Riječ je o spomenu na 31. siječnja 1998. godine kada su na mjesnom groblju pokopani posmrtni ostaci 48 mještana ekshumirani iz masovne grobnice. Tovarnik je prije 24 godine dao veliku žrtvu u stvaranju slobodne i neovisne Hrvatske. Imena njih 72 na spomen obilježju trajno podsjećaju na žrtvu koju su podnijeli…
”Ubijanja, premlaćivanja do smrti, izgladnjivanja, svakovrsna tjelesna i psihička mučenja, koja zdravi ljudski um teško može i zamisliti, bila su stravična svakodnevica u kući-logoru pok. dr. Đorđa Cvejića, kroz koju je krajem 1991. prošlo najmanje 300 hrvatskih branitelja i civila, pretežno iz Tovarnika i okolnih mjesta. Ljudi koji nisu ubijeni u toj kući, nakon mučenja su odvođeni pa ubijani i bacani u masovnu grobnicu, u koju je bačen i ubijeni župnik vlč. Ivan Burik, koji je najveći dio svoga svećeništva, punih 28 godina proveo u Tovarniku. Dio mještana odveden je u logore u Srbiju, najviše u Begejce i Sremsku Mitrovicu”, navodi se u priopćenju predsjednika Udruge dr. Ante Starčević – Tovarnik Antuna Ivankovića.
Naime, svi Hrvati su nakon okupacije Tovarnika morali nositi bijele trake oko ruke i imati bijele plahte na kući, dok je policijski sat vrijedio samo za Hrvate.
Vijeće za ratne zločine Županijskog suda u Vukovaru 23. travnja 2012. godine objavilo je prvostupanjsku nepravomoćnu presudu, kojom su za smrt 75 osoba u Tovarniku počinitelji ratnog zločina osuđeni ukupno na sramotnih 41 godinu zatvora: na trojicu okrivljenika primijenjen je Zakon o općem oprostu, četvoricu su okrivljenika oslobodili optužbe zbog nedostatka dokaza, a sedmoricu zločinaca su osudili na neprimjereno blage kazne.
Sramotno je da optužnica nije obuhvatila najodgovornije zapovjednike tzv. JNA i milicije tzv. SAO Krajine, prije svih tadašnjeg pukovnika Dušana Lončara, komandanta 2. Proleterske gardijske mehanizirane brigade JNA, Borislava Bogunovića, ministra unutarnjih poslova u Vladi tzv. SAO Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, Ljubomira Jorgića, zapovjednika logora u Tovarniku i njegovog zamjenika Savu Ivanovića, komandira tzv. milicije SAO, Željka Krnjaića, dr. Vojislava Stanimirovića, njegovu suprugu dr. Ljeposavu Stanimirović i niz drugih koji su činili i prikrivali ratni zločin”, navodi Antun Ivanković.
31 01 1998 pokopane su žrtve pobijene u agresiji Jna i srbočetnika koja počinje 22.rujna 1991 nad Hrvatima tog malog mjesta Ne zaboravimo da su Hrvati morali nositi bijele trake za raspoznavanje i tako bivaju obilježeni a za njih je uveden policijski sat
To malo mjesto proživjelo je velika stradanja,
Najmlađa žrtva krvavog srbočetničkog pohoda i razlarenih srpskih hordi imala je samo šest mjeseci a najstarija 104 godine. Mirnom reintegracijom oni koji su se uspjeli spasiti vraćaju se u Tovarnik. Za ove stravične srpske zlocine nad Hrvatima Tovarnika nitko nije odgovarao.
T.H.