Foto:Pixabay
U kojoj je mjeri Europska unija izgubila kompas pokazuje i jučerašnji jalov pokušaj da utječe ne samo na američke izbore već i na slobodu govora koja vlada na društvenoj mreži X otkako je u vlasništvu Elona Muska. Naime, uoči najavljivanog intervjua Muska s predsjedničkim kandidatom i bivšim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom, povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište Thierry Breton uputio je Musku upozoravajuće pismo, piše Narod.hr.
Povjerenik Breton poslao je u ponedjeljak službeni dopis Musku prije planiranog intervjua s bivšim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom kako bi ga podsjetio na pravila EU-a o ‘štetnom i ilegalnom sadržaju na društvenim mrežama’.
Povjerenik o mogućem nezakonitom sadržaju
Uoči intervjua s Trumpom, stiglo je pismo povjerenika iz EU-a koji ga podsjeća ”na dužnu pažnju prema obvezama iz Akta o digitalnim uslugama (DSA). Obveze DSA-a se primjenjuju bez iznimke ili diskriminacije na moderiranje cijele zajednice korisnika i sadržaja X-a (uključujući vas kao korisnika s više od 190 milijuna pratitelja), dostupnog korisnicima u Europskoj uniji te ih se treba pridržavati pristupom temeljenom na riziku iz DSA-a, koji zahtijeva veću pažnju u slučaju mogućeg povećanje profila rizika”, napisao je Breton.
Breton je dodao da bi “svaki negativni učinak nezakonitog sadržaja” mogao navesti EU da poduzme daljnje mjere protiv X-a, koristeći “naš potpuni alat, uključujući usvajanje privremenih mjera, ako je opravdano zaštititi građane EU-a od štete.”
Pismo je naslovljeno na direktoricu X-a Lindu Yaccarino koja je objavila i svoj komentar: ”Ovo je pokušaj bez presedana da se zakon namijenjen primjeni u Europi proširi na političke aktivnosti u SAD-u. Također pokroviteljski gleda na europske građane, sugerirajući da nisu u stanju slušati razgovor i donositi vlastite zaključke”.
Odgovarajući Bretonu, Musk je na X-u objavio meme kojim je jasno dao do znanja EU povjereniku što misli o takvim suptilnim prijetnjama.
Musk, koji sam sebe naziva apsolutistom slobode govora, već je dulje vrijeme na meti europske administracije.
Na X-u, za razliku od Facebooka, ne postoji cenzura već samo napomene oko netočnih podataka.
Njegova društvena mreža napadana je i od britanskih vlasti koje su u kontekstu aktualnih nereda na britanskim ulicama posegnuli za totalitarnim alatima.
Britanci predviđaju oštre sankcije za one koji na društvenim mrežama ne samo objavljuju, već i dijele nečije objave koje država smatra rasističkima.
Drugim riječima, ukoliko, za razliku od mainstream medija, podijelite divljanje islamista po ulicama britanskih gradova ili dovedete sve veći broj kriminalnih djela u korelaciju s migrantima, prijeti vam zatvor.