Utorak, 31. prosinac 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Biblijska poruka 29. 12. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Nedjelja po Božiću – Sveta Obitelj

Lk 2,41-52

 

Roditelji su Isusovi svake godine o blagdanu Pashe išli u Jeruzalem. Kad mu bijaše dvanaest godina, uziđoše po običaju blagdanskom. Kad su minuli ti dani, vraćahu se oni, a dječak Isus osta u Jeruzalemu, a da nisu znali njegovi roditelji. Uvjereni da je među suputnicima, odoše dan hoda, a onda ga stanu tražiti među rodbinom i znancima. I kad ga ne nađu, vrate se u Jeruzalem tražeći ga.

Nakon tri dana nađoše ga u Hramu gdje sjedi posred učitelja, sluša ih i pita. Svi koji ga slušahu bijahu zaneseni razumnošću i odgovorima njegovim. Kad ga ugledaše, zapanjiše se, a majka mu njegova reče: »Sinko, zašto si nam to učinio? Gle, otac tvoj i ja žalosni smo te tražili.« A on im reče: »Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?« Oni ne razumješe riječi koju im reče. I siđe s njima, dođe u Nazaret i bijaše im poslušan. A majka je njegova brižno čuvala sve ove uspomene u svom srcu. A Isus napredovaše u mudrosti, dobi i milosti kod Boga i ljudi.

Cijela je Hrvatska bila ovih dana zavijena u crno. Zbog ubojstva onoga dječaka i napada na cijelu jednu učionicu sumanuta mladića koji je nožem prijetio svima oko sebe. Svi smo bili potreseni zbog toga incidenta. Svakodnevno čitamo kako je ovaj ili onaj učenik, mladić ili djevojka otišao od kuće, zalutao ili se izgubio. Roditelji su izbezumljeni, daju oglase, pitaju za odbjeglo dijete, šalju slike da bi ga se lakše uočilo. Slično je bilo i ovdje s Isusom koji je ostao u Jeruzalemu. Svatko tko ima djecu lako može shvatiti strah i bojazan koji se uvukao u Marijino i Josipovo srce kad su vidjeli da nakon tri dana nema dječaka Isusa. Neprospavane noći, napetost – možemo se samo prenijeti u stanje roditelja koji kroz to prolaze.

Ovdje kod Isusa ipak imamo happy-end. Isus se čak i ne ispričava, nego je odgovor nešto kao optužnica Marije i Josipa: Niste li znali da mi je biti u Očevoj kući? Tu počinje trag njegova života koji će kasnije izrasti u nerazumijevanje: „Nisu razumjeli što im je htio time reći!“ (Lk 2,50). Isusa nije razumjela ni vlastita obitelj, ni ljudi u selu, ni prijatelji, ni poznanici, a ponajmanje vjerski autoriteti u Jeruzalemu. Ovo je samo anticipacija onoga što će kasnije uslijediti i na kraju onakav tragičan svršetak na križu.

Imamo i u Starom zavjetu slične slike – Josipa koga su braća prodala u Egipat, a bio im je sanjar, a potom u Egiptu spasitelj naroda i svoje obitelji; mali Samuel koji je odrastao uz Kovčeg Gospodnji i postao prorokom u Izraelu. Pa i kod tolikih svetaca imamo vizije i snove o njihovom potonjem životu. Ili pak iznenadna obraćenja okorjelih ateista. Sve to govori o Božjem zahvatu u njihov život. Sjetimo se svete Male Terezije od Djeteta Isusa. I ona je kao trinaestogodišnja djevojčica imala snažno iskustvo Boga o Božiću. Pa i Isus je bio zahvaćen tim dubokim iskustvom u Hramu svoga Oca.

Ključna riječ je dubina. Tamo je skriveno sveto i odatle dolazi učinak. To znači: Iskustvo je tako blisko i tako duboko da ga više ne možete zaboraviti, da mijenja način na koji osjećate i razmišljate, čak i cijeli vaš koncept života i ono što duboka zahvaća čovjeka, traje i živi neizbrisivo u životu. Takav je bio boravak mladog Isusa u hramu, takav bijaše i događaj za njegova krštenja, kada se otvorilo nebo, za njegove molitve na Taboru, kada mu je lice zasjalo poput sunca. Traje do danas. Trebalo bi to prožimati i život u obitelji, između muža i žene.

U vremenu antiautoritarnog odgoja ove se riječi od mudroga Siraha doimlju mnogim ušima poput posvemašnjeg anakronizma. U ovome obliku ih danas ne bi nitko ponudio svojim gojenicima ni podanicima. Moramo shvatiti sociološko i etnološko okružje u kome su napisane, ali u biti sadrže nadvremeneske po(r)uke za pravilan odgoj i odnose u obitelji.

U Pavla redovito teološki indikativ, ono što se dogodilo i što je postalo zbiljom u spasenjskom djelu Isusa Krista i iz čega kršćani crpe snagu, prerasta u životni imperativ i praksu. Posjedovati novi život u Isusu Kristu znači temeljito raskrstiti, obračunati s prošlošću i živjeti u novini života. Moralan, etičan život ne proistječe iz općeljudskih i općevažećih načela koja vrijede za sve, nego imaju novu kvalitetu u rođenju, životu, smrti i uskrsnuću Isusa Krista. Novo se sastoji u tome što promiče Isusovo djelo u svijetu. I najobičniji ‘bonton’ poprima novu vrijednost, ako čovjek djeluje iz svoje nutarnje životne povezanosti s Isusom Kristom, i tako čovjek nehotice postaje misionarom.

To će reći: Ne toliko govoriti o Isusu Kristu, nego tako živjeti da se oni s kojima živimo zapitaju: Odakle nam samo ta vedrina, ljubav, razumijevanje, te ljudske vrline u takvu izvornom obliku? Tu onda treba prozboriti svjedočanstvo o izvorištu vlastitoga nutarnjeg života. Kršćanin u Pavlovu poimanju mora zračiti, žariti mirom Kristovim (r.15). Mir je najdivniji Kristov dar, i ako je čovjek ispunjen mirom, ako je mir ovladao srcem, onda je cijela zajednica u miru i ljubavi. Sve uokružuje ljubav kao savršena sveza, spasonosni pojas u moru beznađa i zlonađa.

Vjernik mora postati hramom, stanom Božje riječi. Mir, ljubav, riječ su od Krista. Riječ Kristova može biti i ona koja govori o Kristu i koja dolazi od Krista. Pavao ne pravi razlika jer su učenici ovjerovljeni svjedoci, duhonosci i kristonosci, pneumatofori i kristofori. Isus je isti i za svog zemaljskog poslanja, a i u vodstvu svoje zajednice u vremenu.

Ako je već mislilac Heidegger rekao da je ‘riječ kuća bitka’, tada bismo mi kršćani morali postati kućom Božjeg bitka, Kristova bića. Iz takva stava je onda posve naravno da slijedi kršćanski dom, kršćanska obitelj kao mjesto u kome Gospodin obitava u svim svojim dimenzijama, u riječi i djelu.

Kad čitamo novozavjetne spise, trebamo imati na umu da su upućivani malim zajednicama u golemom moru poganstva, zajednicama poput današnjih raznih sljedbi, koje se kriju po raznim zakutcima, daleko od javnosti, gdje su svi istomišljenici bili upućeni na sve, i gdje su provodili veoma intenzivan duhovan život, uz molitve, psalme, himne, što bi moglo biti uputno i za suvremenu situaciju po našim velikim gradovima, gdje se osjeća buđenje vjerskog žara. Samo treba pronositelja, pionira, entuzijasta, koji su do kraja Duhom prožeti i spremni voditi i dati se voditi.

Gdje je Isus kod kuće? U Betlehemu, Nazaretu, Egiptu ili pak Jeruzalemu? Očito je da je naglasak ove zgode s dvanaestogodišnjakom upravo na ovome: Ostade u Jeruzalemu (r. 43). Tu se on osjeća doma, udomljen, u kući. Dok ostali pobožni Židovi nakon obavljena hodočašća hrle natrag kućama, Isus ostaje u Očevoj kući. Dojam koji ostavlja na svoje slušateljstvo ravan je onomu što će uslijediti kasnije u nazaretskoj sinagogi (4,22).

Nitko ga ne shvaća. Ni oni s kojima je u Hramu, a ni sami roditelji. Nad njega se nadvija oblak nerazumijevanja, i već se osjeća postupno ispunjenje riječ starca Šimuna Mariji: Mater dolorosa. Isus mora biti ondje gdje je sam Bog i samo Bog u pitanju. Sve drugo je nuzgredno. Prevoditi r. 49 s ‘biti u domu Oca svojega’, suzuje izvorni Isusov izričaj na prostor. Međutim, Isus je zacijelo protegnuo misao na cjelokupnu svoju egzistenciju, riječi i djelovanje. Sveukupna uronjenost u Tajnu Oca. To su ujedno i prve riječi iz Isusovih usta u Lukinu evanđelju. One očito smjeraju prema onome tko ga je poslao, u čijem znaku čini sve, s kojim je povezan egzistencijalnim svezama.

Njegov je životni prostor Otac i sve ono što Ocu pripada. Isus ‘mora’ slijediti taj zov, i to ga otuđuje od obitelji i drugih ljudi. Međutim, unatoč tome božanskom znanju i svijesti on se uključuje u ljudsku obitelj, i tu u sivilu svagdana siromašne obitelji proživljava trideset godina, u za nas nepredočivim primitivnim i uskim okvirima te odnosima maloga orijentalnog provincijskog mjesta, u kome se osim subotnjeg hoda u sinagogu, rabinskog poučavanja i godišnjeg hodočašćenja u Jeruzalem ama baš ništa značajnijeg ne događa.

Isus izrasta u ‘mudrosti i milosti i znanju’ pred Bogom i ljudima. Moguće je to i u tišini kuće, obiteljskog doma, bez velike vreve, sveučilišta. Bitno je da čovjek prepusti sebe i svoje vrijeme Providnosti, da dadne mjesta i vremena Bogu. Isus nije imao drugog izbora jer je bio do kraja Ocu poslušan i čekao na trenutak kad će Preteča mesijanskom trubljom navijestiti dolazak Mesije. Dotle se trebalo učiti poslušnosti i slušanju (usp. Heb 5,8).

Kroz te nazaretske godine Isus je u obitelji, i iznutra i izvana, u tjelesnoj i duhovnoj protežnici, postajao nama ono što apostol veli: utjelovljena mudrost, i znanje, i pravednost, i posvećenje, i otkupljenje od Boga (usp. 1 Kor 1,30). O ovome najduljem vremenskom periodu Isusova života šute evanđelja i Novi zavjet. Poslanica Filipljanima (Fil 2,6-8) teološki ga osvjetljava, a s kakvom je silom i moći Isus nastupio nakon nazaretskih godina svjedoče nam svi evanđelisti.

Svjedoči i djelo koje se rodilo iz tišine nazaretskih godina i doma. Sve zbori o vrijednosti obiteljskog života koje ostaje za sve nas istinsko i pravo mjesto (p)očovječenja svakog tko dolazi na ovaj svijet. Obitelj ostaje prostor gdje se događa sve bitno i odlučno za sudbinu pojedinaca i naroda. Zato je na nama svima moliti da imamo što više svetih, a što manje nesvetih, ‘herodovskih’ obitelji, onih koje pune ‘žuti tisak’, tračerske afere, televizijske i filmske ekrane, prepune zla, grijeha, preljuba. Jer samo u zdravim obiteljima može izrasti zdravo i normalno društvo i sretnija budućnost.

Fra Tomislav Pervan/Radiopostaja Mir Međugorje

Najnovije

Zašto neću glasovati u II krugu predsjedničkih izbora u RH za Milanovića već za Primorca?

Glavna tema mnogih razgovora danas bili su predsjednički izbori u RH održani u nedjelju.   Kao što svi znaju aktualni Predsjednik RH Zoran Milanović kojeg je...

Biblijska poruka 31. 12. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Sedmi dan Božićne osmine

Iv 1,1-18   Početak svetog Evanđelja po Ivanu U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše kod Boga i Riječ bijaše Bog. Ona bijaše u početku kod Boga....

U HDZ-u vrije zbog lošeg rezultata Primorca. Anušić: Ja nisam trebao biti kandidat. Ja imam svoj posao

U HDZ-u analizirali su uzroke lošeg rezultata u prvom krugu Dragana Primorca na predsjedničkim izborima.   Javna polemika počela je kada je izjavio Andrej Plenković da...

Nakon Milanovića najveći dobitnik ovih izbora je Tomislav Jonjić

Iako se vodeći mediji u Hrvatskoj pravdaju da su prema svim kandidatima u kampanji za predsjedničke izbore bili isti, Tomislav Jonjić je trpio medijsku...

Jonjić nakon izborne noći: Hrvatski narod još nije naučio uzeti svoju sudbinu u svoje ruke

Tomislav Jonjić, nezavisni kandidat koji je osvojio 5,09 posto glasova u prvom krugu predsjedničkih izbora i time mnoge iznenadio, oglasio se na Facebooku nakon...