Bugarski eurozastupnik Angel Dzhambazki izjavio je da Srbiji nije mjesto u Europskoj uniji, istaknuvši da je zemlja “destabilizujući faktor” na Balkanu.
Ta tema je u srpskim medijima otvorena nakon što je Europski parlament usvojio Rezoluciju u kojoj se navodi da konačni sporazum između Srbije i Kosova treba biti “zasnovan na međusobnom priznanju”. Prevedeno, Srbija ne može u EU dok ne prizna Kosovo.
“Dame i gospodo, da suglasan sam da za Srbiju nema mjesta u EU. Srbija pravi provokacije s Kosovom, s Bosnom i Hercegovinom. Srbija podržava Rusiju u vrijeme rata u Ukrajini i ne uvodi sankcije. Srbija koja podržava Kremlj i Putina nema mjesto u Europskoj uniji. Shvatite to” – rekao je bugarski zastupnik u govoru u Europskom parlamentu.
Uslijedili su napadi u srpskim medijima bliskim Aleksandru Vučiću, na što je bugarski eurozastupnik odgovorio:
“U Srbiji su me odlično razumjeli. Toj državi nije mjesto u EU. Srbija je destabilizirajući faktor na Balkanu.
Njihov utjecaj preko bivših jugoslavenskih obavještajnih službi, njihovih agenata i mreža, ima za cilj ometanje razvoja regije i nametanje ideje ‘srpskog svijeta’ po ugledu na njihove ruske pokrovitelje”, napisao je Dzhambazki na društvenim mrežama.
Много добре са ме разбрали в #Сърбия. Тази държава няма място в Европейския съюз.
ℹ️https://t.co/mFR2dWQMBJ pic.twitter.com/fI5ZU02YB1— Джамбазки (@djambazki) July 11, 2022
Vijest je prenijela većina medija u Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu
Prema njegovim riječima, Jugoslavija je kršila prava nacionalnih manjina, a u izvješću Europskog parlamenta Srbija se poziva da skine oznaku tajnosti s arhiva jugoslavenske ‘Kontraobavještajne službe’ (KOS) i Uprave državne sigurnosti (UDBA) kako bi se otkrila “povijesnu istinu o sudjelovanju tih obavještajnih službi u maltretiranjima i zločinima nad Bugarima, Bošnjacima, Hrvatima i Slovencima”.
Dzhambazki smatra da Srbija i dalje žmiri na situaciju u kojoj se nalaze Bugari koji žive u Bosilegradu. Podsjetio je na incident s novinarima Bugarske nacionalne televizije koji su napadnuti na tom mjestu.
Prema riječima europarlamentarca, incident je izazvao reakciju Srbije jer tamo žive Bugari.
“Podsjećam da su prije samo dva tjedna ekipu BNT-a ( Bugarske nacionalne televizije) u Bosilegradu kamenovali kromanjonci, radnici rudnika “Bosil metal”, koji su novinare gađali kamenjem. Reakcija srpske države bila je, naravno, nespretna i opet nije riješila pitanje zatrovane vode iz rudnika olova i cinka. Oni ih ne zanimaju, jer tamo žive Bugari, a Zapadna periferija je nezakonito oteta”, objavio je Dzhambazki.
“Stoga ću i dalje braniti stav da EU ne može tolerirati Vučića i kontinuirane srpske provokacije na Zapadnom Balkanu”, kategoričan je bugarski eurozastupnik.
The Croatian community in Bosnia and Herzegovina lacks guarantees its right to representation. The Croatian interests in Bosnia and Herzegovina are not guaranteed, rather they are threatened and breached The balance between three #ethniccommunities is destroyed. #EPlenary pic.twitter.com/057Elaeq4B
— Джамбазки (@djambazki) July 6, 2022
Angel Dzhambazki u Europskom parlamentu je otvoreno zastupao interese Hrvata u BiH.
“Hrvatskoj zajednici u Bosni i Hercegovini nedostaju jamstva na zastupljenost. Hrvatski interesi u Bosni i Hercegovini nisu zajamčeni, nego su ugroženi i narušeni. Ravnoteža između tri nacionalne zajednice je narušena”, kazao je u govoru u EU parlamentu kad 6. lipnja 2022.
Dzambazki je u svibnju 2014. izabran u Europski parlament kao član izborne koalicije Bugarska bez cenzure – VMRO. Dzambazki je 2016. i 2017. optužen za rasističke, ksenofobne i homofobne komentare, što je on odbacio, a za optužbe okrivio Soroševe medije.
Bio je veliki protiv Istanbulsku konvenciju, za koju je naveo da neće spriječiti nasilje nad ženama, već “razarati kršćansku obitelj i tradicionalne vrijednosti, koje čine muškarac, žena i njihova djeca”, dodavši da je “sve drugo perverzija i rodna propaganda”.
Ponovno je izabran u Europski parlament na listi svoje stranke na izborima za Europski parlament 2019. godine.
M.M.