U znak sjećanja na 3. siječnja 1992. godine, kada je u žestokim borbama sa nadmoćnim srbočetničkim neprijateljem obranjen Zemunik Donji, u proslavi sudjeluju sve postrojbe koje su ga branile.
Zemunik Donji danas obilježava Dan obrane.
U znak sjećanja na 3. siječnja 1992. godine, kada je u žestokim borbama sa nadmoćnim srpskim neprijateljem obranjen Zemunik Donji, u proslavi sudjeluju sve postrojbe koje su ga branile.
Svečanost je započela postrojavanjem postrojbi.
Potom su položeni vijenci i zapaljene svijeće na spomen obilježju poginulim braniteljima.
– Inicijativu za obilježavanje Dana obrane Zemunika Donjeg, prošle su godine pokrenuli pripadnici Samostalne satnije Zemunik Donji na čelu s ratnim zapovjednikom Silvijom Butićem, a mi smo ju odmah podržali. Zašto se to nije učinilo i ranije, suvišno je sada govoriti. Važno je da smo ovaj dan odlučili u buduće redovito obilježavati i da će to postati tradicija, ističe Ivica Šarić, načelnik Općine Zemunik podsjećajući kako su u obrani tog mjesta život izgubila čak 24 hrvatska branitelja.
S tri strane u okruženju
– U Samostalnoj satniji Zemunik Donji u početku je bilo 96 boraca, a onda se taj broj povećao na 126. Ali ni to nije bilo dovoljno za takav teren pa su nam u ispomoć dolazile i druge postrojbe. Moram napomenuti da je Samostalna satnija Zemunik Donji pokrivala teren od 6.300 metara, koji je bio s tri strane u okruženju, a četvrta strana, ona prema Galovcu, bila je otvorena u dužini od dva kilometra. Svaki dan bili smo izloženi neprijateljskoj vatri iz svih mogućih oružja kojoj smo se u početku suprotstavljali samo puškama, kaže Silvio Butić, ratni zapovjednik tog izuzetno važnog terena i u obrani Hrvatske, budući da je neprijatelju s najvećim uporištem na zemuničkom aerodromu cilj bio izići na Vrčevo u Svetom Petru i otuda kontrolirati Jadransku magistralu, odnosno odsjeći Zadar od ostatka Hrvatske, a samim time presjeći i poveznicu između Dalmacije i Sjevernog Jadrana i Istre.
– Mi, koji smo od prvog dana sudjelovali u obrani Zemunika, ostali smo i nakon rata povezani.
U tim našim druženjima rodila se, među ostalim, i inicijativa za obilježavanje dana kad je obranjen Zemunik, a samim time i Zadar. To smo prije svega odlučili zbog naših poginulih suboraca i onih koji su kasnije umrli, ali i zbog mladih ljudi i budućih naraštaja jer se obrana Zemunika ni u jednom udžbeniku ne spominje. Zemunik nikada nije pao u neprijateljske ruke zahvaljujući ljudima koji su ga branili.
Obilježavanje obrane ovog mjesta zapravo je i inicijativa za istinu te položaj ovom trenu i ljudima koji su se tu borili kakav zaslužuju,rekao je Željko Fabijan, prvi zamjenik ratnog zapovjednika Samostalne satnije Zemunik Donji podsjećajući da ovaj teren, iako izuzetno strateški važan za obranu grada i države, ni do danas nije uvršten u protokol obilježavanja Dana obrane grada Zadra. Podsjetio je i kako se iz Zemunika u Zadar u to ratno vrijeme moglo doći isključivo preko Bibinja, Sukošana, Debeljaka, Gorice i Galovca, što je više od 40 kilometara.
Neka im je vječna slava i hvala IM!