Njegova gesta, usklik i slika , obišli su svijet, izravno su ubilježeni u kolektivnu memoriju svjetskoga pravosuđa, naglasio je vojni ordinarij biskup Jure Bogdan.
Nakon komemoracije za preminulog generala Slobodana Praljka u prepunoj Dvorani Vatroslava Lisinskog, u Crkvi Sv. Mati Slobode na zagrebačkom Jarunu održana je i misa zadušnica koju je predvodio vojni ordinarij biskup Jure Bogdan.
Među koncelebrantima bili su sisački biskup Vlado Košić i don Damir Stojić.
Misa zadušnica za generala Praljka-VIDEO
Brojni prijatelji, suborci, generali i uglednici iz političkog i javnog života Hrvatske u ponedjeljak u podne na komemoraciji u prepunoj dvorani Vatroslava Lisinskog oprostili su se u ponedjeljak od generala Slobodana Praljka.
“Slobodan Praljak bio je čovjek pun života, a nadasve je plijenio neskrivenim domoljubljem i bio nam je primjer do zadnjeg trenutka svog života. Bio je general koji je branio domovinu i čast vojske na čijem je čelu bio”, rekao je predsjednik Hrvatskog generalskog zbora general Pavao Miljavac.
Podsjetio je kako je Praljak završio tri fakulteta te pokazao da se ne zadovoljava prosječnošću. “Imao je snažnu ličnost i čeličnu volju. Vrlo brzo se nametnuo kao vođa, iako bez formalnog vojnog znanja, Osobine dobrog vojskovođe je pokazao u operaciji Lipanjska zora”, rekao je Miljavac.
“Na žalost, suđenje u Haagu nije bila poštena bitka. U takvim okolnostima učinio je nevjerojatan potez dostojan samo povijesno najhrabrijih vojskovođa i hrvatskih vitezova. Demonstrativno je odbacio optužbe protiv sebe da bi zaštito čast ljudi kojima je zapovijedao, nije se bojao poginuti. Sebi je demonstrativno oduzeo život pred zapanjenim očima onih koji su mu hladnokrvno nanosili nepravdu misleći da nema načina da ih pobijedi, ali nisu bili u pravu”, rekao je Miljavac.
Oni, kazao je, nisu znali da Slobodan Praljak ne zna za poraz i da uvijek pobjeđuje.
“Pao je za obranu voljene domovine kao ratnik, vojnik i general do zadnjeg daha. Generale i prijatelju, ponovno si zadužio Hrvatsku dugom koji se ničim ne može vratiti”, poručio mu je Miljavac.
Saborski zastupnik HDZ-a Miro Tuđman koji se na komemoraciji obratio i kao prijatelj i kao član Hrvatskog generalskog zbora ustvrdio je kako “Slobodan Praljak nijednu minutu nije želio živjeti kao ratni zločinac, jer to nije niti bio”.
“Njegov zadnji čin u haškoj sudnici nije bio teatralna gesta niti bijeg od odgovornosti za svoje čine niti gesta kukavice u strahu pred osudom, niti potez očajnika koji u depresiji bježi od kazne. Njegova poruka kristalno je jasna: Slobodan Praljak nije ratni zločinac. S prijezirom odbacujem vašu presudu”, rekao je Tuđman.
General Praljak bio je, kazao je, dosljedan u svojoj bekompromisnosti, s prijezirom je odbacio nepravednu presudu, kojom su on i ostala petorica osuđeni za zločine koje nisu zapovijedili, koje nisu mogli spriječiti i za koje nisu znali.
Presuda je, kazao je, jednako nepravedna prema žrtvama koje nisu dobile zadovoljštinu jer nisu osuđeni zločinci koji su počinili zločin.
Slobodan Praljak s prijezirom je odbacio nepravednu presudu
Praljak je, kazao je, s prijezirom odbacio presudu jer nije potvrdila povijesnu istinu i povijesne činjenice o sukobu između Muslimana i Hrvata u srednjoj Bosni. On je s prijezirom odbacio nepravednu presudu. Njegova presuda je uvreda za svaku pravdu. To je teatar apsurda”, rekao je Tuđman.
Presuda je programirana manipulacija svjetskih moćnika i samoobmana međunarodne zajednice da će osuda političkog i zapovjednog vrha Hrvata u BiH na lažnim istinama donijeti pomirenje, zaključio je Tuđman.
“Uvijek si kročio onom stranom života na kojoj je sve bilo bjelodano. Generale, tvoji su te vojnici Hrvatske vojske i HVO-a uvijek razumjeli i s tobom bili jedan i znali da bi i za naš mali prst dao sve na svijetu. I takav si iskren do bola. Ostala je tvoja rečenica koju je čuo cijeli svijet i koja će cijelom svijetu odzvanjati u ušima, kazao je general Stanko Sopta.
“Siguran sam da će Praljkovo ime zlatnim slovima biti upisano u hrvatskoj povijesti”, poručio je njegov prijatelj i umjetnik Zlatko Vitez koji je citatom Matoševa ‘Dok je srca bit će i Kroacije’ praćen burnim pljeskom nazočnih podigao na noge dvoranu Lisinski.
Komemoracija je započela Gundulićevom Himnom slobodi u interpretaciji Dragana Despota. Komemoracija je završila hrvatskom himnom Lijepa naša koju je izvela ženska klapa Drača iz Hercegovine.
Na komemoraciju su došli i ministri obrane te hrvatskih branitelja Damir Krstičević i Tomo Medved, a osim njih, među brojnim uzvanicima bili su i Milijan Brkić, Vladimir Šeks, Luka Bebić, Davor Domazet Lošo, Dario Kordić, Ivan Penić, Zdravko Tomac, Pero Kovačević, Đuro Glogoški, Marko Perković Thompson, Mirko Norac, Andrija Hebrang, Eva Kirchmayer Bilić i drugi.
Nakon završetka komemoracije generalu Praljku sudionici se mirno razilaze, ulaze u ZET-ove autobuse koji će ih prevoze na istočno parkiralište Zagrebačkog velesajma gdje se nalaze autobusi kojima su Zagreb stigli iz raznih krajeva Hrvatske BiH i svijeta.
U predvorju Lisinskoga brojni građani, i dalje čekaju u dva reda na upisivanje u Knjigu žalosti.
Na veliku žalost onih koji su možda očekivali da odziv na komemoraciju i misu za pokojnog generala Slobodana Praljka neće biti velik, neslužbeno je došlo preko šest (6) tisuća hrvatskih domoljuba. Dvorana Lisinski je bila premala da bi primila sve koji su došli kao i u Crkvi Sveta Mati Slobode na misi zadušnici za generala koju je predvodio vojni ordinarij- biskup Jure Bogdan.
Kako javljaju mediji, na skupu nije zabilježen niti jedan izgred, već je sve proteklo u miru, tišini i dostojanstvu, onako kako to istinski hrvatski domoljubi uvijek rade.H