Letačke posade Eskadrile helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO izvele su danas pozdravni prelet s četiri helikoptera OH-58D Kiowa Warrior iznad gradskog naselja Dračevac povodom obilježavanja 26. obljetnice obrane Grada Zadra.
Pozdravnim preletom piloti iz baze Zemunik uputili su čestitku svim braniteljima i stanovnicima Zadra priključivši se Programu sjećanja na jedan od najznačajnijih događaja suvremene povijesti Zadra i Republike Hrvatske u kojemu su hrvatski branitelji svojom hrabrošću i domoljubljem zaustavili neprijateljski pokušaj osvajanja Zadra te obranili Grad Zadar.
General Mladen Markač: Zadar je Grad junak!
Zadar obilježava 26. godišnjicu obrane Grada u Domovinskom ratu. Na današnji dan, 6. listopada 1991. godine junaštvom hrvatskih branitelja spriječen je prodor agresorskih snaga JNA i srpskih paravojnih postrojbi te njihov ulazak u Zadar.
U počast svima koji su položili svoje živote u obrani Zadra jutros su položeni vijenci i zapaljene svijeće na Središnjem križu na zadarskom Gradskom groblju, pred spomenikom Imotskim sokolovima u Zadru te poginulim hrvatskim braniteljima kod spomen obilježja na Dračevcu.
Na današnjoj svečanosti sudjelovala su brojna izaslanstva, general Mladen Markač kao izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, župan Božidar Longin bio je izaslanik predsjednika Sabora RH Gordana Jandrokovića, ministar branitelja Tomislav Medved ujedno je bio i izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, zapovjednik Zapovjedništva za potporu general bojnik Mladen Fuzul obratio se kao izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Damira Krstičevića, dok je delegaciju Grada Zadra predvodio gradonačelnik Branko Dukić.
Na svečanoj akademiji na Dračevcu župan Božidar Longin podsjetio je kako je Zadar u svojoj povijesti nekoliko puta teško stradao, a posebno su svježe rane iz Domovinskog rata.
„To su trenuci u kojima je naš narod još jednom dokazao svoju snagu. 1991. bila je tužna, ali ponosna godina hrvatske povijesti. Zadar se tada bez električne energije, iscrpljen, gladan i žedan, na današnji dan, 6. listopada, obranio. Obranio se oružjem u rukama odvažnih i hrabrih hrvatskih branitelja koji nisu puno razmišljali, nisu vagali ni kalkulirali, krenuli su u boj sa znatno opremljenijim i jačim neprijateljem. Našim braniteljima dodatnu snagu i poticaj davala je činjenica da ne brane tek vlastite živote, već da su odgovorni za živote svojih najmilijih. Jer onaj tko brani svoju obitelj, svoj dom, svoj grad, tko je na strani pravde, taj ima na svojoj strani i Božju pomoć“, istaknuo je u svom govoru župan Božidar Longin, obraćajući se nazočnima kao izaslanik predsjednika Sabora RH.
U vrlo emotivnom govoru, izaslanik predsjednice RH general Mladen Markač je istaknuo kako je Zadar za njega Grad junak.
„Stanovnici Zadra među prvima su na svojoj koži osjetili agresiju srbočetnika i JNA. Danima je Zadar bez struje i vode bio izložen teškim napadima agresora, s kopna, mora i zraka. Sve su to junački podnijeli i naposljetku dočekali pobjedu Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Hvala vam Zadrani’, poručio je general Markač koji je pozvao na jedinstvo hrvatskoga naroda i očuvanje uspomena na časnu pobjedu u Domovinskom ratu.
Program obilježavanja obrane Grada Zadra započeo je odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata ispred Središnjeg križa na Gradskom groblju Zadar te ispred spomenika 3. imotske bojne kao i kod spomen obilježja na Dračevcu, a nastavljen je služenjem Svete mise u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na Dračevcu gdje je održana i Svečana akademija.
Nakon što je linija obrane u zaleđu popustila JNA je poslije osvajanja Murvice i crnoga te dolaskom u Musapstan, brdo Križ i Bokanjac početkom listopada 1991. godine napala Zadar.
Osim što je sa svih strana bio okružen s postrojbama JNA i paravojnih jedinica sastavljenih uglavnom od lokalnih Srba unutar grada bilo je najmanje desetak vojarni koje je držala JNA i iz kojih se nesmetano pucalo. Stanovništvo je bilo u podrumima i skloništima, a Zadar se našao potpuno izoliran od ostatka Hrvatske, bez ikakve prometne ili telefonske veze. Niti izvana se nije mogla očekivati pomoć.
Vrhunac pakla dogodio se u nedjelju, 6. listopada 1991. godine kada je grad doslovce gorio. Poginulo je 23 civila, a kasetne bombe i tisuće granata padale su u samo srce grada u kojem je pogođeno više od 120 objekata. Opći napad na Zadar trajao je punih 5 dana.
G.S.