HOS bio prisutan u akciji Bljesak?
► Može li se proslava operacije Bljeska promatrati izolirano, bez zasluga HOS-a u prethodnim godinama, zbog čega je ta akcija bila moguća?

► Kako to da je sad odjednom HOS-ovo znamenje postalo problem, a prisutno je bilo u vukovarskoj koloni, u Škabrnji, na Srđu kod Dubrovnika, u Kninu za proslavu Oluje, pa i na mimohodu 2015. godine u Zagrebu za vrijeme predsjedanja vladom Zorana Milanovića?
► Kakav je bio stav predsjednika Tuđmana o HOS-u?

Koliko je pozdrav ZDS bio prisutan i u brigadama HV-a, u Ministarstvu obrane, ili zakletva 4. gardijske brigade na Poljudu 1992. godine, kada je Thompson pet puta izlazio na bis i kada su Čavoglave s ZDS pozdravom pozdravljalo 35 tisuća ljudi?
► Treba li se Hrvatska sramiti znakovlja pod kojim su ginuli Hrvati koji su branili Hrvatsku, kako se čuje od strane Milanovićevih pobornika?
► Ima li budućnosti država koja se odriče svojih ratnika?

► Nije li HOS jedna od niza različitih postrojbi koje su branile Hrvatsku u Domovinskom ratu?
► Nedavno je u Borovu selu obilježena godišnjica stradanja 12 redarstvenika, a nedaleko mjesta komemoracije se nalazi spomenik Vukašinu Šoškočaninu. Koja je poveznica Šoškočanina i te operacije u Borovo selu?

► Koliko ima spomenika neprijateljskim vojnicima u Hrvatskoj?
► Ima li sličnih primjera u drugim državama?
► Je li to nastavak političke tradicije? Primjerice, na jednaki se način slavi pokolj u Srbu?

► Što se dogodilo u Srbu 1941. godine i može li se i na to gledati kao na podizanje spomenika neprijateljskim vojnicima?
► Kakvu budućnosti ima država koja počinje bacati simbole i spomen ploče posvećene ljudima koji su ju branili i oslobodili, a štiti spomenike onima koji su je napadali i ugrožavali?

Večernji je objavio tekst o revizionizmu, svojevrsna anketa povjesničara Tvrtka Jakovine, Hrvoja Klasnića, Ive Banca, Branimia Jankovića, Nikice Barića, Mladea Ančića i Davora Marijana. Svi se slažu da je revizionizam u povijesti nužna metoda istraživanja, ali s ogradom jednog dijela njih koji uz revizionizam vide relativizaciju i promjenu kvalifikacija povijesnih zbivanja. Kakva je to revizija koja u svjetlu novih saznanja za sobom ne donosi promjenu kvalifikacije, ocjene tog povijesnog događaja?

T.H.

Najnovije

U 69. godini krstio se Denzel Washington: ‘Trebalo je vremena, ali sada sam ovdje!’

Holivudska zvijezda Denzel Washington nedavno je učinio značajan korak u svojoj vjeri, primivši krštenje i licencu za crkvenog službenika. Ova odluka nije povezana s...

Idu li hrvatski vojnici u Ukrajinu? Misija NSATU glavna točka prijepora Banskih dvora i Pantovčaka u 2024. – Pročitajte više na: httpIdu li hrvatski...

Dvojica sukreatora hrvatske vanjske politike ni ove se godine, poput svake prethodne otkako su na dužnosti, nisu usuglasila ni oko čega. Navodno slanje vojnika...

Biblijska poruka 26. 12. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Sveti Stjepan

Mt 10, 17-22 Reče Isus svojim apostolima: »Čuvajte se ljudi, jer će vas predavati vijećima i po svojim će vas sinagogama bičevati. Pred upravitelje i...

Božićne poruke s oltara: Mir, zdravlje, zajedništvo i ljubav

Kršćani diljem svijeta slave blagdan rođenja Isusa Krista. Vjernici u Hrvatskoj jutros su se uputili u crkve na misna slavlja, a iz svih gradova...

Blagdan rođenja Isusa Krista

Božić je blagdan kada kršćani slave rođenje Bogočovjeka Isusa Krista, a riječ Božić, kao "mali Bog", u kršćanstvu ima značenja: blagi Bog, dobri Bog,...