Zbog kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva splitski Županijski sud u ponovljenom je postupku na desetogodišnju kaznu zatvora nepravomoćno osudio bivšeg generala JNA Borislava Đukića (72), organizatora rušenja HE Peruća te mu je produljio istražni zatvor…
Đukić je u optužnici bio zajedno s generalom Ratkom Mladićem, tada zapovjednikom 9. kninskog korpusa JNA, sada pokojnim generalom Milom Novakovićem, zapovjednikom tzv. Srpske vojske Krajine te majorom Milanom Koricom, tada zapovjednikom svih pograničnih jedinica milicije SVK-a.
Đukić je od sredine srpnja 2015. godine do ožujka 2016. proveo u ekstradicijskom pritvoru, kada je izručen Hrvatskoj. Na optužnici se našao s Ratkom Mladićem, pokojnim Milom Novakovićem i Milanom Koricom, a s obzirom da su oni bili nedostupnim hrvatskom pravosuđu postupak Đukić je razdvojen. U prvoj presudi Županijskog suda Split od 23. studenoga 2018. godine bio je osuđen na devet godina zatvora zbog zapovijedanja aktiviranja eksploziva kojim je urušena i oštećena brana Peruća.
Vrhovni je sud prihvatio žalbu njegovog odvjetnika koji je tada naveo da je bitno povrijeđen kazneni postupak, kao i da su izostale odlučne činjenice, te da ni jedan dokaz koji je teretio okrivljenika nije izveden.
U drugom suđenju kojim je predsjedao sudac Dinko Mešin osuđen je da je kao zapovjednik tzv. 221. motorizirane brigade Kninskog korpusa tzv. Vojske SAO Krajine postupao suprotno Ženevskoj konvenciji i organizirao rušenje brane HE Peruća s ciljem potpunog potapanja gradova Sinja, Omiša i Trilja pri čemu bi smrtno stradalo 50 tisuća ljudi i njihova imovina.
Tijekom sudskog postupka je dokazano kako je naredio da se u temelje brane na četiri mjesta postavi 20 do 30 tona TNT eksploziva. Đukić je u ponovljenom postupku tvrdio kako je nevin, da nije počinio kazneno djelo koje mu se stavljalo na teret, dok je sudac Mešin prilikom izricanja desetogodišnje kazne kao olakotnu okolnost Đukiću uzeo u obzir njegovu dob, bolest supruge i kćeri.
Otegotne okolnosti su da se nije radilo o bilo kakvom objektu, jer u slučaju uspješnog rušenja HE Peruće posljedicu bi bile katastrofalne, s obzirom da bi gotovo cijela Dalmacija bila poplavljena.
– Vi ste bili jedan od glavnih zapovjednika, nije bilo nikakvog razloga da se uništavaju objekti koji nisu bili od vojne važnosti. Mogli ste se oduprijeti naredbi, bilo je takvih primjera, poput onog admirala Vladimira Barovića koji je odbio naredbu da bombardira primorske gradove u Hrvatskoj te je sebi oduzeo život. Vi ste usprkos mogućnosti izbora učinili to što ste učinili i to je otegotna okolnost, zaključio je sudac Mešin.
Opaska za sramotno nisku kaznu za ovako strašan i nezabilježen ratni zločin
Sramotno niska kazna za ovaj teški ratni zločin, potpuno svjesno učinjen, a koji bi izazvao strašne i kataklizmičke posljedice od ugroze života preko 50 tisuća civila, ekocid, kulturocid i sve što ide uz ogromnu navalu vode koja je srećom bila nešto nižeg vodostaja na jezeru Peruča. Svega ovog je i ratni zločinac Ratko Mladić i netom, sramotno malom kaznom osuđenog Đukiča, za kojeg se sud poziva “emotivno” na dob, bolest, i obiteljsku anamnezu.
Međutim kod ovog generala srpske agresorske JNA čiji je eksploziv i postavljen u Branu Peruča nije postojala nikakva “emotivnost” niti zabrinutost za nevine žrtve, što se kosi sa svim ratnim konvencijama, već isključivi cilj da svjesno pobije i potopi preko 50 tisuća civilnog stanovništva uz sve stambene i druge resurse koji bi bili zbrisani sa lica zemlje nizvodno niz rijeku Cetinu.
Ovaj ratni zločin rušenja brane u obrambenom Domovinskom ratu je jedini zabilježen na svijetu u povijesti svih ratovanja.
Piše: glavni urednik Vlado Kolak
Tragedija koja je jučer zavila Zagreb i Hrvatsku u crno, digla je cjelokupnu javnost i stručnjake na istraživanje o uzrocima...
Ako sudsko vijeće Županijskog suda u Splitu potvrdi optužnicu protiv generala Nedjeljka Obradovića (63), zapovjednika Prve brigade HVO-a “Knez Domagoj” i zapovjednika 116. brigade,...
Platforma za aktivno građanstvo CitizenGO Hrvatska pokrenula je peticiju kako bi HRT promijenio svoj program. Ističu kako je java televizija postala propagandni stroj u...
Lk 1,26-38
U šestome mjesecu posla Bog anđela Gabriela u galilejski grad imenom Nazaret k djevici zaručenoj s mužem koji se zvao Josip iz doma...
Upravljanje pristankom za kolačiće
Da bismo pružili najbolje iskustvo, koristimo tehnologije poput kolačića za čuvanje i/ili pristup informacijama o uređaju. Suglasnost s ovim tehnologijama će nam omogućiti da obrađujemo podatke kao što su ponašanje pri pregledavanju ili jedinstveni ID-ovi na ovoj web stranici. Nepristanak ili povlačenje suglasnosti može negativno utjecati na određene karakteristike i funkcije.
Funkcionalni
Uvijek aktivni
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju izričito traži pretplatnik ili korisnik, ili u jedinu svrhu izvršenja prijenosa komunikacije preko elektronske komunikacijske mreže.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog naloga, dobrovoljne suglasnosti od strane vašeg dobavljača internet usluge ili dodatnih zapisa treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u slične marketinške svrhe.